História
Úvod > História > Predvojnové obdobie

Predvojnové obdobie

Začiatky hokeja v Košiciach

Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921. V tom čase sa v Českej republike už hral ľadový hokej (kanadský), na Slovensku sa ešte hral bandy-hokej (s loptičkou).

Tradícia hokeja v metropole Východného Slovenska je bohatá a na Slovensku má toto mesto niekoľko primátov:

• v sezóne 1922/23 usporiadali v Košiciach prvú organizovanú súťaž na Slovensku - Majstrovstvá mesta,
  • boli tu prvé mládežnícke družstvá,
  • v Košiciach vyrástol aj prvý Slovák, ktorý obliekol reprezentačný dres Československa – Ladislav Troják. Tento vynikajúci športovec tragicky zahynul pri havárii lietadla nad La Manche s časťou reprezentačného mužstva ČSR v r. 1948. Na jeho počesť od r. 1970 usporadúvali v Košiciach tradičný medzinárodný turnaj juniorov (neskôr dorastencov) s medzinárodnou účasťou nielen klubových celkov ale aj reprezentačných mládežníckych výberov.

Počiatočná živelnosť hokeja v Košiciach sa zmenila v systematickú činnosť. Veľkú zásluhu na tom mali pražskí funkcionári Dr. Brož a Dr. Fleischmann, ktorí pôsobili v tomto meste. Ich pričinením v sezóne 1922/23 vznikol prvý hokejový klub – I. ČsČK Košice. Na čele tohto klubu stál Dr. Brož - výborný hokejista AC Sparta Praha, ktorý po skončení aktívnej činnosti hral za tento košický celok niekoľko zápasov. Zakrátko vznikli v Košiciach ďalšie mužstvá. Najprv KAC a KSC, neskôr ŠK Slávia, Tőrekverés a Hakoah.

V zimných mesiacoch sa každý deň napĺňala ľadová plocha veľkého prírodného klziska v dnešnom „Petrovom sade“. Korčuľovali a hrali na nej muži s hokejkami šiestich košických mužstiev. V ďalších rokoch patril košický hokej medzi najlepšie na Slovensku.

Hokej v KE - 30. roky

Prvé majstrovstvá Košíc v sezóne 1922/23 sú oficiálne považované za prvú organizovanú súťaž na Slovensku. Víťazom sa stalo mužstvo I. ČsČK so skóre 34:2.

Za priekopníkov hokeja v Košiciach treba považovať hráčov tohto kolektívu: Janderu, Navrátila, Mráza, Dr. Broža, Karáska, Ženiška, Haška, Adlera a Lepiera. Menovaní sa aj neskôr podieľali na rozvoji tohto športu. Celok I. ČsČK bol v tom čase na Východnom Slovensku bez konkurencie. Vzhľadom na jeho vtedajšiu výkonnosť bol celok pozývaný na rôzne turnaje, ktoré sa pravidelne konali vo Vysokých Tatrách, za účasti hokejistov z Rumunska, Maďarska, Poľska ako aj popredných kolektívov z Československa. Klub I. ČsČK za svoju priekopnícku činnosť obdržal od Československého hokejového zväzu v Prahe sedem čestných strieborných medailí.

Koniec bandy-hokeja, vznik kanadského hokeja – r. 1927-1928

Sezónou 1927/28 bol už bandy-hokej na východnom Slovensku „vytlačený“ do úzadia. V českých krajoch to bolo už v dvadsiatych rokoch a udomácnil sa tam ľadový - kanadský hokej.

Hokej v KE - 30. roky

Osobitnú pozornosť vo vývoji košického hokeja si zasluhuje turnaj usporiadaný v r. 1934 na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. Košickí hokejisti na ňom porazili SK Olomouc, remizovali s SK Prostějov a podľahli silnému celku LTC Praha len najtesnejším pomerom 1:2. V drese Košíc zvlášť vynikol mladý hokejista, ktorého kolegovia oslovovali „Džindži“. Vedúci klubu LTC ako aj ďalší funkcionári z pražských klubov prejavili maximálny záujem získať ho. O niekoľko dní sa už „Džindži“ – Ladislav Troják sťahoval z Košíc do Prahy. Jeho veľký hokejový talent mu umožnil už na druhý rok obliekať aj reprezentačný dres Československa.

LADISLAV TROJÁK

V tridsiatych rokoch vynikli v hokejovom drese Košíc popri L. Trojákovi aj hráči Forgáč, Žolcer, Brutovský a neskôr aj Štempel, Herdický, Nepko a L. Bardoš.