2 : 3
(1:1, 0:2, 1:0)
HC '05 Banská Bystrica

HC '05 Banská Bystrica — HC Košice 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Góly a asistencie: 4. Šoltés (Bartánus), 47. Hrnka (Hickmott) — 8. Majdan (Haščák, Chovan), 23. Haščák (Majdan, Chovan), 38. Rapáč (Belluš, Slovák)

Vylúčení: 6:5 na dve min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, D. Konc st. — D. Konc ml., Rojík, 2500 divákov

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Brejčák, Southorn, Biro, Mihalik, Ďatelinka, Nemčík, Petrinec — Hickmott, Wahl, Šoltés — Lamper, Hrnka, Jääskeläinen  — Fafrák, Tamáši, Bartánus — Róth, Gabor, Kabáč

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) — Slovák, Koch, Čížek, Repe, Růžička, Zeleňák, Bučko — Majdan, Chovan, Haščák — Klhůfek, Skokan, Bezúch — Rapáč, Bortňák, Belluš – Milý, Suja, Jokeľ

Zápas medzi Banskobystričanmi a Košičanmi ponúkal od svojho úvodu všetko, čo sa od neho očakávalo — svižný a útočný hokej nevynímajúc. Ako prvý sa k zakončeniu dostal majster, ktorý pálil zásluhou Lampera. V štrnástej sekunde ale nemal Košarišťan vážnejší dôvod zaváhať. Napriek tomu sme ale pomerne rýchly gól v košickej sieti videli. V čase 1:24 to totiž ešte síce bolo vzájomné vylúčenie Wahla a Skokana, no o pätnásť sekúnd neskôr sa na trestnú lavicu poberal aj Zeleňák. Barani tak mali k dispozícii presilovku o jedného muža, ktorú využili najlepším možným spôsobom. Bartánus nabil na ľavú stranu Šoltésovi, ktorý vypálil z prvej. Presúvajúci sa Košarišťan už nemal šancu presunúť sa, a tak puk popri jeho tele presvišťal až do siete. Od štvrtej minúty tak Banskobystričania viedli 1:0. Navyše, tento náskok mohli o dve minúty neskôr navýšiť, veď dvojica Hrnka — Lamper na to mala v prečíslení dvoch proti jednému ideálnu príležitosť. Puk ale napokon Lampera nenašiel, čo mohlo domáci celok v konečnom dôsledku poriadne mrzieť. Ôsma minúta totiž priniesla útočný výpach Chovana. Ten puk zaviezol za Beskorowanyho bránu, no stihol ho ešte šikovne posunúť späť do hry. Na to zareagoval najepšie Majdan, ktorý nepozorovane upravil na 1:1. V 11. minúte sa mohol stav meniť znova, tentokrát v neprospech Oceliarov. Košice však mali šťastie, Hickmottov puk totiž popod košarišťana prepadol, ale medzi tri žrde sa napokon predsa len nevošiel. A keď sa v 16. minúte nepresadil z medzikružia ani Klhůfek, oba celky sa už začali zameriavať na pozornú defenzívu. Aj to bolo dôvodom, pre ktorý sa už stav pred prestávkou nemenil. Do šatní sa korčuľovalo za stavu 1:1.

Druhú tretinu otvoril nepríjemný moment, pri ktorom  Hrnka „zbúral“ Majdana. Náš útočník sa síce dlhšie zdvíhal z ľadu, našťastie bol však napokon v poriadku. A možno aj to bol jeden z faktorov, ktorý Košice naštartoval k následnej aktivite. Výsledkom bol gól Oceliarov z 23. minúty. Chovan v tom čase posúval puk do vyloženej šance Haščákovi, no náš skúsený útočník si ho ešte musel spracovať. Aj napriek tomu tiesnený zakončil presne. Celú situáciu ešte musel preveriť videorozhodca, avšak Košice už o gól nepripravil. Hosťujúci celok tak viedol po prvýkrát v zápase. A v 25. minúte mohlo byť ešte veselšie. Po Majdanovom priťuknutí dostal Chovan medzi kruhmi priveľa priestoru, preto mohol byť Beskorowany v konečnom dôsledku rád, že puk do jeho siete neprepadol. Pochopiteľne, s nepriaznivou situáciou sa Banská Bystrica zmieriť nechcela, no proti dobre hrajúcim Košiciam to mala len veľmi ťažké. Oceliari znova pohrozili v 30. minúte. Vypálil Skokan, Beskorowany toho veľa nevidel. Puk navyše padol pred jeho bránku, a tak sa ho do siete snažili doklepnúť Majdan s Haščákom. Ani jednému z nich sa to napokon nepodarilo. V 31. minúte sa snažil moment prekvapenia využiť Milý. Ten pálil bezprostredne po buly a opečiatkoval žrď banskobystrickej bránky. Množstvo nasledujúcich striel si cestu do siete rovnako nenašlo. Všetky až na zakončenie Rapáča. Písal sa koniec 38. minúty, keď náš korčuliar dostal ideálnu prihrávku do jazdy a upravil na 3:1 z košického pohľadu. Do tretej časti zápasu tak musela vykorčuľovať úplne iná Banská Bystrica.

Stále však platilo, že si Košice dávali v defenzíve veľký pozor a súpera do vyložených šancí nepúšťali. Naopak, v polovici 42. minúty mohli svoje vedenie navýšiť o ďalší gól. Repe vysunul pekným oblúčikol Klhůfka, ktorý si ešte puk pomiešal na palici a počkal na pohyb gólmana. Napokon sa rozhodol zakončovať jeho medzi betóny, ale Beskorowany ich stihol včas sklepnúť. O minútu neskôr spálilo obrovskú šancu aj Barani. Lamper dostal prihrávku do jazdy a hľadal priestor pri Košarišťanovej lapačke. Nepodarilo sa mu to, košický brankár sa vyznamenal parádnym semafórom. V 47. minúte šli Košičania nešťastne do trojice, čo sa im napokon vypomstilo. Banskobystričania totiž početnú výhodu o dvoch mužov využili prakticky okamžite. Pokus od čiary nadvihol bezprostredne pred Košarišťanom Hrnka, preto nemal košický gólman šancu na zmenu puku zareagovať včas. 2:3 z pohľadu domáceho celku. Ten v tlaku pokračoval aj počas presilovky piatich proti štyrom, no tú už nevyužil. A keďže už v riadnej hracej dobe gól nepadol, Košice ukončili čiernu sériu s Banskou Bystricou a odniesli si tri body.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola ešte ako-tak v poriadku, ale tú druhú sme absolútne vypustili. Košice nás predčili vo všetkých činnostiach, hlavne v chcení, čo je pre mňa sklamaním. V tretej časti sme znova zapli, ale to už bolo neskoro. Po výhre nad Mníchovom sme si mysleli, že sme lepší ako v skutočnosti sme. Verím, že pre nás bude dnešná prehra budíčkom a začneme hrať lepšie.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „My sme mali pomalší začiatok, hneď v úvode sme museli hrať s tromi hráčmi. Po inkasovanom góle sme sa však rýchlo spamätali a začali sme predvádzať dobrý hokej. Znova sme sa však dostali v tretej tretine do problémov, už v treťom zápase sme prišli o dvojgólové vedenie. Vyhrávame aj vďaka dobrým výkonom brankára, čo sa v Banskej Bystrici potvrdilo.“