Fúzačmi z dobrého dôvodu. Oceliari podporili Movember

PRIDANÉ: 24.11.2022

Pozorní fanúšikovia „oceliarov“ zaiste postrehli zmenu imidžu niektorých hráčov HC Košice. Nápadné fúziky nepredstavujú uletený výstrelok, ale podporu celosvetovej iniciatívy Movember.

„Do tejto iniciatívy som sa zapájal už doma v Kanade. Hokejová komunita u nás sa snaží pomáhať v boji proti rakovine už roky a som úprimne rád, že rovnako tak je tomu aj tu na Slovensku. Aj v našom tíme zapustili fúziky viacerí chlapci a ja osobne to veľmi kvitujem,“ rozhovoril sa jeden z oranžovo-čiernych fúzačov Colin Campbell.

Movember (moustache + november) predstavuje celosvetovú výzvu na podporu mužského zdravia. November je v tomto smere vnímaný ako mesiac boja proti rakovine prostaty, ktorá predstavuje druhé najčastejšie onkologické ochorenie u mužov. Zapustenie fúzov predstavuje symbol podpory boja proti tejto zákernej nemoci.

„Našou hlavnou snahou je upozorniť na túto tému a na vlastnej koži som pocítil, že to má význam. Viacerí ľudia sa ma totiž opýtali, prečo som si nechal narásť fúzy. Keď im to potom vysvetlím, tak už vedia, o čo ide a snáď to padne na úrodnú pôdu. Hlavným cieľom je povedať mužom, aby sa o seba starali a nechali sa vyšetriť. Pri včasnej diagnostike je totiž šanca na porazenie choroby veľká,“ upozornil útočník Oliver Jokeľ a jeho slová podporujú aj štatistiky. Počet pacientov na Slovensku stále pribúda. Za rok naši lekári diagnostikujú viac ako 2 000 nových prípadov. U nás s touto diagnózou žije približne 9000 mužov. Toto nádorové ochorenie môže byť dedičné. Hoci patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov, väčšina z nich prevenciu zanedbáva. Pacienti prichádzajú k lekárovi častokrát neskoro a až približne 14 % z nich navštívi lekára až v pokročilom štádiu ochorenia. V tej chvíli je už prognóza zlá. Pri včasnej diagnostike je pritom úspešnosť liečby až 90 percentná.

Je to veľmi dôležitá téma,“ pokračuje Campbell. „Zdravie je celkovo najdôležitejšou vecou, ale na to ľudia prichádzajú spravidla až vtedy, keď ochorejú. Práve prevencia je preto dôležitá a môže predísť väčším problémom. O zdravie by sme sa samozrejme mali starať celoročne, ale práve takéto iniciatívy ako je Movember k tomu napomáhajú. Dobré je už len to, že sa o tom hovorí a muži si uvedomia potrebu prevencie.“

Do iniciatívy Movember sa už viackrát zapojil aj brankár Jaroslav Janus.

„Vlani som fúzy nemal, tento rok som sa pripojil k viacerým chalanom v šatni. Choroba si nevyberá a je naozaj dôležité, aby chodili aj muži na lekárske prehliadky. Vieme, že v tomto smere sú neraz menej svedomití ako ženy, ale mali by to robiť pre svoje zdravie. Je potrebné predísť zbytočným problémom a ak sa dá na to upozorniť aj takýmito fúzikmi, tak prečo nie? Pre  chlapov mám teda jediný odkaz – neváhajte a choďte na preventívnu kontrolu,“ vyslal apel do mužských radov košický brankár, ktorého fúzy sa počas zápasov ukrývajú pod maskou. Mimo ľadu sú však neprehliadnuteľné. „Doma s tým samozrejme veľká spokojnosť nie je, ale ten mesiac prežijeme a všetci dobre chápu, prečo to robím,“ pousmial sa popod pestovaný fúz Jaro Janus.

Zmena imidžu viacerých hráčov pochopiteľne vyvolala aj vtipné narážky od spoluhráčov v šatni.

„Jasné, že to vyvolá aj nejaký ten úsmev. Je zábavné vidieť spoluhráčov s iným imidžom. Najlepšie fúziky majú podľa mňa Joki a Berty (Oliver Jokeľ a Marek Bartánus, pozn. red.),pridal Campbell a fúzy Mareka Bartánusa vyzdvihol aj Oliver Jokeľ. Jeho fúzy už pritom pomaly naberajú objem, za ktorý by sa nehanbil ani tradičný maďarský gazda. „Snažil som sa každoročne, ale nikdy mi to nevydržalo. Teraz som si povedal, že vydržím a fúzy budem mať celý november. Je to predsa správna vec.“

Včasná diagnostika v kombinácii s novými možnosťami liečby rakoviny prostaty totiž ponúkajú vysokú šancu na úplné vyliečenie.

„Preventívne prehliadky pomáhajú odhaliť ochorenie včas a môžu tak zachrániť život,“ dodáva prezident Slovenskej urologickej spoločnosti, doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.