0 : 4
(0:1, 0:1, 0:2)
HK Poprad

HK Poprad — HC Košice 0:4 (0:1, 0:1 0:2)

Góly a asistencie: 12. Klhůfek (Růžička), 24. Belluš (Klhůfek), 47. Květoň (Růžička, Skokan), 60. Růžička

Vylúčení: 4:1 na dve min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Tvrdoň, D. Konc st. – Beniač, Gegáň, 4183 divákov

HK Poprad: Vošvrda (Nechvátal) – Kozák, Božoň, Fabian (C), Ulrych, Magovac, Ťavoda – Handlovský, Preisinger, Vandas – Takáč, Zagrapan (A), Svitana (A) – Jacobs, Paukovček, Karterud – Matej Paločko, Bjalončík, Kundrik – Matúš Paločko, Králik

HC Košice: Škorvánek (Košarišťan) – Růžička, Čížek (A), Repe, Slovák, Koch (A), Michalčin, Zeleňák – Haščák, Skokan (C), Majdan – Klhůfek, Suja, Květoň – Belluš, Bortňák, Rapáč – Jokeľ, Eliáš, Milý

Východoslovenské derby medzi Popradom a Košicami ponúka vždy útočný hokej. Inak tomu nebolo ani tesne pred Vianocami, napokon, potvrdili to už úvodné minúty zápasu. Počas prvých štyroch sa totiž neprerušovalo, a tak si mohli oba celky vymeniť niekoľko striel. Vošvrda so Škorvánkom však boli pozorní a rýchlu zmenu stavu nepripustili. V polovici šiestej minúty sa Košiciam črtala prvá väčšia šanca. Spoza bránky vyslal dobrú bekhendovú prihrávku Květoň, ale Suja sa k puku napokon nepretlačil. O dve minúty neskôr sa zasa vedenia mohol ujať Poprad. Pálil najskôr Kozák, jeho ranu zrážal Škorvánek späť do hry. Na opačnej strane bol ale ešte pripravený Preisinger, ktorý z dorážky tesne minul priestor troch žrdí. Nepresadil sa ani Svitana, keď v polovici 12. minúty nechal po svojom príklepe spoza kruhu vyniknúť Škorvánkovu lapačku. Gól však prišiel na opačnej strane. O desať sekúnd neskôr to totiž urobil výborne Klhůfek, ktorý sa vydal na výpad po ľavom krídle. Od mantinela sa dostal individuálne až pred Vošvrdu, ktorého si ešte položil na ľad a bekhendom ho pohodlne prekonal. A keďže šlo o jediný presný zásah v úvodnom dejstve, košickí Oceliari po 20 minútach na ľade popradských Kamzíkov viedli 1:0.

Aj úvod prostrednej časti zápasu ponúkal zaujímavé obrázky, tentokrát v podobe prvých vylúčení. Po 44 sekundách hry sa na lavicu hanby poberal Handlovský, v úvode 23. minúty ho nasledoval aj Svitana. A hoci Košice presilovku o dvoch mužov nevyužili, o jedného už predsa len áno. Dvakrát strieľal Haščák, Vošvrda si dal na jeho pokusy dostatočný pozor. Následne však Preisinger prišiel o svoju hokejku, čo využil Klhůfek na milimetrovú prihrávku, no a z „Haščákovej pozície“ následne vyslal nechytateľnú ranu Belluš. Vošvrda tak vo svojej sieti lovil druhý puk. Na ťahu bol domáci Poprad, ktorý sa potreboval vrátiť do zápasu — ideálne gólom. V polovici 26. minúty sa oň pokúsil Fabian, ale jeho zakončenie nemohlo Škorvánka prekvapiť. Košický brankár si na svoje konto pripísal ďalší úspešný zákrok. Popradčanom následne príliš nepomohla ani presilová hra pri vylúčení Růžičku. Skúšali to prostredníctvom Svitanu, ktorý pohorel na Škorvánkovi. Následne vypálil dvakrát aj Ulrych, ale ani jedna jeho rana sa cez košickú defnezívu k bránke nedostala. Oceliari tak viedli aj po 40 minútach hry, do šatne šli tentokrát už s dvojgólovým vedením.

Popradčania tak museli v záverečnej časti riadnej hracej doby zapnúť v útoku na plné obrátky. Defenzíva Košíc však priestor pred Škorvánkom výborne vykrývala a svojmu brankárovi tak výrazne pomáhala. Navyše, v prospech domáceho celku nehral ani trest zo 45. minúty, keď Poprad inkasoval dve minúty za príliš veľa hráčov na ľadovej ploche. Paločko si pritom na trestnej lavici neodsedel ani plné dve minúty. Počas košickej presilovky totiž prišla krásna akcia metropolitného celku. Puk sa po ose Skokan — Růžička dostal až ku Květoňovi, ktorý poslal puk Vošvrdovi do protipohybu a upravil na 3:0 z pohľadu svojho celku. A keďže sa už stav menil len v prospech Oceliarov, Košice ukončili úspešný týždeň tretím víťazstvom, celkovo už desiatym v rade. Na finálnych 4:0 zvýšil Růžička. Košice tak rozhodli o tom, že sviatočné dni strávia na prvom mieste tabuľky.

Peter Mikula, tréner Popradu: „Košice dnes ukázali, že na prvom mieste nie sú náhodou. My sme mali za stavu 0:2 dobrú šancu na kontaktný gól, ale brankár nás vychytal. Potom sme si prestali veriť, nedokázali sme sa vrátiť do zápasu. Košiciam gratulujem a prajem naďalej úspešnú sériu.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Dnes sme predviedli dobrý výkon, hráči dreli a ukázali potrebnú kvalitu. Hrali sme stabilne, nášmu výkonu dal čerešničku na torte brankár Škorvánek. Hrali sme proti silnému Popradu, takýto výkon sme potrebovali.“