1 : 4
(1:0, 0:2, 0:2)
HC SLOVAN Bratislava

HC Slovan Bratislava — HC Košice 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Góly a asistencie: 17. Pance (Abdul, Bondra) — 25. Skokan (Růžička, Milý), 35. Chovan (Rapáč, Skokan), 48. Bortňák (Chovan, Čížek), 59. Bortňák (Rapáč)

Vylúčení: 7:6 na dve min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, navyše: Bondra (SBA — 5+DKZ za vrazenie na mantinel), rozhodovali: Novák, Výleta — Krajčík, Valo, 5519 divákov

HC Slovan Bratislava: Habal (Sabo) – Bačik, Sersen (C), Demo, Carson, Kučný, Šedivý – Pance, St. Pierre, Abdul – Basaraba, Kytnár (A), Bondra – Jendek, Urbánek, Matoušek – Sloboda, Kukumberg (A), Žitný – Petráš

HC Košice: Škorvánek (Košarišťan) — Čížek (A), Zeleňák, Michalčin, Růžička, Palacko, Koch (A) — Paršin, Klhůfek, Sukeľ — Rapáč, Skokan (C), Chovan — Majdan, Bortňák, Vrábeľ — Milý, Suja, Jokeľ

Najväčšie slovenské hokejové derby odštartovalo v opatrnom duchu, diváci si väčšie šance s výnimkou tej Kytnárovej ešte zo záveru otváracej minúty v prvých momentoch neužili. Domáci útočník to skúšal z vnútornej hranice kruhu na vhadzovanie, ale Škorvánek zareagoval na jeho puk dobre a vytlačil ho do bezpečnej zóny. Od tejto chvíle to bolo až do desiatej minúty bez gólových príležitostí. Nič na tom nezmenili ani presilovky, hoci mali k dispozícii oba celky jednu. Do šance sa tak dostal až Milý. Ten strieľal v polovici prvej časti zápasu švihom spoza obrancu, čo bol pre Habala poriadne nepríjemný puk. Brankár Slovana si ho však po reflexívnom zákroku predsa len našiel vo svojej lapačke. Stav sa nemenil ani na konci 13. minúty, tentokrát mohol skórovať Basaraba. Zakončenie bolo diametrálne odlišné, domáci hokejista volil tvrdú strelu, ale Škorvánka trafil len do jeho betónov. Slovan sa napokon presadil v 17. minúte — počas svojej presilovej hry. Pance totiž dostal puk do priestoru, kde mal dostatok času na zakončenie, navyše mu ho stačilo vyslať len do odkrytej časti Škorvánkovej svätyne, a tak sa nepomýlil. Košičania mohli ešte pred prestávkou vyrovnať, keď sa v poslednej minúte prvej tretiny prezentovali zvýšenou útočnou aktivitou a pred Habalom si vypracovali tlak. Postupne sa však nepresadili Michalčin, Skokan a ani Suja, Bratislavčania tak po 20 minútach hry nad rivalom z východu viedli 1:0.

V úvode prostrednej časti riadnej hracej doby ešte Košice dohrávali svoju presilovú hru, počas ktorej si vypracovali súvislý tlak i viacero gólových šancí. Už keď sa zdalo, že to tam hosťom nepadne, prišlo Růžičkovo zakončenie od modrej, ktoré sa ešte odrazilo pred bránku, no a v tomto priestore sa najlepšie zorientoval a bezmocného Habala prekonal kapitán Oceliarov Skokan. Písala sa 25. minúta, stav bol opäť vyrovnaný. Košičanov tento gól nakopol k zvýšenej útočnej aktivite a v končenom dôsledku aj k druhému presnému zásahu. Oceliari preklopili misky váh na svoju stranu v polovici 35. minúty počas presilovej hry o dvoch mužov. Hostia to síce hrali dlho bez strely, napokon však prestrčil Rapáč puk na voľného Chovana, no a kanonier v košickom drese už prekonal presúvajúceho sa Habala. Rýchlo mohlo byť vyrovnané, v 37. minúte to skúšal Pance švihom, jeho zakočnenie ale Škorvánek výborne pokryl. O minútu neskôr zakončoval aj Abdul, na strelu spoza obrancu tentokrát gólman hostí nevidel. Postrážil si však priestor troch žrdí a na svoje konto si pripísal ďalší dobrý zákrok. Išlo o poslednú vážnejšiu šancu počas druhej tretiny, stav sa tak už pred prestávkou viac nemenil. Košice po 40 minútach hry viedli 2:1.

Hostia tak vstupovali do záverečnej časti riadnej hracej doby dôležitého súboja s výhodou. Tímom, ktorý teraz potreboval tvoriť, bol bratislavský Slovan — v úvode tretej tretiny sme ale videli viacero vylúčení, popri ktorých bolo len veľmi ťažké vypracovať si väčší tlak pred bránkou súpera. Košice to zúročili najlepším možným súperom, puk si v pásme viackrát posunuli, až napokon tečoval zakončenie Čížeka od modrej priamo do siete Bortňák. Od tohto momentu si už hokejisti z východného Slovenska svoj predbránkový priestor dobre strážili a súpera do vyložených šancí nepúšťali. Slovanu už nepomohol ani záverečný tlak pri hre bez brankára Habala, naopak, inkasoval aj štvrtý gól, keď sa do prázdnej bránky trafil znova Bortňák. Bratislava tak Košiciam na domácom ľade podľahla 1:4 a Oceliari sa svojmu rivalovi v tabuľke bodovo priblížili, za Slovanom teraz zaostávajú o jeden bod.

Roman Stantien, tréner Slovana: „Do zápasu sme vstúpili dobre, prvú tretinu sme aj vyhrali. Potom sme však inkasovali góly v oslabeniach. Košice dnes boli lepšie a hokejovejšie, zvíťazili zaslúžene.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Oba tímy dnes chceli vyhrať, preto si víťazstvo vážime. Nenastúpili sme v plnej zostave, hrali sme na šesť obrancov, ale veľmi dobre. Podržal nás aj brankár Škorvánek. Sme radi, že po tom, čo sme tu naposledy dostali výprask, sme dnes v Bratislave dokázali zvíťaziť.“