(0:1, 3:1, 2:0)
Stav série: 1:0
HC Slovan Bratislava

HC Slovan Bratislava – HC Košice 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

Góly a asistencie: 28. Yogan (Haščák), 36. Jääskeläinen (Takáč, Valach), 36. Yogan (Haščák), 50. Takáč (Jääskeläinen), 53. Rapuzzi (Yogan) – 7. Klhůfek (Parshin), 40. McPherson (Chovan, Klhůfek).

Vylúčení: 3:2 na dve min., presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Novák – Stanzel, Šoltés (všetko SVK), Gajan (videorozhodca)

HC Slovan Bratislava: Peters (Windsor) – Golian, Breton, Sersen, Gachulinec, Maier, Valach – Yogan, Rapuzzi, Haščák – Takáč, Harris, Jääskeläinen – Zigo, Kytnár, Matoušek – Chalupa, Bezák, Belluš

HC Košice: Košarišťan (Riečický) – Šedivý, Volgin, Saucerman, Snuggerud, Romančík, Deyl, Jacko – Parshin, Chovan, Klhůfek – Bartánus, McPherson, Pereskokov – Mrázik, Slovák, Rogoň – Milý, Havrila, Jokeľ

Domáci hokejisti začali zápas veľmi ofenzívne. Dostali sa aj k prvým nebezpečným strelám. Pálili tak útočníci, ako aj obrancovia. Košarišťan v jednom momente neregistroval puk, ktorý pristál na jeho bočnej sieti.  Hra sa potom otočila. V šanciach Košíc boli beci RomančíkŠedivý, ktorého strela opečiatkovala brvno.  Dobrú prácu pred bránou Petersa odvádzal aj štvrtý košický útok. Bojovnosť Juraja Milého či pomoc Matúša Havrilu a následná strela Volgina dotvárali obraz skvelej košickej chémie v úvode semifinálovej série. V 7. minúte zaskočil súpera po prebratí puku v útočnom pásme Pavel Klhůfek a otvoril skóre grandióznym spôsobom. Gól a la Pavol Demitra v jeho podaní sa určite zapíše medzi tie najkrajšie v play-off. O dve minúty pohrozila aj tretia formácia. V prečíslení si dovolil sťahovačku pred bránou Marek Slovák. Na dvakrát dorážal, ale nedostal puk do siete. Oceliari pristrihli krídelká domácim, ale v 12. minúte našich hokejistov zavreli na dlhú dobu v obrane. V 15. minúte nastala pred Košarišťanom menšia skrumáž, no pohotovo puk prikryl. Veľmi dlho sa hralo v piatich. Prvé konflikty nastali až päť minút pred prvej sirénou.  Očakávané provokácie prichádzali zakaždým od prvej šarvátky. Košarišťan si vychutnal v nebezpečnej kontre aj Rapuzziho strelu. Slovan od prvých momentov zápasu pred bránkoviskom nebol. Posledných pár minút úvodného dejstva bolo rozkúskovaných. Nič podstatné sa v nich nestalo a Košičania si udržali vedenie.

V 21. minúte mohla zvýšiť spolupráca Volgin – Parshin, lenže ruský forward nevtesnal puk do medzierky po pravom ramene Petersa. Domáci hokejisti začali Oceliarov dohrávať aj v súbojoch mimo ťažiska hry. Na konci 23. minúty Mrázik podrazil Gachulinca a ten si musel ísť odpočinúť. Slovanisti hrali dnes len na šiestich obrancov, takže táto dočasná strata mohla mať vplyv na hru. Bratislavskú presilovku mohol zaskočiť McPherson, lenže nedokázal skrižovať puk cez obrancu. V ostatnej kontre sa ocitol Marek Slovák sám a skúšal delovku od modrej. Prestrelil bránu. Slovan sa v obrane trápil aj s rozohrávkou a dlho nevykorčuľoval ani do stredného pásma. Petersa sa snažilo prekvapiť mnoho Košičanov, ktorým na čepeliach pristávali všetky skákavé puky. Paradoxne jediná dlhá prihrávka po osi klziska prešla cez trojicu obrancov Košíc a do brány ju vpratal v samostatnom nájazde Andrew Yogan. Slovan sa po vyše 20 minútach nadýchol. Avšak práve keď domáci hokejisti začali diktovať tempo hry, upadlo. V 34. minúte Slovanisti dlho dobiedzali herne aj fyzicky na Košičanov v ich obrannom pásme. Všestrannosť Samuela Takáča v súboji za bránou mu dala napokon dostatok času na prihrávku nechránenému Jääskeläinenovi pred bránou. Fínsky útočník neváhal a poslal puk za chrbát Košarišťana. Prešlo menej než pol minúty a Slovan udrel zas. Spolupráca Haščák – Yogan dnes išla podľa plánu. V prečíslení si posunuli puk takmer po osi ihriska a Yogan pridal druhý gól večera. Košičanov od 30. minúty zdržiavali chyby v obrane, nepresné prihrávky a pomalý pohyb. Zmeniť to mohla presilovka Košíc za šesticu Slovanistov na ľade. Chybu Snuggeruda v samostatnom nájazde chcel potrestať Matoušek, ale zasiahol žrď odkrytej brány po tom, čo Košarišťan stratil rovnováhu po výstupe naproti forwardovi. V okamžitom protiútoku Košíc po peknej asistencii Chovana skóroval Allan McPherson. Záver tretiny obohatili ešte nepríjemné strely domácich, ale do šatní sa pobrali hráči za stavu 3:2.

Vyrovnaný priebeh úvodu prvej tretiny sa zaslúžil o väčšiu šancu na strane hostí. Allan McPherson chybu Slovanistov nepotrestal. Na oboch koncoch klziska sme videli mnoho zrazených prihrávok, z ktorých nemohli vzniknúť veľké príležitosti. Tento spôsob hry bol prijateľnejší pre Bratislavčanov. Domáci často zdržiavali hru pri mantineli, ale v rámci možností aj strieľali na košického gólmana. Žiadnou strelou ho neprekvapili, no mali to byť Košičania, ktorí sa mali pokúšať o strelenie gólu. Dlhú hluchú pasáž napokon gólom z prečíslenia troch proti jednému prerušil Samuel Takáč. Asistoval mu t Jääskeläinen. Peknú finesu predviedol v 52. minúte kapitán hostí Michal Chovan, ktorý prekorčuľoval poza bránu a zakončoval forhendom do betónu Petersa. Na opačnej strane odprezentoval svoju technickú stránku William Rapuzzi, ale ten dotlačil puk až za bránkovú čiaru – 5:2. Rozhodcovia považovali všetky osobné súboje za čisté a v tejto dvadsaťminútovke nemuseli vylučovať, aj keď nejeden zákrok pôsobil hranične. Chuť domácich strieľať na Košarišťana ich neopustila. V 56. minúte sa nechránene ocitol s pukom na hokejke Pavel Klhůfek, ale uhol bol na neho až príliš veľký. Košičania dnes nestrieľali na Petersa často a aj to zohralo svoju úlohu v zápase. Oceliari tak prehrali prehrali prvý semifinálový zápas 2:5.

Foto zdroj: TASR-Martin Baumann