Oceliari úspešne reprezentovali košický klub vo všetkých vekových kategóriách

PRIDANÉ: 8.2.2020

V hokejovom kalendári nastal čas na ďalšiu reprezentačnú prestávku. Pozornosť pútal najmä popradský Kaufland Cup, kde sa predstavila slovenská seniorská reprezentácia. Okrem nej však boli v akcii aj mládežnicke reprezentačné mužstva s početným zastúpením Oceliarov.

Až dvanásť hokejistov z tipsportligových klubov bolo nominovaných na domáci Kaufland Cup, pričom najväčšie zastúpenie mal práve náš klub. V šatni popradského zimného štadióna sa stretol poltucet košických hokejistov. Branislav Rapáč a Jakub Sukeľ dostali priestor v drese s dvojkrížom na hrudi ako náhradníci po tom, čo sa muselo viacero hráčov ospravedlniť z neúčasti na základe zdravotných či osobných dôvodov. Prv menovaný sa na turnaji síce bodovo nepresadil, no svoje úlohy si plnil na jednotku, skvelým forčekingom znepríjemňoval život súperovým obrancom, podporoval defenzívu a často sa pohyboval v predbránkovom priestore. Najnovšia posila Košíc, Jakub Sukeľ sa stal premiérovým strelcom turnaja, keď v zápase s Bieloruskom otváral skóre stretnutia už v prvej minúte. Tento presný zásah bol mimochodom jeho prvým v reprezentačnom drese. V dueli proti Bielorusom dostal priestor medzi troma žrďami Andrej Košarišťan. Úspešnosť jeho zákrokov sa pohybovala na úrovni 89.66 % a výsledok stretnutia s Bieloruskom zachránil skvelým reflexným zákrokom betónom v úplnom závere prvého vystúpenia v Poprade. Medzi nominovanými, samozrejme, nechýbal náš najproduktívnejší hráč Marcel Haščák. Najlepší strelec celej ligy sa najprv podieľal na druhom góle v zápase s Bielorusmi, keď odštartoval skvelú presilovkovú akciu a následne svoje strelecké zručnosti potvrdil v tretej časti hry, kedy vyrovnával na 3:3. Vo formácii s ním na krídle nastupoval v oboch stretnutiach Michal Chovan. Tvorivý forvard taktiež nevyšiel z turnaja naprázdno. V zápase s olympijským výberom Ruska najskôr vybojoval početnú výhodu o dvoch hokejistov, ktorú následne sám gólovo zakončil, čím zaistil Slovensku výhru 2:1. Patrik Koch podal v defenzíve veľmi stabilný výkon a ako je u neho zvykom, nezabudol rozdať zopár tvrdých hitov.

Seniorská reprezentácia Slovenska vďaka dvom víťazstvám obhájila vlaňajší triumf z tohto turnaja. Okrem aktuálnych hokejistov HC Košice sa na výhre podieľali aj ďalší hráči, ktorých minulosť je veľmi úzko spätá s našim klubom, medzi nimi Tomáš Marcinko a Martin Gernát. Všetkým aj touto cestou blahoželáme!

Reprezentačné zastúpenie našiel košický klub aj vďaka dvojici legionárov. Jurij Repe a Žiga Pavlin boli nominovaní do reprezentácie Slovinska. Tá je momentálne vo fáze kvalifikácie na olympijské hry. Počas tejto prestávky boli súpermi Slovincov výbery Litvy a Chorvátska. V oboch dueloch figuroval Žiga Pavlin v prvom obrannom páre a podobne ako jeho klubový aj reprezentačný kolega Repe, ktorý nastúpil len do prvého zápasu, získal jednu asistenciu.

SR 18

V akcii bola aj reprezentácia do 18 rokov, vedená hlavným trénerom Ivanom Fenešom. Na Zimnom štadióne v Piešťanoch si na tradičnom pohári Vladimíra Dzurillu postupne zmerala sily s Nemeckom (2:1), Bieloruskom (4:1) a Švajčiarskom (3:1). V prvom vystúpení na turnaji režíroval výhru Slovákov mladý perspektívny útočník Košíc Roman Faith. Stále iba 17-ročný ofenzívny hokejista najprv sám rozvlnil sieť za gólmanom Nemcov, aby následne pripravil víťazný zásah pre svojho spoluhráča. V tabuľke pravdy mu po troch dueloch svietil rovnaký počet plusových bodov. Víťazný pohár za turnaj tak aj v tomto prípade zostal na Slovensku. Vďaka týmto výkonom si Roman určite zvýšil šancu na účasť v konečnej nominácii pred blížiacimi sa domácimi Majstrovstvami sveta do 18 rokov v Spišskej Novej Vsi!

SR 17

Na rozdiel od dvoch vyššie spomínaných kategórií, slovenská reprezentácia do 17 rokov sa predstavila za hranicami, v nemeckom Füssene na Turnaji štyroch krajín. V zápasoch proti Dánsku (6:0), Nemecku (4:8) a Švajčiarsku (4:3) hájili farby nášho klubu nielen korčuliari Jakub Demek, Martin Tvrdoň a Michal Kapičák, ale pri kormidle sa ako asistent hlavného kouča predstavil aj Marcel Šimurda. Zverenci Jána Lipianskeho po dvoch výhrach získali rovnako ako domáce Nemecko šesť bodov, avšak vzhľadom na prehru vo vzájomnom dueli obsadili výbornú druhú priečku. Jedným z najproduktívnejších hokejistov turnaja sa stal náš Jakub Demek, ktorý pri demolácii Dánska získal štyri kanadské body za dva góly a dve asistencie. Jeden presný zásah pridal aj v stretnutí proti rovesníkom zo Švajčiarska. Jeho klubový spoluhráči Tvrdoň a Kapičák si na svoje konto pripísali zhodne po jednej asistencii.

SR 16

Na záver si poďme pripomenúť aj trojicu predstavení reprezentačného výberu do 16 rokov, ktorý pod vedením hlavného trénera Romana Sýkoru meral cestu do švajčiarskeho Romanshornu, kde sa taktiež predstavil na tamojšom Turnaji štyroch krajín. Aj v tejto vekovej kategórii malo HC Košice trojnásobné zastúpenie, a to na každom poste. Medzi vybranými gólmanmi bol Patrik Jurčák, defenzívu podporoval Jozef Viliam Kmec a útočné povinnosti si na plecia vzal Peter Repčík. Slovenská „šestnástka“ zvládla úvodný zápas s domácim Švajčiarskom (5:3) aj záverečný duel s Lotyšskom (8:3). Nad sily im boli iba rovesníci z Bieloruska (2:4). Brankár Jurčák dostal dôveru chrániť slovenskú svätyňu v zápasoch s Lotyšmi aj Bielorusmi. Bodovo sa presadil aj obranca Kmec, vďaka trom gólovým asistenciám.

Všetkým našim chlapcom ďakujeme za reprezentáciu klubu na reprezentačnej úrovni a želáme mnoho ďalších nominácií a úspechov ako v klubovom, tak reprezentačnom drese!

HC KE Media Team (bob)
Fotogaléria Peter Jesenský (Jäzva)
a Adam Stečák (3)

GALÉRIA