1 : 2 sn
(0:0, 0:1, 1:0 — 0:0)
HC SLOVAN Bratislava

HC Slovan Bratislava — HC Košice 1:2 sn (0:0, 0:1, 1:0 — 0:0)

Góly a asistencie: 59. Abdul (Meszároš) — 28. Chovan (Haščák, Majdan), rozh. sám. nájazd: Haščák (KOS)

Vylúčení: 3:5 na dve min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefík, Novák – Frimmel, Gegáň, 9813 divákov

HC Slovan Bratislava: Brust (Habal) – Bačik, Sersen (C), Štajnoch, Meszároš (A), Šedivý, Podlipnik – Bondra, Zigo, Abdul – Žitný, Viedenský, Pance – Kukumberg (A), Puliš, Matoušek – Miklík, Kytnár, Sloboda – Jendek

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) – Repe, Slovák, Koch (A), Čížek (A), Růžička, Bučko, Cibák – Haščák, Chovan, Majdan – Bezúch, Skokan (C), Belluš – Klhúfek, Bortňák, Rapáč – Jokeľ, Vrábeľ, Suja

Najočakávanejší zápas mesiaca odštartoval útočnou aktivitou oboch celkov. Už po niekoľkých sekundách hry riešil prvý puk v zápase Brust, no Haščákovo nahodenie mu výraznejšie problémy nenarobilo. Na opačnej strane sa zasa Bondra snažil vysunúť šikovne Ziga, avšak ani toto nebol moment, ktorý by priniesol gólovú šancu. V druhej polovici štvrtej minúty mal Slovan ideálny priestor na to, aby počas svojej otváracej presilovej hry otvoril skóre — to by však košickí Oceliari nemohli puk niekoľkokrát poslať cez všetky čiary. Prvú vážnejšiu šancu tak priniesol až úvod jedenástej minúty. Najskôr pálil Skokan, ktorého pokus Brust so šťastím stiahol na ľad. Následne ale mali šťastie aj Košice, keď Slovan neuspel v rýchlom protiútoku. V 18. minúte sa Košice pretlačili do pásma, o čo sa postaral Čížek. Práve ten bol napokon aj zakončujúcim hráčom a aj keď ešte jeho ranu od modrej Suja dobre tečoval, ani toto na bratislavského brankára neplatilo. No a keď sa na konci rovnakej minúty dostal Haščák do superšance, musel Brust vytiahnuť skvelý zákrok lapačkou. Záverečná minúta ešte priniesla v rozpätí desiatich sekúnd dvojminútové tresty pre Čížeka a Ziga, a tak bolo jasné, že vstúpia do prostrednej časti oba celky so štyrmi korčuliarmi.

Slovanisri začali v prostrednej časti veľmi zle — len 22 sekúnd platil rovnovážny stav na ľadovej ploche, potom sa na lavicu hanby poberal aj Bačík. Každopádne, ani jeden z celkov viac priestoru na ihrisku nevyužíval podľa svojich predstáv. Prvá väčšia šanca druhej tretiny prišla v 26. minúte. Dobre to urobil Miklík, ktorý si stiahol puk do výhodnejšej pozície a preveril Košarišťanovu pozornosť. Košický gólman nezaváhal, puk zrazil do rohu a naštartoval tak útočné motory svojho celku. Povestné nedáš — dostaneš tak platilo do bodky. V 28. minúte mal Haščák hlavu gore, krásnou kolmicou vysunul Chovana, ktorý si ešte puk potiahol k Brustovi, hodil si ho na bekhend a nekompromisne ho poslal pod hornú žrď slovanistického brankára. 1:0 pre Košice. Bratislavčania sa ešte snažili pred pauzou na tento presný zásah zareagovať rovnakým metrom, predovšetkým záverečných päť minút druhej tretiny bolo z ich strany mimoriadne nebezpečných. Štajnoch najskôr bombou spoza kruhou opečiatkoval hornú žrď Košarišťanovej bránky, presne dve minúty pred koncom si košický gólman navyše musel poradiť aj s tečovaným zakončením Meszároša. Keďže sa už ale stav viac nemenil, Košičania šli po 40 minútach hry do šatne s tesným vedením.

Bratislava šla do tretej tretiny s jasným úmyslom — urobiť ešte niečo s výsledkom. K tomu však potreboval jednoznačne prekonať Košarišťana, aj keď sa to javilo ako takmer nemožné. Košičania totiž naďalej blokovali obrovské množstvo striel, ktoré navyše sami vysielali. V 42. minúte to skúšal z ľavej strany Růžička, ktorý vyprášil Brustove betóny, ale na 2:0 pre svoj tím neupravil. Neuspel ani Koch, jeho ranu od modrej gólman dobre zrážal do bezpečnej zóny. Ešte sa však do zakončenia pretlačil Haščák, a tak si Slovanisti vydýchli, že ani po tejto aktivite sa stav nemenil. Podobné to bolo aj na opačnej strane. V 51. minúte vypálil dobre Podlipnik. Košarišťan mal výhľad našťastie odkrytý, preto svojou rukavicou zapracoval včas. V záverečných minútach ešte Košičania bojovali s vylúčením Skokana, čo znamenalo zdrvujúci tlak Slovana. A ten priniesol aj vytúžený vyrovnávajúci gól Abdula. Zápas tak šiel do predĺženia.

Predĺženie prinieslo parádne predstavenie, keď sa hralo viac než štyri minúty bez prerušenia. Do stopercentných šancí sa dostali oba celky, ale obaja gólmani podali fantastické výkony a postarali sa o to, že o víťazovi rozhodovali napokon samostatné nájazdy.

V nich sa presadil len Marcel Haščák, ktorý tak rozhodol o tom, že druhý bod si zo zápasu odvezú Košice.

Roman Stantien, tréner Slovana: „V úvode sme boli lepší, ale doplácali sme na to, že sme chceli akcie až príliš prešperkovať. Od ôsmej minúty Košice prebrali velenie, zápas mali pod kontrolou, boli hokejovejšie. Platilo to aj v druhej tretine. V tej tretej sme ešte zabojovali a vyrovnali. Počas predĺženia mal súper viacero dobrých šancí, Brust nás niekoľkokrát podržal. Pri samostatných nájazdoch bol už ľad rozbitý, ťažko sme tam vedeli niečo vymyslieť.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Bol to typický šláger medzi Slovanom a Košicami. Momentum sa neustále presúvalo z jednej strany na druhú — raz sme boli na koni my, raz zasa Slovan. Ani jeden z tímov si nezaslúžil odísť bez bodu. V predĺžení sme mali viac šancí, ale výsledok 1:1 pred nájazdmi je absolútne v poriadku. Bol zásluhou brankárov. O náš bod navyše sa postaral Košarišťan.“