Dnes privítame Nitru

PRIDANÉ: 20.11.2020

Sériu domácich zápasov ukončia Oceliari dnes proti súperovi z Nitry. Tí sa v metropole východu predstavia po prvýkrát v tejto sezóne. Zápas budete môcť sledovať aj na televíznej stanici SPORT 2. Začiatok zápasu je naplánovaný na 18:00.

Rozhodol jediný gól

Naposledy si košickí hokejisti zmerali sily s Duklou Trenčín. Toto stretnutie veľa gólových akcií neprinieslo a nakoniec o víťazovi rozhodol iba jediný gól. V 37. minúte ho strelil útočník Juraj Milý, ktorý tak zaznamenal premiérový zásah v tejto sezóne. „Verím, že som to zlomil, aj keď, samozrejme, ak sa vyhráva, je mi jedno, kto strelil gól,“ okomentoval člen tretej formácie svoje pocity tesne po zápase. Tento zápas priniesol aj premiérové čisté konto pre českého brankára Jakuba Sedláčka v službách HC Košice. Ten už vedel, že tímový pokladník Radek Deyl bude nekompromisný. „Určite Deylík niečo vymyslí,“ dodáva odchovanec zlínskeho hokeja. Útočník Juraj Milý verí, že dnešný duel bude pre Oceliarov víťazný, aj keď upozorňuje na skvelú formu súpera: „Nitra má výborné mužstvo, majú výborných korčuliarov. Dobre sa na nich pripravíme a pôjdeme do toho zápasu hlavne s pokorou. Ak budeme tvrdo pracovať ako v týchto zápasoch, verím, že to môžeme zvládnuť.“

Prvý vzájomný zápas týchto súperov v novej sezóne dopadol lepšie pre Nitru. Tá sa na domácom ľade tešila z výhry 5:2, keď sa v stretnutí gólovo presadili Nitrania Mezei, Slovák, Tvrdoň, Holešinský, Kollár a za Oceliarov Jokeľ Pospíšil.

Návrat úspešného trénera

Minulá sezóna klubu spod Zobora nevyšla vôbec podľa predstáv a v čase predčasného ukončenia súťaže figurovali dokonca mimo pozícií, ktoré zabezpečovali postup do play-off. Aj preto sa rozhodli, že kostru mužstva obmenia a na trénerskú lavičku privedú osvedčené meno. Tréner Antonín Stavjaňa prijal ponuku Nitry a po roku sa vrátil do staronového pôsobiska. Po odchode Juraja Šimbocha zaujal miesto jednotky Kanaďan Evan Cowley. 25-ročný brankár odohral posledné dve sezóny v Európe, keď nastupoval za poľský MH Automatyka Gdansk a dánsky Odense Bulldogs. Z Banskej Bystrice sa do Nitry presunul jeho krajan Jake Cardwell. Kanadský obranca pôsobí v Európe už piatu sezónu a známy je aj zo svojho pôsobenia v Nových Zámkoch. Po 13 rokoch sa do materského klubu vrátil Ivan Švárny, keď medzi tým si vyskúšal rôzne európske ligy a zahral si aj v KHL (Medveščak Záhreb, Dinamo Minsk, Slovan Bratislava). Priestor v defenzíve dostalo aj viacero mladých hráčov. Okrem 16-ročného Šimona Nemca dostali šancu aj Martin Knižka (prišiel zo Spišskej Novej Vsi a zahral si aj v juniorke nášho klubu), Martin Bodák, či Martin Vitaloš. Táto menovaná dvojica si zahrala aj na juniorských majstrovstvách sveta, 20-ročný Vitaloš bol dokonca kapitánom tímu na prelome rokov 2019 a 2020. Zo zámoria sa podarilo Nitranom získať 25-ročného Adama Daudu. Pre rodáka z Bratislavy to je prvé seniorské pôsobisko v Európe (v sezóne 2011/2012 nastupoval za mládežnícke tímy Dukly Senica). Členom kádru je aj 24-ročný útočník Adrián Holešinský, ktorý hrával od roku 2017 v univerzitnej súťaží NCAA. Do materského klubu sa vrátila aj trojica skúsených útočníkov Marek Slovan (Bratislava Capitals), Marek Tvrdoň (Cracovia Krakow) a Tomáš Hrnka (HC ´05 Banská Bystrica). Práve oni vytvorili novú prvú formáciu klubu spod Zobora. Na dočasnom pôsobení v klube sa dohodol aj prievidzsky rodák Róbert Lantoši. 25-ročný útočník je zmluvne viazaný s tímom NHL Bostonom Bruins.

Majú formu

Nitranom momentálne patrí druhé miesto v extraligovej tabuľke, keď získali 24 bodov. Rovnaký počet bodov majú na svojom konte Nové Zámky, avšak tie odohrali o 3 zápasy naviac a na prvý Poprad strácajú len bod.

Spomínaná trojica skúsených útočníkov je v súčasnosti aj medzi lídrami produktivity nitrianskeho mužstva. Po 10 zápasoch je na prvom mieste Marek Tvrdoň s bilanciou 6 gólov a 8 asistencií a v celkovom bodovaní mu patrí štvrté miesto. O post najlepšieho strelca sa delí s Tomášom Hrnkom, center Marek Slovák získal 11 bodov (3 góly, 8 asistencií). Výborné výkony predvádza aj brankár Evan Cowley. Ten dostal šancu v 10 zápasoch a jeho úspešnosť zákrokov je na úrovni 92,37 %.

Hráči Nitry patria zároveň k najlepším vo využívaní presilových hier. Z 43 pokusov využili až 13, čo ich s úspešnosťou 30,23 % radí na prvé miesto.

Vzájomné zápasy Košíc a HK Nitra
Sezóna 2019/2020: 3:2, 4:3 sn, 2:1 sn, 3:2, 0:3
* - hrubým sú označené zápasy hrané doma

Zostava HC Košice proti HK Dukle Trenčín:

HC Košice: Sedláček (Riečický) — Pavlin, Baránek, Michalčin, Růžička, Slovák (A), Deyl (A), Cibák — Chovan (C), Pospíšil, Jenyš — Milý, Mráz, Klhůfek — Belluš, Eliaš, Jokeľ — Krasničan, Havrila, Frič — Džugan

Zostava HK Nitra proti HC 07 Detva:

Nitra: Cowley - Pupák, Cardwell, Švarný, Bodák, Vitáloš, Š. Nemec, Knižka - Tvrdoň, Slovák, Holešinský - Kollár, Šťastný, Žitný - Minárik, Dauda, O. Stümpel - Pätoprstý, Šiška, Škvarek - A. Sýkora