Košičania na univerziáde: Túžime po medaile

PRIDANÉ: 11.1.2023

Americké horské stredisko Lake Placid je v histórii svetového športu zapísané ako hostiteľské mesto zimných olympiád z rokov 1932 a 1980. V najbližších dňoch sa zmení na svetové centrum univerzitného športu a v hre o zlato budú aj hokejisti Slovenska.

Súčasťou nášho univerzitného výberu vedeného trénermi Rastislavom Paľovom a Romanom Sýkorom je aj pätica košických odchovancov. V dejisku základnej skupiny v Potsdame sa na úvodný zápas turnaja proti Maďarsku pripravujú obrancovia Marko Ragan s Matejom Jackom, ako aj útočníci Alex Novota, Ján Marcinko a Andrej Kiss.

„Stretli sme sa super partia a zatiaľ to hodnotím iba v dobrom. Tešíme sa na zápasy a verím, že vybojujeme medailu pre Slovensko. Určite to budú ťažké zápasy, ale pripravujeme sa zodpovedne a veríme v úspech,“ rozhovoril sa 20-ročný Jacko, ktorý pôsobí počas aktuálnej sezóny v prvoligovom Humennom. V bare tamojšieho zimného štadióna visí plagát, ktorý pripomína zisk striebra z univerziády v ruskom Krasnojarsku. „Priznám sa, že som o tom nevedel, ale nedávno mi o tom plagáte povedal otec. Viem, že súčasťou vtedajšieho strieborného tímu bol Ivan Fedorko a je to teda jeho plagát. Je to motivácia a verím, že už o pár týždňov tam budú môcť zavesiť aj náš úspešný tím.“

V medailový úspech verí aj 21-ročný útočník Kiss.

„Vyzerá to celkom dobre a myslím si, že máme na medailu. Musíme ísť krok po kroku a naladiť sa na víťaznú nôtu,“ poznamenal mladý Košičan, na ktorého nadviazal o dva roky mladší Alex Novota. „Zatiaľ mám z toho veľmi dobrý pocit. Zišli sme sa tu dobrá partia a myslím si, že môžeme mať tie najvyššie ciele. Dúfam, že sa nám ich podarí naplniť. Ešte sme síce nevideli súperov, ale hoci to bude určite náročné, ja nášmu tímu verím. Tréningy totiž vyzerajú super a všetci túžime po medaile.“

Najproduktívnejší hráč juniorky HC mal do USA pôvodne vycestovať aj s bratom Miroslavom, ktorý je však po zranení Radka Deyla potrebný v A-tíme.

„Brat mi určite chýba, ale sme tu piati Košičania. V našom rohu šatne sa nezatvoria ústa a v kabíne vládne východniarsky dialekt. Celkovo sme však naozaj dobrý tím a ja sa z toho teším,“ pousmial sa Alex, ktorého doplnil Andrej. „Sme tu taká malá košická mafia. Určite máme k sebe blízko, pretože sa poznáme už roky. Sadli sme si však aj s ostatnými chalanmi a partia je fakt dobrá.“

Svetová zimná univerziáda predstavuje menšiu verziu olympijských hier a športovci z celého sveta sa stretávajú v rámci spoločného ubytovania na študentských campusoch. K dispozícii majú aj oddychové priestory s hernými konzolami, spoločenskými hrami, stolným hokejom i futbalom, či biliardové a stolnotenisové stoly.

„Nič podobné som zatiaľ nezažil a je to super skúsenosť. Prvý deň po príchode som prespal, pretože cesta bola dlhá a komplikovaná. Po dlhom lete sme strávili desať hodín v autobuse, ale prežili sme to a teraz už myslíme iba na samotný turnaj. Tá medzinárodná atmosféra je tu super a určite sa zoznámime aj s hráčmi z iných krajín,“ podotkol A. Novota.

Veľkou skúsenosťou pre mladých hráčov je aj samotné spoznanie fungovania amerického univerzitného športu. V mestečku Potsdam sa nachádzajú dve veľké univerzity, pričom obe majú vlastné hokejové haly, plavárne, atletické haly i ihriská pre futbal, rugby, bejzbal, lakros a americký futbal. Štadión univerzity Clarkson (tu odohrajú Slováci základnú skupinu) by patril medzi ozdoby slovenskej extraligy a disponuje posilňovňou, aká sa nenachádza v celých Košiciach.

„Študujúci športovci sa tu majú naozaj ako v raji. Mám problém s angličtinou a zo začiatku by to bol problém. Časom by som sa však jazyk určite naučil a bolo by to zaujímavé. Majú tu naozaj výborné podmienky,“ zareagoval študent hutníctva na Technickej univerzite na predstavu štúdia v Spojených štátoch.