2 : 1
(0:1, 1:0, 1:0)
HK Poprad

HC Košice — HK Poprad 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly a asistencie: 29. Květoň (Chovan, Skokan), 54. Suja (Bortňák, Belluš) – 12. Preisinger (Leclerc, Kozák)

Vylúčení: 3:3 na dve min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Štefik — Smrek, Šoltés, 5451 divákov

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) — Čížek (A), Růžička, Slovák, Repe, Michalčin, Koch (A), Bučko — Květoň, Chovan, Haščák — Rapáč, Skokan (C), Klhůfek — Belluš, Bortňák, Vrábeľ — Milý, Suja, Jokeľ

HK Poprad: Nechvátal (Rychlik) — Kozák, Brejčák (A), Erving, Ulrych, Magovac, Ťavoda, Kramár, Česánek — Handlovský, Preisinger, Leclerc — Takáč, Zagrapan (A), Svitana (C) — Paločko, Bjalončík, Kundrík — Králik, Mlynarovič, Svitana

Ešte pred začiatkom úvodného dejstva sme boli svedkami milej povinnosti, keď si Marcel Haščák prebral cenu za najlepšieho útočníka tohtoročného Tatranského pohára. Marcelovi touto cestou srdečne blahoželáme!

O tom, že je potrebné byť vo východniarskom derby mimoriadne opatrný, nás aktéri stretnutia presviedčali od jeho úvodných sekúnd. Košice i Poprad totiž vychádzali zo zabezpečených defenzív, a tak sme svedkami väčšieho množstva vyložených šancí neboli. Ak sme ale nejakú aj sledovali, bolo to zväčša pred bránkou Nechvátala. V polovici tretej minúty priklepol Suja za kruh Jokeľovi, ktorý to skúšal zápästím, no na popradského brankára bol prikrátky. Nepresadil sa ani Haščák, ktorý sa snažil zúročiť dobrú zadovku Květoňa. Paradoxne tak šli do vedenia Kamzíci zo severu Slovenska. Tí využili zaváhanie košckej defenzívy, pred Košarišťana sa skúsene natlačil Preisinger a nedal mu šancu na úspešný zákrok. Poprad od 12. minúty viedol 1:0. Všetko sa snažila zmeniť tretia košická formácia na čele s Bortňákom, ktorá sa dostala do veľkej šance. Bol to práve Bortňák, ktorý sa ešte snažil Bellušovo priťuknutie posunúť do lepšej pozície medzi kruhy. Stratil ale stabilitu, a tak mal vykorčuľovaný Nechvátal šťastie, že na jeho svätyňu zakončenie neletelo. Stav sa už pred prestávkou viackrát nemenil, Ocelari prehrávali po 20 minútach hry s Popradom 0:1.

Druhá tretina už bola o čosi bohatšia aj na šance, no čo bolo pre domácich priaznivcov ešte podstatnejšie, dočkali sa košického vyrovnania. Všetkému ale predchádzala Kozákova šanca z 21. minúty. Popradský obranca sa snažil využiť moment prekvapenia, ale Košarišťan sa dobre presunul a jeho ranu z uhla zachytil. To sa nepodarilo v 29. minúte Nechvátalovi. Košice počas svojej presilovky súpera úplne vyšťavili, a tak si na svoje konto Květoň pripísal prvý gól v drese nového zamestnávateľa. O päť minút neskôr to mohlo byť z pohľadu Oceliarov ešte veselšie, keďže z medzikružia pálil dobre Suja. Tentokrát si však Nechvátal na svoje konto pripísal dôlažitý zákrok. O minútu neskôr sa nepresadil ani Rapáč, ten nezodvihol puk ponad ležiaceho popradského brankára. A keď sa z podobnej pozície na opačnej strane do listiny strelcov nezapísal ani Takáč, bolo jasné, že po 40 minútach hry bude platiť priebežný stav 1:1.

Pred záverečnou časťou riadnej hracej doby tak boli oba celky k výhre rovnako blízko — a predsa rovnako ďaleko. Bolo jasné, že defenzívy Košíc i Popradu si dajú veľký pozor, veď ďalší inkasovaný gól by mohol hovoriť jasne v ich neprospech. Napriek tomu si hokejisti vypracovali zrejme najviac šancí. Z tých najvážnejších stojí za spomenutie tá Květoňova, ktorý sa mohol v 47. minúte presadiť aj po druhýkrát. Z medzikružia ale Nechvátala neprekvapil, popradský gólman si na svoje konto pripísal mimoriadne dôležitý zákrok. O nič jednoduchšie to nemal na opačnej strane ani Košarišťan. Na začiatku 49. minúty sa na neho rútil osamotený Preisinger, ale tento samostatný únik v presný zásah nepremenil. Rozhodujúci moment napokon prišiel v čase 53:53. Suja dostal puk pred bránku, počkal si na Nechvátalov pohyb a ranou pod hornú žrď nedal gólmanovi šancu na úspešný zákrok. Košice tak Poprad zdolali 2:1.

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Teší ma, že sme otočili zápas proti výbornému súperovi. Poprad hral dobrý hokej, v prvej tretine bol lepší. Potom sme sa mu ale vyrovnali a výhru sme strhli na svoju stranu. Teší ma to, získali sme cenné tri body. Mohlo to tak dopadnúť aj v prospech súpera.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Boli sme blízko k bodu, ale chýbalo nám viac šťastia. V prvej tretine sme mohli súperovi odskočiť aj na viac gólov, nestalo sa. Potom sme hrali chaoticky a inkasovali sme. Aj druhý košický gól padol po našej chybe. Siahali sme po bodoch, no nemáme nič. Taký je šport.“