Najproduktívnejšieho Ukrajinca nahradil Ukrajinec. Krasnozhon chce prekonať Plochotnika

PRIDANÉ: 13.10.2022

Bodovým lídrom majstrovského tímu juniorov HC Košice bol v uplynulej sezóne 101-bodový Oleksandr Plochotnik. Spoločne s ním sa tešil zo zlatej medaily aj o dva roky mladší krajan Michailo Krasnozhon a práve on prevzal po ukrajinskom kamarátovi rolu ťahúňa produktivity oceliarov. V úvodných desiatich dueloch sezóny nazbieral už 16 bodov a usadil sa tak na čele produktivity celej súťaže.

„Oleksandr je môj veľmi dobrý kamarát a pred sezónou som mu povedal, že ho prekonám. Zatiaľ je to fajn. Chlapci mi pomáhajú a body pribúdajú,“ pochvaľuje si produktívny vstup do sezóny útočník narodený v ukrajinskom Dnipre.

Na Slovensko pricestoval už pred piatimi rokmi. Po jednej sezóne v Prešove sa presunul po diaľnici o 35 kilometrov južnejšie.

„Potešilo ma, že prišla ponuka na prestup do Košíc. HC je totiž najlepším klubom na Slovensku. Navyše tu študujem na Strednej športovej škole a nás Ukrajincov je tam momentálne určite viac ako sto. Cítime sa tu teda ako doma,“ pousmial sa Krashozhon. V uplynulej sezóne pomohol mladým oceliarom k majstrovskému titulu a rovnaký cieľ má aj teraz. Zverencom Marcela Šimurdu však momentálne patrí až šiesta priečka tabuľky. „Nestresujeme. Poctivo pracujeme a v tabuľke pôjdeme postupne hore. Proti Košiciam hrajú všetci stále naplno a chcú sa ukázať proti majstrovi. My sa však musíme starať o naše výkony.“

Náznakom zlepšenia bol uplynulý víkend, počas ktorého zabodovali Košičania naplno a po víťazstvách 6:1 a 3:1 si pripísali do tabuľky šesť bodov.

„Boli to dobré tímové výkony. Chlapci mi pomohli, mne to tam padlo a tešíme sa z víťazstva. Celkovo sme zažili šesťbodový víkend a to sme potrebovali. V predošlých zápasoch sme sa totiž strelecky trápili a výsledky neboli podľa našich predstáv,“ podotkol mladý Ukrajinec.

Keďže pochádza z Dnipra, radosť mu urobila aj možnosť sledovať futbalový klub z tohto mesta priamo v Košiciach. Ukrajinský klub totiž hráva svoje zápasy v európskych pohároch v metropole východu.

„Jasné, že chodím do KFA. Mám tam kamarátov a všetci fandíme Dnipru. Verím, že postúpi zo skupiny a do Košíc príde aj nejaký atraktívny súper,“ zaželal si 18-ročný hokejista, ktorého prioritou je prebojovať sa do prvého tímu HC Košice. „Ja verím tomu, že šanca tu stále je. Treba len makať a posúvať sa stále dopredu. Teraz sa však snažím v prvom rade pomôcť juniorke a urobím všetko preto, aby sa nám podarilo obhájiť vlaňajší titul. Bol to totiž skvelý zážitok.“

Plochotnikov príklad však ukazuje, že z pohľadu posunu do A-tímu je veľkou prekážkou status cudzinca. Košičania majú podpísaných sedem legionárov a ak by mali dať príležitosť mladému Ukrajincovi, museli by poslať na tribúnu niektorú zo zvučnejších posíl. Neuvažoval preto Krasnozhon o zmene občianstva? „Je to ťažká otázka. Nevylučujem to, ale som hrdý Ukrajinec a nechcem sa zbaviť ukrajinského občianstva.“

Obzvlášť v tejto ťažkej dobe je mladý Michailo hrdým patriotom a s napätím sleduje udalosti v ťažko skúšanej vlasti. V Dnipre má totiž celú svoju rodinu.

„Telefonujem s nimi každý deň, každých pár hodín. Situácia je tam teraz veľmi ťažká, ale moji najbližší sú našťastie všetci zdraví. Myšlienkami som s nimi a verím, že to Ukrajina vyhrá a život sa tam vráti do normálu,“ dodal s nádejou v hlase najproduktívnejší hráč juniorskej extraligy Michailo Krasnozhon.