Dušan Strharský: Myslím si, že idem správnym smerom, ale stále je na čom pracovať

PRIDANÉ: 21.8.2025

V letnom období majú tréneri príležitosť na dodatočné vzdelávanie alebo kempy. Túto príležitosť využil aj tréner brankárov Dušan Strharský. Porozprával nám o fungovaní Development kempu San Jose Sharks.

Cesta do San Jose

V roku 2024 bol v 4. kole zo 116. miesta draftovaný do organizácie San Jose Sharks švajčiarský brankár Christian Kirsch - zverenec nášho trénera brankárov Dušana Strharského.

Dušan sa venoval Christianovi od jeho 8 rokov: „Pracujem s ním intenzívne od jeho 8 rokov. V podstate som ho učil stáť na korčuliach. Pre mňa ako trénera je to veľké ocenenie mojej práce. Veľmi sa teším  a dúfam, že je to len začiatok jeho cesty.“ Vyjadril sa Dušan po drafte.

V lete tohto roku sa Christian zúčastnil Deveploment camp – San Jose Sharks. Pri tejto príležitosti sa ho mohol zúčastniť aj Dušan Strharský: „Oslovil som zástupcov klubu San Jose, ktorý ma pozvali na šesťdňový kemp a získal som tak príležitosť pracovať s trénermi z najlepšej ligy.“

Cieľom Development campu v NHL kluboch  je vidieť a pretestovať mladých draftovaných hráčov. Tí najlepší potom postupia na Rokkie camp – z Rokkie kempu sa pokračuje do Hlavného kempu a do hlavného tímu.

Priebeh Development Camp 

Kemp bol rozdelený na niekoľko fáz. Prvý deň bol „off ice“ (tréning na suchu), kde prebiehalo testovanie hráčov a brankárov. Nasledovali dva tréningové dni na ľade. Dušan mohol byť na striedačke, rozprávať sa s brankármi a trénermi. Štvrtý deň sa konal mini zápas, v ktorom si odsledoval všetky dôležité poznatky z predchádzajúcich dní.

Najzaujímavejšie však boli pre Dušana posledné dva dni. Ako jeden z mála slovenských trénerov brankárov mohol absolvovať priamo na ľade špeciálny brankársky tréning. Na ľade boli všetci tréneri brankárov San Jose Sharks. Dokonca mohol viesť aj vlastné cvičenia.

Každá stáž v takomto klube posunie trénera dopredu osobnostne aj profesionálne: „Hlavným cieľom mojej stáže bolo naučiť sa nové poznatky, utvrdiť sa vo veciach, ktoré robím s brankármi a v neposlednom rade skontrolovať či je dobre postarané o môjho zverenca (smiech).“

Ako hodnotí Dušan svoju stáž?

„Utvrdil som sa v tom, že idem správnym smerom ale stále je na čom pracovať. Videl som ako funguje staff, čo sledujú tréneri brankárov a čo je pre nich dôležité. Dalo mi to veľmi veľa do mojej ďalšej trénerskej kariéry.“

 

San Jose a HC Košice

Stáž trénera v profesionálnom klube v NHL môže byť nápomocná aj našej organizácií. Dušan má pripravené pre našich trénerov množstvo poznatkov: „Pre trénerov brankárov v Košiciach mám pripravené množstvo materiálov a videí. Chcel by som si s nimi sadnúť a všetko im prezentovať. Nadviazal som aj spoluprácu o možnosti konzultácie s trénermi zo San Jose počas celej sezóny.“

Dušan mal možnosť analyzovať aj niektoré situácie z predchádzajúcej majstrovskej sezóny: „S tamojšími trénermi som rozoberal zopár situácií, kde som si nebol istý ako ich čo najlepšie riešiť. Povedali mi, akoby ich riešili oni. Tieto poznatky určite využijem pri našej brankárskej dvojici v budúcej sezóne.“

Rada na záver:

Všetkým mladým brankárom by som chcel poradiť, že v NHL klube nejde len o talent ale aj o charakter. Sedel som s bývalými špičkovými brankármi NHL (Jevgenij Nabokov a Ryan Miller), ktorí majú za sebou niekoľko sezón v NHL a sú zodpovední za draft a skauting a tí to len potvrdili. Ak si má klub vybrať medzi dvoma rovnako talentovanými brankármi vyberie si toho, ktorého charakterové vlastnosti ho predurčujú stať sa výborným brankárom a dobrým lídrom.  

GALÉRIA