Ako štrnásťročný odišiel do Kanady, návrat do Košíc neľutuje

PRIDANÉ: 3.12.2022

Košickí juniori hostili počas uplynulého víkendu rovesníkov z Trnavy a zo dvoch vzájomných duelov proti Gladiátorom vyťažili päť bodov.

Zabodovať mohli aj naplno, no v sobotňajšom prvom súboji neudržali vedenie 4:2 a 28 sekúnd pred koncom tretej tretiny inkasovali vyrovnávajúci gól. Víťazstvo však napokon ostalo predsa len doma, keď sa v tretej minúte predĺženia jedenástym gólom sezóny presadil Lukáš Priščák.

Podobná dráma sa zrodila aj v nedeľu. Zverenci trénera Marcela Šimurdu začali zle a už v trinástej minúte prehrávali o dva góly. Vyrovnať však dokázali ešte v prvej tretine a na začiatku druhej ich poslal do vedenia presilovkovou ranou obranca Benjamín Škrek. Pre 19-ročného zadáka išlo o tretí gól sezóny, pričom v kombinácii so šestnástimi prihrávkami má po odohraní šestnástich zápasoch na svojom konte šestnásť bodov.

„Padlo mi to po dlhom čase a je to výborný pocit. Obzvlášť, keď gól pomohol vo vyrovnanom zápase k víťazstvu,“ poznamenal produktívny obranca, ktorý sa pod nedeľňajší triumf 6:4 podpísal tromi bodmi. „Snažím sa hádzať veľa pukov na bránku a z toho potom pramenia asistencie.

Chlieb vyrovnaného duelu proti Trnave sa napokon lámal opäť až v samotnom závere. V 56. minúte sa dostal do brejku najproduktívnejší hráč tímu Alex Novota, no svoju šancu nepremenil a následnú kontru súpera zastavil Jakub Valent len za cenu hákovania. Hostia zo slovenského Ríma tak dostali za stavu 4:4 šancu rozhodnúť. Stal sa však pravý opak. Rozhodujúci piaty gól strelil vo vlastnom oslabení Michailo Krasnozhon a v závere ešte pečatil do prázdnej bránky Lukáš Vaculík.

„Trnava je veľmi silný súper a mali sme čo robiť, aby sme oba zápasy vyhrali. V tom druhom to bolo veľmi vyrovnané, ale  našťastie sme strelili ten gól v oslabení a to rozhodlo,“ odfúkol si Škrek, podľa ktorého mohol byť košický víkend stopercentný, no podstatné sú dve víťazstvá. Hlavné je, že sme v oboch prípadoch vyhrali. Musíme si však dávať väčší pozor na zbytočné góly v záverečných minútach. Chce to koncentráciu až do konca, pretože potom zbytočne strácame body.“

Po vydarenom víkende patrí našim juniorom štvrtá priečka tabuľky s osembodovou stratou na vedúce trio Slovan, Trenčín a Poprad.

„Mali sme slabší štart sezóny, ale postupne sa do toho dostávame. Nie je to zlé a verím tomu, že v ďalšej časti sezóny to bude už len lepšie,“ vyslovil sa 19-ročný obranca, ktorý má  na svojom konte aj štvorročné zámorské skúsenosti v hokejovej akadémii v Ontáriu.

„Išiel som tam ako štrnásťročný a bola to cenná skúsenosť. V Kanade sa hral iný hokej, ale aj tu sa pracuje naplno. Tam to bol dorast, teraz hrávam juniorku a je to teda fyzickejšie. Je jasné, že úroveň hokeja a konkurencia sú tam na vyššej úrovni, ale najťažšie bolo zvyknúť si na nové prostredie a naučiť sa jazyk. Po pár mesiacoch som sa do toho dostal a potom to už bolo fajn,“ vrátil sa ku svojej kanadskej etape kariéry B. Škrek. Ako doplnil, v krajine javorového listu by ostal rád aj dlhšie. „Prišiel však covid a tá situácia všetko zmenila. Ja sa však na návrat domov nesťažujem. Aj tu je dobre a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.“

Návrat za oceán možno zažije už o pár týždňov. Meno opory košickej juniorky totiž figuruje v úvodnej nominácii na Univerziádu, ktorá sa v januári uskutoční v americkom Lake Placid.