4 : 0
(0:0, 3:0, 1:0)
HC GROTTO Prešov

39. kolo HC GROTTO Prešov - HC Košice 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 21. Čacho (Vas, Welychka), 23. Čacho (Charbonneau, Vas), 38. Rajnoha (Valent, Sýkora), 53. Welychka (Zagrapan, Lialka)

Vylúčení: na 2 min. 5:8, Presilovky: 2:0, Oslabenia: 0:0

Rozhodovali: Jobbágy, Orolin - Šefčík, Valo

HC GROTTO Prešov: Bespalov (Petrík) – F.Fekiač, Rajnoha, Turan, Jendroľ, Růžička, Lalík, Bakala – A.Nauš, Vas, Michnáč – Charbonneau, Čacho, Welychka – Žilka, Valent, Sýkora – Lialka, Zagrapan, Šimun

HC Košice: Košarišťan (Kaľavský) – Deyl, Saucerman, Volgin, Šedivý, Cibák, Romančík, Jacko – Parshin, Slovák, Bartánus – McPherson, Ihnačák, Mrázik – Klhůfek, Chovan, Pereskokov – Lapšanský, Havrila, Rogoň

Východniarske derby medzi Prešovom a Košicami začalo tak ako sa patrí - za búrlivých ovácií fanúšikov. Spočiatku boli ofenzívnejší Košičania. Prešovčania sa snažili prekvapiť súpera na zadnom mantineli, no ich nahadzovanie nemalo účel. Košičania mali v úvodných minútach lepšie držanie puku. Na oboch stranách spoľahlivé defenzívy odzbrojovali útočníkov. Vážnejšie síce brankárov neohrozili, no do prvých šancí sa dostali na prešovskej strane Welychka a na košickej hráči štvrtého útoku. Tempo hry v prvej tretine siahalo vysoko. Z hráčov bolo cítiť motiváciu v tomto derby a uvedomovali si, že otvárací gól je veľkou výhodou. V 8. minúte chcel prekvapiť Košarišťana prešovský forward Charbonneau - netrafil však bránu. Súvislá hra nenechávala hráčov oddýchnuť. Veľký fokus dnes patril aj ruskej posile hostí Alexeiovi Volginovi, ktorý tvoril obranné duo s Eduardom Šedivým. V 10. minúte si v kritickej šanci domácich postrážil žŕdku Andrej Košarišťan, ale táto zmes pred bránou vyvolala prvú šarvátku a tresty. Hra ostávala na oboch stranách v piatich. V 11. minúte Prešov zintenzívnil - Čacho v protiútoku vzal zodpovednosť na svoje ramená - jeho ťaháčik vyrazil košický gólman. Už o dve minúty neskôr Prešovčania mohli udrieť pri vlastnom oslabení, no zakončenie nemalo razanciu a Košarišťan si pripísal ďalší zákrok. Na začiatku 15. minúty boli domáci nútení vystriedať v bránke zranenú jednotku Nikitu Bespalova a na jeho miesto nastúpil Petrík. Rozvážne konanie v prvom dejstve neprinášalo vítané množstvo striel, ale napätá atmosféra vynahradila tento nedostatok. Ani na sklonku prvej sirény mužstva neskladali zbrane. Ťažisko hry sa prelievalo zo strany na stranu a diváci doslova na nohách čakali na prvý úder v stretnutí. Záver prvej časti obzvláštnilo vylúčenie Vadima Pereskokova. Košičania si nemohli priať nič viac ako brániť túto presilovku domácich aj na začiatku druhej tretiny.

Očakávania pred prostrednou časťou boli jasné - otvárací gól bol na spadnutie a jeho váha s pribúdajúcim časom získavala hodnotu. Prešovská presilovková formácia sa snažila nedať hosťom dýchať a vyplatilo sa. 10 sekúnd pred uplynutím košického trestu skóroval Viliam Čacho. Nasledovalo ďalšie nešťastné vylúčenie na našej strane. Tlak domácich a množstvo striel v početnej výhode zabezpečili Prešovu už dvojgólové vedenie. V prvej možnosti hostí v druhej tretine sa ocitli Marek Bartánus a Marek Slovák. Košická 85-ka si nepostrážila hokejku a Košičania bránili už tretie oslabenie. Prešovčania boli pri chuti. Aj naďalej sťažovali prácu nášmu mužovi medzi tromi žrďami. V treťom oslabení Oceliari vyššie napádali a ubránili početnú nevýhodu. Nepríjemnejší vedeli byť hostia až po dôležitom oddychovom čase. Rýchlu kombináciu druhej lajny zakončoval McPherson. Na Petríka bol zatiaľ prikrátky. To, že Oceliari naozaj zapli dokázala aj Parshinova priebojnosť v útoku, z ktorej vyťažil doposiaľ najväčšiu šancu - nastrelil konštrukciu bránky. Arbitri zápasu veľmi prísne posudzovali nepozorné fauly. To dalo opäť príležitosť domácim. Oceliari síce našli recept na prešovské presilovky, no nekrotili v sebe emócie, ktoré by za stavu 0:2 mali obchádzať aj v derby. Záver druhej tretiny pôsobil neporovnateľne s prvým dejstvom. Vôľa dať svojmu mužstvu nádej alebo naopak väčší náskok na oboch stranách klziska vrela. Nanešťastie pre zverencov trénera Kaskinena košické nepremenené šance sa pretavili do frustrácie, kým domáci hrali pohodlnejší spôsob hry. Posledných 5 minút druhého dejstva trápili prešovskú defenzívu najmä útočníci okolo Adama Lapšanského. Z tutoviek sa napokon stali len ďalšie roztržky. Oceliari opäť zobrali hru Prešovčanom 3 minúty pred druhou sirénou, ale na strelu Šedivého mal Petrík až príliš dobrý výhľad. Ani rýchle kontry domáceho brankára neprekvapili. Pravidlo nedáš - dostaneš zaúčinkovalo. Za Prešov sa v čase 37:22 presadil Erik Rajnoha - 3:0. Na košickej striedačke bolo viditeľné krútenie hlavami v nepochopení. Oceliari dostali šancu na zníženie vďaka ojedinelému previneniu domácich v závere druhého dejstva. To vzápätí zatienilo vylúčenie Košíc. Podpora divákov, ktorí sem pricestovali bola enormná, no nestačila na gól ani po 40 minútach.

Hostí mohol v záverečnej dvadsaťminútovke zachrániť už len zázrak, no v hokeji nie je nič nemožné. Lepšie začali opäť domáci, ktorí v prvej kombinácii na jeden dotyk ustarostili Košarišťana. V 44. minúte spálil šancu Sýkora, ktorý strieľal z kruhov, aj keď mal dostatok priestoru a času na lepšiu prípravu. Prešovčania zvolili vysokú formu napádania. Zaháňali Oceliarov až hlboko do obranného pásma. Košiciam veľmi chýbala vyložená šanca, ktorá by ich nabudila, aby so zápasom ešte mohli pohnúť. Chyby v obrannom pásme mohli stáť Košice ďalší gól, no v tom najhoršom sa naši obrancovia vedeli pred tlakom zo strany Prešova zomknúť. Ani 12 minút pred koncom riadneho hracieho času neprestávali košickí srdciari udierať do bubnov a skandovať. V 49. minúte sa nechal vylúčiť už druhýkrát v zápase Marek Zagrapan. Po 20 sekundách opäť hostia zahodili výhodu - faulom sa previnil McPherson. Ani pri dynamickejšej hre štyroch proti štyrom sa nepodarilo hosťom vsietiť čestný gól. V 53. minúte prišiel na opačnej strane. Zagrapanovu chytrú prihrávku zakončoval pohodlne Welychka - 4:0. Košičania pokúšali šťastie v závere zápasu hoci len nahodením od modrej. Priestor dostal aj mladík Jacko. Absolútny záver zápasu pôsobil až exhibične. Prešovská ofenzíva si mohla dovoliť vyskúšať aj kombinácie, ktoré si za stavu 2:0 nedovolili. Hralo sa aj v obrannom pásme domácich, ale tí si postrážili čistý štít. Prešov zdolal vo východniarskom derby na domácom ľade Košice 4:0 a polepšil si tak v boji o kvalifikačné kolo play-off.