(1:0, 1:0, 1:0)
HK Dukla Ingema Michalovce

HC Košice – HK Dukla Ingema Michalovce 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly a asistencie: 18. Haščák, 33. Rapáč (Bortňák, Sukeľ), 58. Skokan (Sukeľ)

Vylúčení: 7:5 na dve min., presilovky: 0:0 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano (SVK), Nagy (HUN) – Kacej (SVK), Kis-Király (HUN), 5359 divákov

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) – Slovák, Koch (A), Pavlin, Repe, Čížek (A), Růžička – Květoň, Chovan, Haščák – Belluš, Skokan (C), Sukeľ – Rapáč, Bortňák, Klhůfek – Milý, Suja, Jokeľ

HK Dukla Ingema Michalovce: Trenčan (Surák) – Ťavoda, Ventelä, Pukka, Meiskämmen, Bdžoch, Hančák, Farkaš, Zekucia – Korhonen, Lalancette, Spilar – Safaralejev, Šimun, Mons – Hričina, Linet, Giľák – Chalupa, Toma, Hvila

Pred úvodným buly sa košický klub poďakoval svojim odchovancom Rastislavovi Eliašovi a  Petrovi Repčíkovi za vzornú reprezentáciu  na nedávnych Zimných olympijských hrách mládeže, kde slovenskí hokejisti získali strieborné a bronzové medaily. Pamätné plakety im odovzdal člen správnej rady HC Košice Miroslav Maďar.

Východniarske derby sa už po dvadsiatich sekundách začalo vylúčením na oboch stranách, takže tímy si v úvode vyskúšali hru vo štvoriciach. Tá ale žiadne vzrušenie nepriniesla, keďže sa v nej vyznamenali najmä defenzívy. Na prvú väčšiu šancu zápasu však diváci nečakali dlho. V štvrtej minúte ju spálili Michalovčania, keď sa Korhonen rútil na bránku úplne sám, ale Košarišťan nezaváhal, nenechal sa rozpohybovať a puk zneškodnil. Vzápätí chcel na opačnej polovici klziska pohroziť aj Jokeľ, ale z vnútornej hranice pravého kruhu sa mu nepodarilo v tiesnenej pozícii zakončiť. V úvode druhej desaťminútovky prvej periódy odišiel na trestnú lavicu za krosček Slovák a Michalovce hrali dvojminútovú presilovku. Počas nej sa však nedostali do žiadnej streleckej pozície, keďže košická obrana puk ku Košarišťanovi ani raz nepustila. Prvý gól potom mohol padnúť v závere pätnástej minúty, a to na oboch stranách. Najskôr Hvila z pravého kruhu trafil iba Košarišťana, a potom z rýchleho protiútoku dvoch proti jednému Skokan po Sukeľovej prihrávke minul prázdnu bránu. O dve minúty neskôr mohol hostí potešiť obranca Bdžoch, ale pri odkrytej pravej žrdi sa mu vo vzduchu nepodarilo trafiť letiaci puk. Za nevyužitú šancu pykali Michalovčania v polovici osemnástej minúty, keď sa po individuálnej akcii presadil Haščák. Ligový kanonier získal puk v strednom pásme, sám prešiel do útoku, obišiel si celú michalovskú obranu a napokon strelou po ľade oklamal aj Trenčana.

Po prvej tretine viedli Košice 1:0 a k dispozícii mali aj dohrávanú presilovku zo záveru úvodnej periódy. Oceliari začali po zmene strán veľmi aktívne, ale po faule Skokana sa pomer síl na ľade vyrovnal na 4:4. Aj v tomto počte sa Draisaitlovi zverenci dostali do ďalšej skvelej príležitosti, keď od pravej žrde zakončoval osamotený Sukeľ, ale bránku v rýchlosti prestrelil. V 28. minúte smeroval na trestnú lavicu domáci Čížek a Michalovce získali presilovku. Aj v tejto početnej výhode sa snažili čo najviac ohroziť Košarišťana, ale pozorná a obetavá obrana Košíc nič podobné nedovolila. Naopak, už v plnom počte sa do gólovej šance dostali domáci hráči. Chovan s Haščákom sa vyrútili proti jednému obrancovi Michaloviec, ale prvý menovaný v závere akcie minul odkrytú časť hosťujúcej bránky. Divákov to však dlho mrzieť nemuselo, pretože v 33. minúte sa tešili z druhého gólu v michalovskej sieti. Po výbornej strele Bortňáka totiž gólman Trenčan iba vyrazil puk pred seba a odtiaľ prišla nechytateľná dorážka Rapáča. V záverečnej päťminútovke videli diváci v Steel aréne aj potýčku, v ktorej skončil Lalancette na ľade po úderoch Růžičku. V samom závere tejto časti hry si Košičania zahrali aj presilovku, ale výraznejšiu šancu si v nej nevypracovali a do šatní odišli za stavu 2:0.

V úvode tretej dvadsaťminútovky sa Michalovce pokúsili skóre skorigovať, ale nedostali na to žiadny priestor. Oceliari totiž výborne vykrývali nielen vlastné obranné pásmo, ale aj stred klziska a akcie hostí končili iba na pozornej defenzíve. Košarišťan nemal prácu ani v 48. minúte, keď sa domáci bránili pri vylúčení Chovana. Oslabenie zvládli veľmi dobre a Košarišťan pri vážnejšej príležitostí hostí zasahovať nemusel. V strede záverečnej časti riadnej hracej doby duel poznačilo viacero nepresností na oboch stranách, po ktorých zakončenia neprichádzali a gólmani nemali veľa práce. V 54. minúte sa strelou od ľavého mantinelu snažil prekvapiť Toma, ale košický brankár si priestor pri pravej žrdi pozorne vykryl a žiadnu medzeru v ňom nenechal. V samom závere šesťdesiatminútovky mal ešte dobrú šancu po strele z ľavej strany Suja, ale neuspel v nej. Michalovčania sa napokon rozhodli skúsiť šťastie aj v hre bez brankára, ale nepomohlo im to. Naopak, do prázdnej bránky usmernil puk Skokan a stanovil tak skóre na záverečných 3:0 v prospech Košíc.

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Výhra po dlhšom čase nám veľmi pomohla. Ešte však máme priestor na zlepšenie, napríklad presilovky nám momentálne vôbec nejdú. Na to, aby sme sa dostali do hernej pohody, nám ešte niečo chýba. Tri body ale dnes zaslúžene ostali v Košiciach.“

Miroslav Chudý, tréner Michaloviec: „Z nášho pohľadu bola najlepšia prvá tretina, v ktorej sme si vypracovali aj nejaké šance. Potom ale Košice výborne bránili, hru kontrolovali a nás už do ničoho nepustili. Stratili sme pohyb, víťazstvo Košíc tak považujem za zaslúžené.“