2 : 3
(0:1, 0:2, 2:0)
HC 07 Detva

HC 07 Detva — HC Košice 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Góly a asistencie:  41. Ščurko (V. Fekiač), 56. Bača — 5. Poirier (Pavlin, Belluš), 23. Réway, 28. Réway (Chovan, Růžička)

Vylúčení: 5:6 na dve min., navyše: Belluš (KOS — 5. min + DKZ za faul kolenom), Růžička (KOS — 10 min. za nešportové správanie sa), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali:  Štefik, Novák – Frimmel, Vyšný (všetci SVK)

HC 07 Detva: Petrík (Lietava) – Rymsha, King, Jendroľ, Gachulinec, Bača, F. Fekiač, Lalík, Turan – Charbonneau, Downing, Cox – Ľupták, Valent, Čacho – Halama, V. Fekiač, Ščurko – Žilka, Klíma, Magdolen

HC Košice: Vay (Riečický) – Pavlin, Deyl, Michalčin, Růžička, Slovák, Cibák, Nemčík – Klhůfek, Chovan, Réway – Belluš, Poirier, Milý – Jokeľ, Eliaš, Jenyš – Frič, Havrila, Krasničan – Vaculík

Šesťbodový zápas medzi Detvou a Košicami odštartoval vo vysokom tempe, keď si domáci svoju prvú šancu vypracovali už v úvodnej minúte. Puk totiž v neprehľadnej situácii padol pred Vayovu bránku, no domáci to nevyužili. V tretej minúte sa musel na lavicu hanby pobrať Viktor Fekiač, no Detva mohla, paradoxne, počas početnej nevýhody skórovať. Do úniku sa totiž dostal Valent, jeho zakončenie musel svojimi betónmi likvidovať Vay. Potom sa však oceliari dostali pred Petríka a využili to aj na strelenie úvodného gólu. Z pozície obrancu sa do puku oprel kanadský legionár Poirier, ktorého puk ešte zasiahol jedného z brániacich hokejistov. Po odraze následne skončil v Petríkovej sieti. Vyrovnané mohlo byť v deviatej minúte, keď sa Gachulinec snažil využiť moment prekvapenia bezprostredne po vyhranom vhadzovaní. Jeho zakončenie ale mierilo tesne vedľa košickej bránky. V 14. minúte dostali stredoslováci výhodu dlhej presilovej hry, keď Belluš v zápase skončil po faule kolenom. Detva to však nevyužila, naopak, po individuálnom výpade Havrilu mohla prehrávať o dva góly, ale Petríkove betóny si puk našli včas. Aj preto platilo, že úvodná časť zápasu priniesla jediný presný zásah.

Do druhej časti zápasu vstúpili oba celky poriadne motivované naďalej sa biť o trojbodový zisk. Úvodné minúty patrili domácej Detve, ktorá sa dokázala usadiť pred Vayom, ale recept na gólmana oceliarov nájsť stále nevedela. Navyše, v 23. minúte chybovala, keď si puk prebral v strednom pásme Réway a v samostatnom úniku už nedal chladnokrvým zakončením švihom Petríkovi žiadnu šancu na úspešný zákrok. Hosťujúci hráči boli na koni a využiť to chceli aj o minútu neskôr, ale tentokrát pomohla Detve dobre postavená konštrukcia jej bránky, od ktorej sa nastrelený puk odrazil do bezpečia. Ďalší gól tak padol až v 28. minúte, no opäť do Petríkovej siete. Košice sa dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, v ktorom na seba naviazal obrancu Chovan a prihrávkou pred odkrytú časť bránky vyzval na druhý gól v zápase Réwaya. Košický strelec bol úspešný, oceliari viedli už o tri presné zásahy. V polovici riadnej hacej doby to pritom mohlo byť z ich pohľadu ešte veselšie, ale pri samostatnom úniku si dal detviansky gólman dostatočný pozor a puk nohami sklepol do bezpečia. Naopak, v 37. minúte mohli skórovať domáci. Individuálne to skúsil Klíma, ktorý sa spoza bránky natlačil až pred ňu, ale Vaya tým neprekvapil. Aj preto Košice po 40 minútach hry viedli v Detve 3:0.

Ak teda ešte chceli zverenci trénera Ernesta Bokroša v zápase pomýšľať na bodový zisk, museli splniť jednoznačnú úlohu — minimálne trikrát skórovať a stav zápasu tak vyrovnať. Proti dobre organizovanej košickej defenzíve na čele s Vayom to však mali veľmi ťažké. Napriek tomu padol prvý gól pomerne rýchlo, už v 41. minúte. Ščurko totiž zúročil prihrávku Fekiača a krížnou delovkou nedal Vayovi veľa možností na úspešný zákrok. A keď sa v 56. minúte strelecky presadil po individuálnej snahe aj Bača, bolo jasné, že záver zápasu v Detve bude ešte poriadne zaujímavý. Necelé tri minúty pred koncom sa na trestnú lavicu pobarali obaja kapitáni, no hokejisti viac priestoru na ľadovej ploche nevyužili. Potom však nemohli Košice počítať ani s Jokeľom, ktorý sa previnil seknutím. Dvojminútovú presilovku ešte Detva umocnila aj o šiesteho korčuliara, ktorý na ľade nahradil Petríka. Vay mal počas krušných sekúnd čo robiť, ale napokon už neinkasoval. V Detve si tak odchytal svoju víťaznú premiéru v košickej bránke.

Jan Šťastný, tréner Košíc: „Do Detvy sme prišli s tým, že chceme hrať zodpovedne z obranného pásma, hrať dobre v strednom pásme a ustáť tlak domácich. Myslím si, že nám na začiatku veľmi pomohla presilová hra, ktorú sme využili. Mužstvu to psychicky pomohlo. V prvej tretine nás domáci niekoľkokrát dostali pod tlak, ale výborný výkon Ádáma Vaya nás podržal a dal nám tak možnosť bodovať. V druhej tretine sme naviazali na náš výkon z prvej tretiny. V kabíne sme si povedali, že treba hrať jednoduchšie, byť opatrný, dávať puky z obrany a čakať na možnosť protiútoku, z ktorého by sme skórovali. Podarilo sa nám to dvakrát a po dvoch tretinách sme tak viedli 3:0. V tretej tretine sme sa chceli držať našej hry, je škoda že hneď v prvom striedaní sme inkasovali. Samozrejme tým pádom Detva dostala krídla, začala viac napádať, niekoľkokrát nás dostala pod tlak. Bolo tam veľa vylúčení, ktoré naše špeciálne obranné dvojice zvládali veľmi dobre a aj keď sme pred koncom inkasovali, tak poctivou hrou a obetavým tímovým výkonom sme získali veľmi cenné 3 body.“