Jakub Demek: Sezóna mi vyšla podľa mojich predstáv

PRIDANÉ: 21.6.2022

V sezóne 2020/2021 si obliekal dres nášho A-mužstva. Potom ho draftoval tím NHL, Vegas Golden Knights. Rozhodol sa ísť zámorskou cestou a v sezóne 2021/2022 sa upísal tímu WHL Edmonton Oil Kings, s ktorým v jeho prvej sezóne za morom vyhral titul. Porozprávali sme sa s košickým odchovancom Jakubom Demekom.

Jakub, ako hodnotiš svoju prvú sezónu v Kanade?

Vzhľadom na to, že sme vyhrali súťaž, prvú sezónu hodnotím veľmi pozitívne. Vyšla mi podľa mojich predstáv. Darilo sa tímu a spokojný som aj z osobného hľadiska, keďže som si dokázal pripísať veľa bodov.

Ako náročná bola cesta k titulu?

Sezóna je veľmi dlhá. Ukázalo sa to aj na zraneniach, keď nám absenotvali niektorí spoluhráči. V playoff sa však ukázala šírka kádra , kde máme dostatok kvalitných hráčov, čo bolo aj hlavným dôvodom prečo sme dokázali vyhrať súťaž.

V playoff si dosiahol 17 bodov, čo je skoro bod na zápas. Určite ťa teší, že si bol taký produktívny.

Jasné, teší ma, že sa mi takto darilo. Vyšlo to tímu a vyšlo to aj mne. Počas sezóny sa dosť menili formácie, potom si to však sadlo a hralo sa mi dobre.

S kým si si najviac rozumel na ľade?

V podstate, aj keď sa menili formácie celú sezónu som hrával s Joshom Williamsom. Hrali sme spolu každý jeden zápas, vytvorili sme dvojku a rozumeli sme si. (Pozn. Jakub spolu s Joshom nazbierali v základnej časti a playoff spolu 155b)

V čom vidíš rozdiel medzi európskym a zámorským hokejom?

Zámorský hokej je oveľa rýchlejší a fyzickejší, všetko to smeruje do brány.  V Európe je to skôr o zručnosti a korčuliarskych schopnostiach.

Ako si si zvykol na Edmonton a Kanadu?

Edmonton je veľká metropola. Nebývam priamo v meste, čiže ešte som ho nestihol prejsť celý. Je to trochu iné ako v Európe nie je tu toľko historických pamiatok a mesto je mladšie. Vzhľadom na to, že som sa dostal do dobrej rodiny, zvykol som si rýchlo a býva sa mi tu dobre.

V tíme ste boli len dvaja cudzinci, ty a Šimon Kubíček z Česka, pomáhali ste si navzájom?

Áno. Trávime spolu každý deň a dosť sme si sadli hneď od prvého momentu, keď som prišiel do Kanady. On tu už hral, takže mi v začiatkoch pomohol najmä s adaptáciou v klube a jazykom.

Aký je tvoj denný rituál v Kanade?

Ráno vstávam okolo 9, keďže tréningy sa tu začínajú o čosi neskôr ako u nás na Slovensku. Potom ideme na štadión, kde začíname s posillňovňou, nasleduje tréning na ľade. Domov sa dostanem okolo 16. Snažím sa pripravovať do školy, keďže na diaľku študujem. Večer si potom vždy vymyslím nejakú aktivitu.

Ako si spomínaš na svoje začiatky v Košiciach a čo by si poradil malým hokejistom?

Na začiatky si spomínam veľmi rád. Ako malý som chodil na Lokomotívu, kde mi hokej učaroval. V Košiciach som si prešiel všetkými mládežníckymi kategoriámi až do A-tímu za čo som veľmi vďačný, pretože hrať za A-mužstvo Košíc je môj splnený sen. Malým deťom odporúčam, aby sa hlavne hokejom bavili, to je základ.

Niektorí mladí hráči sa rozhodnú odíst z klubu vo veku 13-14 rokov. Ty si však ostal a dokázal si sa presadiť, prečo si sa tak vtedy rozhodol?

Každý si volí cestu sám. Tak ako som spomenul v predchádzajúcej otázke, mojím snom bolo vždy hrať za A-mužstvo Košíc. Preto som ostal na Slovensku. Pred touto sezónou som dostal ponuku z Kanady, bolo ťažké rozhodnúť sa, ale napokon som ju prijal.

Sleduješ dianie v košickom klube? Myslíš si, že by Košiciam pomohla vlastná farma?

Dianie v klube naďalej sledujem, videl som som aj nedávne Community Forum. Čo sa týka farmy, táto otázka nie je v mojej kompetencii. Myslím si však, že je to dobrá vec, ktorá môže fungovať. Hráči sa tam vyhrajú a budú mať ľahší prechod do A-mužstva.

Tvoje osobné ciele do budúcna?

Určite by som si chcel zahrať jedného dňa v NHL a udržať sa tam, pretože to je najťažšie. Chcel by som reprezentovať Slovensko na medzinárodnej úrovni. Kariéru si predstavujem ukončiť v mojom rodnom klube, v HC Košice.

Včerajším dňom sa začal Memorial Cup. Vrchol kanadských juniorských súťaží, kde sa predstavia 4 najlepšie mužstvá z celej krajiny. Jakubovi ďakujeme za rozhovor a budeme mu držať palce v jeho ďalšom hokejovom aj osobnom živote.

Highlights z posledného finálového zápasu + oslavy titulu

zdroj: Youtube WHL