4 : 2
(1:0, 1:2, 2:0)
HC '05 Banská Bystrica

HC Košice — HC '05 Banská Bystrica 4:2 (1:0, 1:2 2:0)

Góly a asistencie: 18. Haščák (Majdan, Skokan), 22. Haščák (Skokan, Květoň), 57. Květoň (Skokan, Růžička), 60. Suja (Haščák) – 33. Jääskeläinen (Southorn), 37. Jääskeläinen (Hrnka, Hohmann)

Vylúčení: 4:7 na dve min., navyše: Belluš (KOS — 10 min. za nešportové správanie sa), Koch (KOS — 5+DKZ za napadnutie), Brejčák (BBY — 10 min. za nešportové správanie sa), Nemčík (BBY — 10+DKZ za nešportové správanie sa), Southorn (BBY — 10 min. za napadnutie hlavy a krku), presilovky: 2:1 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Štefik — Synek, Bogdaň, 5822 divákov

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) — Růžička, Čížek (A), Repe, Slovák, Koch (A), Michalčin, Zeleňák — Haščák, Skokan (C), Majdan — Klhůfek, Suja, Květoň — Belluš, Bortňák, Rapáč — Jokeľ, R. Faith, Milý

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (27. Gajan) — Cardwell, Southorn, Ďatelinka (C), Mihalik (A), Brejčák, Nemčík, Sojka, Petrinec — Hohmann, Hickmott, Hrnka — Jääskeläinen, Bubela, Bartánus (A) — Lamper, Gabor, Šille — Fafrák, Tamáši, Kabáč

Už v úvode zápasu bolo jasné, prečo je šlágrom kola — oba celky začali mimoriadne aktívne a pomerne často sa tlačili pred bránku svojho súpera. Gólmani sa tak museli mať na pozore, no veľkú zásluhu na tom, že sme počas prvých desiatich minút gól nevideli, mali aj obe defenzívy. Zaujímavý moment prišiel v úvode ôsmej minúty, keď sa do seba pustili Belluš s Brejčákom. Rozhodcovia od pästného súboja odstúpili, a tak Belluš po krátkej chvíli poslal svojho súpera k ľadu. V polovici deviatej minúty sa do šance tlačil Klhůfek. Preštrikoval sa banskobystrickou defenzívou, následne už ale dokázal zakončiť len do Beskorowanyho hrude, a tak nemal brankár najmenší dôvod v zákroku zaváhať. Do šance sa Oceliari dostali aj v polovici 16. minúty. Počas presilovky si vtedy puk poslali niekoľkokrát medzi sebou, až napokon doputoval na čepeľ Haščáka. Ten volil strelu z veľkého uhla, nakoniec sa obtrela o vonkajšiu konštrukciu banskobystrickej svätyne a vypadla von. To už neplatilo v minúte 18. Do šance sa dostal rovnaký muž, tentokrát po neprehľadnej situácii. A keďže Beskorowany na puk nevidel, Haščák ho popri jeho tele poslal až do siete. Aj preto Košice po 20 minútach hry viedli 1:0.

Barani zo stredného Slovenska chceli v druhej časti zápasu čo najrýchlejšie vyrovnať. Škrt cez rozpočet im však urobilo pomerne rýchle vylúčenie Hrnku, ktorý sa na lavicu hanby poberal už počas 22. minúty. A to mohlo hostí v konečnom dôsledku poriadne mrzieť. A aj mrzelo, veď Oceliari sa v pásme usadili, puk si rýchlo rozhodili a už po 18 sekundách sa tešili z druhého gólu. Aj v tomto prípade skóroval Haščák, tentokrát dostal prihrávku na ľavú stranu a rýchlym švihom nedal Beskorowanymu šancu na úspešný zákrok. Banskobystričania hľadali potrebný impulz v zmene brankára, ktorá prišla v 27. minúte. A aj ho dostali, veď pred prestávkou už góly strieľal len stredoslovenský celok. Po vzore Haščáka skóroval dvakrát aj Jääskeläinen. Najskôr sa mu to podarilo v 33. minúte, keď jeho zakončenie prekvapilo Košarišťana a prepadlo až do košickej siete. Rovnaký muž pritom skóroval aj o štyri minúty neskôr. Jeho druhý presný zásah pripomínal ten Haščákov — rovnako to bola rana do odkrytej časti bránky, na ktorú nemal gólman šancu včas zareagovať. Barani ešte na súpera pritlačili aj v absolútnom závere, ale brániaca sa švtorica Košičanov už puk dvakrát vyhodila a nepripustila ďalšiu zmenu skóre. Po 40 minútach hry platil nerozhodný stav — 2:2.

Oceliari si ešte museli dávať v úvode záverečnej časti riadnej hracej doby veľký pozor, stále totiž hrali v početnej nevýhode. Už to ale zverenci trénera Petra Draisaitla zvládli, a tak sa mohol začať boj o body v rovnovážnom počte. Pochopiteľne, ani jeden celok chybovať nechcel, veď inkasovaný gól by mohol s veľkou pravdepodobnosťou znamenať prehru. Aj preto sme sledovali organizovanú defenzívnu činnosť oboch tímov, proti ktorej to mali kreatívnejší útočníci len veľmi ťažké. Náznak banskobystrickej šance prišiel počas 41. minúty, keď Southorn dobre vypálil od modrej. Krížna rana sa javila nebezpečne, ale Košarišťanova lapačka bola v správny čas na správnom mieste a puk zachytila. Na opačnej strane sa mohol stav meniť o sedem minút neskôr. Tvrdo vypálil Majdan, jeho pokus ale tesne minul priestor troch žrdí. Rozhodujúci moment napokon prišiel tri minúty a dvadsaťdva sekúnd pred koncom. David Květoň síce spadol, to ho ale nezlomilo, a tak zakončením švihom po tretíkrát v zápase poslal puk do banskobystrickej siete. Rozhodol tak o tom, že tri body ostanú Košiciam. Gólom do prázdnej bránky to potvrdil sekundu pred koncom Suja.

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Pre divákov to bol nepochybne zaujímavý zápas. Mali sme čo robiť, aby sme si v tretej tretine našli cestu k víťazstvu. Nemôžeme však dávať tímu s najlepšími presilovkami v lige toľko príležitostí.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Zápasy prvých piatich tímov sú vždy veľmi vyrovnané. A platilo to aj dnes. Hrali sme dobre, najmä v tretej tretine. Mali sme šancu vyhrať, ale musíme viac krotiť naše emócie.“