Košičania na MS juniorov 2022 v Kanade

PRIDANÉ: 26.12.2021

Už dnes sa začínajú v kanadských mestách Edmonton a Red Deer MS juniorov 2022. Aj tento rok máme v reprezentácii niekoľko odchovancov nášho klubu. Slováci sa v základnej skupine stretnú postupne s USA, Švédskom, Ruskom a Švajčiarskom.

PRÍPRAVNÝ ZÁPAS JEDNOZNAČNE PRE SLOVÁKOV

Ešte pred začiatkom šampionátu slovenská reprezentácia odohrala prípravný zápas proti Nemecku. Naši mladíci si so svojimi súpermi poradili hladko 4:0. Pri dvoch góloch bol aj náš odchovanec Juraj Slafkovský, keď v 21. minúte zvyšoval na 2:0 a v 29. minúte asistoval na tretí gól nášho mužstva.

Nemecko – Slovensko 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 20. Chromiak (Kašlík, Kňažko), 22. Slafkovský (Petrovický, Nemec), 30. Mešár (Slafkovský, Faith), 46. Myklucha (Jedlička, Krajč)

Juraj Slafkovský pre hockeyslovakia.sk: „„Na začiatok to bol celkom dobrý výkon, hoci Nemci mali v úvode zopár prečíslení. Myslím však, že sme mali viac z hry. Ku koncu možno naše tempo upadalo, ale to sa dá jednoducho vylepšiť. S takýmto tímom a takými hráčmi bez debaty."

KOŠIČANIA NA ĽADE AJ NA STRIEDAČKE

Po zápase tréner Feneš určil konečnú nomináciu na MS, do ktorej sa prebojovalo aj niekoľko odchovancov košického hokeja:

Rastislav Eliaš – brankárska nádej Slovenska, momentálne pôsobí v americkej juniorskej lige v tíme Green Bay Gemblers. Je nádejou Slovenska pre draft 2022. Na Hlinka Gretzky Cup bol jednotkou slovenskej reprezentácie, ktorá získala strieborné medaily.

Jozef Viliam Kmec – v tejto sezóne sa udomácnil v kanadskej juniorke, kde patrí medzi najproduktívnejších obrancov WHL. Taktiež bol členom striebornej U18 na Hlinka Gretzky Cupe v Piešťanoch.

Jakub Demek - bol jediný draftovaný Slovák v drafte pre rok 2021, kde si ho vybral tím z Nevady, Vegas Golden Knights. Jakub aktuálne hraje vo WHL za Edmonton Oil Kings. V kanadskej juniorskej lige sa udomácnil a momentálne má na konte 35 bodov za 13 gólov a 22 asistencií.

Roman Faith – pre Romana to už budú druhé majstrovstvá sveta juniorov. V 5 zápasoch si vtedy pripísal 1 gól a 1 asistenciu. Sezónu začal v Bratislava Capitals no po náhlom konci tímu prestúpil do Michaloviec.

Juraj Slafkovský – podľa rebríčkov je najvyššie zo všetkých slovenských hráčov pre draft 2022. Momentálne pôsobí vo fínskom TPS. Vo fínskej lige sa stal najmladším legionárom so streleným gólom.  Slovensko reprezentoval na minuločných MS juniorov ale taktiež aj MS seniorov, kde si v 11 zápasoch pripísal 1 gól.

Trénerom brankárov bude Rastislav Staňa, ktorý v sezóne 2013/2014 pomohol Košiciam k majstrovskému titulu. Budú to jeho druhé MS juniorov v pozíci trénera brankárov.  V sezóne 2018/2019 bol asistentom trénera pri reprezentačnej 18.

Konečná nominácia Slovenska na MS juniorov 2022 v Kanade:

Brankári: Šimon Latkóczy, Rastislav Eliaš, Tomáš Boľo

Obrancovia: Denis Bakala, Šimon Bečár, Jozef Viliam Kmec, Samuel Kňažko, Šimon Nemec, Rayen Petrovický, Marko Stacha, Maxim Štrbák

Útočníci: Jakub Demek, Dalibor Dvorský, Roman Faith, Martin Chromiak, Maroš Jedlička, Matej Kašlík, Samuel Krajč, Ján Lašák, Filip Mešár, Oleksij Myklucha, Servác Petrovský, Juraj Slafkovský, Adam Sýkora, Pavol Štetka

Hlavný tréner: Ivan Feneš

Asistenti trénera: Martin Štrbák, Tibor Tartaľ, Scott Moser

Tréner brankárov: Rastislav Staňa

Vyjadrenie trénera Feneša pre hockeyslovakia.sk: „Podarilo sa nám zložiť úžasný tím s jasnou identitou. Máme v ňom skúsenosť, dravosť, mladosť, obrovskú kvalitu i hráčov, ktorí sú ochotní hádzať sa do striel a zvládať tvrdé súboje. Zložili sme skutočne solídny tím.“

PROGRAM SR na MS juniorov 2022 v Kanade:

Pondelok, 27. december

3.30 USA – Slovensko