3 : 2 sn
(1:0, 0:0, 1:2 — 0:0)
HK Nitra

HC Košice — HK Nitra 3:2 sn (1:0, 0:0, 1:2 — 0:0)

Góly a asistencie: 9. Klhůfek (Květoň), 57. Rapáč (Repe) – 43. Kerbashian (Versteeg, Horn), 47. Kollár (Pupák, Versteeg) — rozh. sám nájazd: Skokan (KOS)

Vylúčení: 2:3 na dve min., presilovky: 0:1 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Štefik — Ordzovenský, Smrek, 5214 divákov

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) — Růžička, Slovák, Koch (A), Pavlin, Repe, Čížek (A) — Belluš, Skokan (C), Majdan — Klhůfek, Chovan, Květoň — Suja, Bortňák, Rapáč — Jokeľ, Vrábeľ, Milý

HK Nitra: Šimboch (Hanuljak) — Mezei (C), Morrison, Pupák (A), Versteeg, Rácz, Kubka, Sloboda, Korím — Blackwater, Kerbashian, Yellow Horn — Fominych, Kollár, Scheidl — Buček (A), Lušňák, Koyš — Hrušík, Minárik, Csányi

Podľa očakávaní sa prvá tretina zápasu medzi Košicami a Nitrou niesla v duchu aktívneho hokeja, ktorý priniesol hneď niekoľko skvelých šancí — a aj jednu gólovú situáciu. Všetko odštartoval v polovici štvrtej minúty Belluš. Ten mal pri modrej hlavu hore a krásnou krížnou prihrávkou našiel pred bránkoviskom Skokana. Šimboch sa však výborne presunul a zakončenie súpera dokázal pokryť. Na ďalšiu šancu sme čakali do deviatej minúty, no a práve tá si poniesla prívlastok gólová. Pavel Klhůfek prenikol do pásma, vylepšil si streleckú pozíciu, puk si prehodil na forhend a nechytateľným švihom nedal Šimbochovi najmenšiu šancu na úspešný zákrok. Spoločne s týmto gólom sa pritom roztrhlo vrece možností na jednej či druhej strane. Za spomenutie stojí Morrisonova rana z polovice 11. minúty, ktorú dokázal Košarišťan len vykopnúť späť do hry. Nitra mala pritom pred bránkoviskom viacero hráčov pripravených dorážať, pomohol nám ale prehustený priestor, v ktorom puk ideálnym spôsobom nik neskrotil. Od tohto momentu až do prestávky sme už vážnejšie šance sledovali len pred Šimboch. V 16. minúte najskôr dvakrát vypálil tvrdo Repe. Jeho prvú ranu nitriansky brankár vyrazil, s tou druhou si poradila defenzíva nášho súpera. V poslednej minúte sa po druhýkrát nepresadil ani Klhůfek, keď do jeho ideálneho zakončenia spomedzi kruhov vložil čepeľ na poslednú chvíľu Pupák. Všetko odštartoval peknou prihrávkou naslepo Rapáč. A keďže sa toho už pred prvou sirénou viac neudialo, Corgoni po 20 minútach hry na ľade Košíc prehrávali.

Aj prostredné dejstvo prinášalo divákom zaujímavé momenty, i keď faktom je, že ponúklo v porovnaní s otváracou tretinou diametrálny odlišný štýl hokeja. Oba celky sa totiž tentokrát zamerali skôr na pozornú defenzívnu činnosť, a tak sme v dôsledku toho sledovali minimum vyložených šancí. Tú najväčšiu v druhej tretine mal Scheidl. Puk prepadol za Růžičku, čo chcel kanadský krídelník v nitrianskych farbách využiť a stav vyrovnať na 1:1. V stopercentnej príležitosti ale zlyhal a puk poslal nad Košarišťanovu bránku. Dianie na ľade sa v nasledujúcich minútach upokojilo. Dobre síce strieľali Koyš i Repe, ani jeden z nich ale nemal dostatočne dobrú pozíciu na to, aby svoj celok potešil gólom. A tak prišli na rad nepresnosti a taktické bránenie modrej čiary. Potrebný impulz nechodil ani vo forme početných výhod, veď sa naďalej hralo mimoriadne čisto. Jediným vylúčeným v druhej časti zápasu bol Morrison, jeho dvojminútový trest za držanie však Oceliari potrestať nedokázali. Po 40 minútach tak naďalej platil stav z konca prvej tretiny — 1:0 pre Oceliarov.

Znamenalo to jediné, do tretej časti zápasu vstupovali oba celky s vedomím, že je ešte všetko otvorené. Zatiaľ čo Košice chceli streliť aj druhý gól na upokojenie, Nitra bola pripravená urobiť všetko pre to, aby skórovala a stav zápasu vyrovnala. Každopádne, proti boli defenzíve piliere oboch tímov. Napriek tomu gól predsa len prišiel — skórovala Nitra, keď počas 43. minúty na 1:1 vyrovnal Kerbashian. Navyše, Corgoni sa presadili aj po druhýkrát, v polovici 47. minúty upravil počas presilovej hry na 1:2 Kollár. Nitra viedla vôbec po prvýkrát v zápase, na ťahu tak boli domáce Košice. Ideálna príležitosť na vyrovnanie prišla v 51. minúte. Od modrej priletela dobrá strela, Šimboch ale puk v páde na zadok vytesnil. S Nitrou následne hrala šťastena, keď si Oceliari vypracovali viacero šancí, ale bránku zväčša tesne minuli. Nitranom sa následne puk darilo držať ďaleko od Šimbochovej svätyne, Košičanov to však neodradilo. A to sa napokon ukázalo ako rozhodujúce, na konci 57. minúty totiž vyrovnal krásnym švihom Rapáč. Zápas tak šiel do predĺženia.

V predĺžení sme svedkami vyložených šancí na jednej či druhej strane neboli, o víťazovi tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa viac darilo domácim, za ktorých skórovali Skokan a Chovan. Košarišťan ostal neprekonaný. Víťazný presný zásah tak bol pripísaný Skokanovi.

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Celý zápas sme hrali veľmi dobre v defenzíve. Súper má kvalitných útočníkov, my sme ich ale do vyložených šancí nepúšťali. Nespanikárili sme ani za stavu 1:2. Získali sme aj bod navyše a myslím si, že oprávnene. Nájazdy sú už hlavne o brankároch a o streleckom šťastí. Vieme však, že ešte máme priestor na zlepšenie.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Košičania hrali nátlakový hokej, vďaka čomu nás počas prvých dvoch tretín herne prevýšili. My sme svoj výkon vystupňovali v tretej tretine, ale potom prišla chyba ako so Slovanom a inkasovali sme po vhadzovaní. Celkovo som ale s prístupom hráčov k zápasu spokojný.“