2 : 1 sn
(0:0, 0:1, 1:0 — 0:0)
HC '05 Banská Bystrica

HC '05 iClinic Banská Bystrica — HC Košice 2:1 sn (0:0, 0:1, 1:0 — 0:0)

Góly a asistencie: 48. Brejčák (Lamper, Nemčík) — 36. Sukeľ (Faith, Koch), rozh. sám. nájazd: Hickmott (BBY)

Vylúčení: 3:8 na dve min., navyše: Brejčák (BBY — 10 min. za vrazenie na mantinel), Bortňák (KOS — 10 min. za vrazenie na mantinel), presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, Kova — Synek, Jobbágy, 2740 divákov

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Melicherčík) – Mihalik, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Nemčík, Brejčák, Petrinec, Sojka – Hickmott, Hohmann, Lamper – Jääskeläinen, Bubela, Šille – Bartánus, Mlynarovič, Ihnačák – Kabáč, Gabor, Fafrák

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) — Slovák, Koch, Čížek, Růžička, Pavlin, Repe, Zeleňák — Majdan, Chovan, Haščák — Faith, Skokan, Sukeľ — Rapáč, Bortňák, Klhůfek — Belluš, Suja, Jokeľ

To, akú vážnosť mal zápas medzi Banskou Bystricou a Košicami, naznačili už jeho prvé sekundy. Oba celky sa síce tlačili smerom dopredu, za Oceliarov to dokonca postupne strelecky skúšali Majdan a Růžička, ale defenzívy pomáhali svojim gólmanom a väčšie šance nepripustili. Výsledkom bol takmer trojminútový úsek bez prerušenia. Na vážnejšiu šancu sme si tak museli počkať až do konca šiestej minúty. Ihnačák sa vtedy natlačil pred Košarišťana, ale trafil len jeho rameno. Na opačnej strane zasa po individuálnom prieniku zakončoval Chovan, pričom k voľnému puku sa ešte prebíjal Majdan. Beskorowany ho však pred košickým útočníkom včas upratal. V 11. minúte sa nepresadil ani Bubela, ktorý strelou z prvej zakončil banskobystrické prečíslenie dvoch proti jednému. V rovnakej minúte to od modrej skúšal Čížek, jeho puk ešte mal letieť na teč. Nik z Košičanov ho už ale pred bránkou trafiť nedokázal. Veľká košická šanca prišla počas 12. minúty, keď na Beskorowanyho zakončoval Klhůfek. Jeho rana napokon priestor troch žrdí tesne minula. Pred prestávkou sa nepresadila ani dvojica Hohmann — Ihnačák. Druhý menovaný zakončoval do odkrytej časti bránky, Košarišťan ale svoj tím dobrým zákrokom podržal. V úvodnej tretine sme tak presný zásah nevideli.

V úvode prostrednej časti riadnej hracej doby si košickí hokejisti vybojovali výhodu presilovej hry, no Banská Bystrica sa počas Nemčíkovho trestu dobre bránila a súperovi otvoriť skóre zápasu nedovolila. Nič na tom nezmenila ani Sukeľova strela, ktorá skončila v moci Beskorowanyho. V 25. minúte mali Oceliari šťastie, pri banskobystrickom prečíslení totiž trafil Hohmann len konštrukciu Košarišťanovej svätyne. Hra sa následne prelievala zo strany na stranu a aj keď sa oba celky v ofenzíve snažili tvoriť, obranné rady súpera im to znemožňovali. Na ďalšiu väčšiu šancu sme si tak museli počkať do konca 33. minúty. Puk sa vtedy odrazil priamo pred Hickmotta, ktorému už stačilo z pravej strany len vypáliť. Opäť to ale na Košarišťana neplatilo, aj v tomto prípade sa košický brankár rýchlo presunul a na svoje konto si pripísal ďalší dôležitý zákrok. Bez gólov sa napokon hralo do 36. minúty. Vtedy našiel Faith dobrou prihrávkou Sukeľa, ktorý nabral na rýchlosti, obkorčuľoval okolo banskobystrického obrancu a Beskorowanymu už nedal žiadnu šancu na úspešný zákrok. Na konci rovnakej minúty to proti Košarišťanovi skúšal neúspešne Šille. Pred prestávkou sa už nepresadil ani Hohmann, keď mu Mlynarovičova prihrávka preskočila cez čepeľ, a tak do šance pokračovať nemohol. Košice nad Banskou Bystricou po 40 minútach hry viedli 1:0.

V Banskej Bystrici sa malo o čo bojovať aj v tretej tretine. Možno aj preto sa v jej úvode do výmeny názorov pustili Ihnačák s Bellušom, obaja inkasovali po dve trestné minúty za hrubosť. Hra štyroch proti štyrom však veľa zaujímavých momentov nepriniesla — koniec koncov, puk skôr lietal zo strany na stranu, defenzívy oboch celkov totiž pracovali dobre a žiadnu vážnejšiu šancu nedovolili. Barani z Banskej Bystrice však potrebovali začať tvoriť, čo v 47. minúte demonštroval Lamper. Jeho zakončenie síce ešte v Košarišťanovej sieti neskončilo, domáci sa ale presadili o niekoľko momentov neskôr. V 48. minúte vyrovnával švihom na 1:1 Brejčák. Domáci celok sa na prelome posledných dvoch desaťminútoviek snažili ujať aj vedenia, v neprehľadnej situácii pred Košarišťanovou bránkou však neuspeli. Barani sa tešili v úvode 55. minúty, ich gól však padol počas prerušenej hry, a tak platiť nemohol. Aj preto musel ísť zápas do predĺženia.

V jeho úvode bol najaktívnejší košický Chovan, ktorý to skúšal individuálne. Finálna sťahovačka pred bránku mu však nevyšla, a tak to ostalo bez zakončenia. Na opačnej strane zasa Hickmott opečiatkoval konštrukciu Košarišťanovej bránky. O víťazovi tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa napokon podarilo rozhodnúť Hickmottovi.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V prvých dvoch tretinách nám akosi chýbala energia a lepší pohyb. Košice dobre bránili, bolo ťažké sa proti nim presadiť. V tretej časti to už z našej časti bolo lepšie. Mohli sme vyhrať aj za tri body, no nevyšlo to. V predĺžení a nájazdoch je to už 50 na 50, preto sme radi aj za druhý bod.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Počas úvodných štyridsiatich minút to bol hokej 'sem a tam,' oba tímy mali svoje svetlé momenty. Tretiu tretinu sme nezmanažovali dobre, príliš často sme sa nechali vylučovať. Pramenilo to aj z našej premotivovanosti. Za bojovnosť však musím chlapcov pochváliť. V predošlých zápasoch sme body nebrali, preto sme dnes radi za tento jeden. Mohlo to dopadnúť aj horšie.“