2 : 4
(1:2, 1:0, 0:2)
HC ‘05 Banská Bystrica

HC ´05 Banská Bystrica – HC Košice 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly a asistencie: 4. Troock (Ryczek), 29. Sojka (Tamáši) – 12. Southorn (Jääskeläinen), 18. Chovan (Jääskeläinen, Rogoň), 46. Bartánus (Pollock), 60. Hovorka.

Vylúčení: 8:6 na dve min., presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Snášel ml., Crman – Staššák, Valo (všetko SVK) – Kontšek (videorozhodca)

HC ´05 Banská Bystrica: Belányi (Andrisík) – Ďatelinka, Luža, Ryczek, Kojo, Cormier, Holenda – Urbánek, Kontos, Troock – Jendek, Tamáši, Šoltés – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Uram, Sojka, Gabor

HC Košice: Janus (Riečický) – Breton, Olsson, Southorn, Romančík, Šedivý, Ferenc, Bartoš A. – Rogoň, Chovan, Jääskeläinen – Fejes, Pollock, Bartánus – Parshin, Slovák, Lamper – Havrila, Linet, Hovorka

Prvá presilovková šanca oceliarom nevyšla podľa predstáv. V rovnovážnom stave naopak Troock z úniku otvoril strelecký účet zápasu. Košičania však veľmi chceli zabojovať o prvenstvo po základnej časti. Práve svojou aktivitou si vynútili vylúčenia baranov. Tí sa bránili húževnato. V hre štyroch proti štyrom zažiarili v šanciach Ryczek a na opačnom konci Breton. Na góly si museli ale počkať. Napokon prišlo vyrovnanie v 12. minúte z hokejky Southorna – ten od modrej presne napriahol a vytrestal domácich za nepozornosť pri striedaní, ktoré predchádzalo vylúčeniu. V 14. minúte mohli už Košičania viesť – šance nevyužili Southorn ani Fejes. V 17. minúte mohol pridať druhý kúsok do siete hostí Troock, ale puk, ktorý ostal pred Janusom napokon gólman vychytal. Na začiatku 18. minúty sa hostia už dostali do vedenia – v prečíslení úspešne zakončil Chovan.

V 24. minúte mal opäť Janus veľa práce – v jednej akcii na neho mierili okrem strely aj dve dorážky, ale vychytal ich. Onedlho vymazal košický brankár aj Sukeľa v tutovke. Banskobystričania akoby boli pokropení živou vodou – v oslabení sa dostali do prečíslenia, no Ryczek to vzal na seba, ale neuniesol ťarchu zodpovednosti. Ešte v tom istom oslabení domáci využili odrazený puk a Tamášiho prihrávka našla strelca Sojku – 2:2. Prostrednú časť hry okorenila veľká roztržka a ďalšie tresty – prakticky šesť minút sa nehralo v plnom počte, no ani jedno z mužstiev tieto početné výhody nevyužilo. Záver tretiny nepriniesol už žiadnu šancu a rozhodnúť sa tak malo v tretej tretine.

Ešte pred vhadzovaním bolo rozhodnuté o faule a Košičania si zahrali presilovku. Nevyťažili z nej však gól. Viac útočnej energie vyvíjali oceliari, no strely boli viac-menej propagačné. V 46. minúte už opäť viedli – presilovku využil Bartánus, aj keď puk len so šťastím prekĺzol cez bránkovú čiaru. Košičania aj naďalej hrali dominantne, ale barani sa bránili úspešne. V 52. minúte mohol vyrovnať v oslabení Sojka, ale ani na dvakrát Janusa neprekonal – na opačnom konci bol v úniku Fejes, ale toho vychytal Belányi. Hokej sa smerom ku koncu riadnej hracej doby opäť zdynamizoval – šance si vypracovali aj OlssonTroock. Štyri minúty pred treťou sirénou mali k dispozícii dôležitú presilovku hokejisti spod Urpína, ale neukázali v nej nič. Poslednú minútu a pol odohrali barani bez brankára – Tamáši sa pokúsil o gól z diaľky, ale Janus bol pozorný. 49 sekúnd pred koncom tretiny Hovorka vystrelil z obranného pásma a puk dostal do prázdnej bránky. Košičania nielen zvíťazili, ale ovládli aj celú základnú časť.

Zdroj fotografií: HC ´05 Banská Bystrica