Peter Bartoš: Som rád, keď vidím, aké podmienky na hokej tu ľudia vytvorili

PRIDANÉ: 6.6.2022

V Košiciach odohral 11 sezón (767 zápasov), pripísal si v nich 324 asistencií, strelil 224 gólov a v našich farbách získal 5 titulov. Porozprávali sme sa s legendou košického hokeja Petrom Bartošom #43.

Košice oslavujú 100 rokov hokeja. Aj vy ste boli vyše celej dekády srdcom košického tímu a nepochybne ste jeho legendou. Čo pre vás tento klub znamená?

Síce nie som odchovancom košického hokeja, no práve tu som zažil tie najlepšie roky. S Košicami som päťkrát vyhral titul a zažil som tu aj pekný záver kariéry. Som rád, že som skončil v Košiciach.

Ako spomínate našom klube ste získali 5 titulov majstra SR. Čo podľa vás tieto čísla dokazujú o košickom hokeji?

Bola tu dobrá spolupráca. Stretla sa  výnimočná partia ľudí. Už keď som sem išiel, pán Bakoš mi vravel, že treba pre tento klub úspech. Dlho sa to ťahalo až po titul v sezóne 2008/2009. Tie požiadavky sa zvyšovali postupne, no práve vďaka spomínanej partii sme získali majstovské tituly.

Pochádzate z Martina, ktorého ste aj odchovancom, no predsa sa mesto Košice stalo blízke vášmu srdcu. Čím to je?

Pre mňa boli vždy dôležité podmienky. Bol som rád, keď som videl aké podmienky tu vytvorili ľudia, ktorí tu pracovali. Dávalo mi to priestor na to, aby som sa venoval výhradne hokeju. Najprv som sem prišiel na dva roky, no napokon sme sa sem rodinou presťahovali, ktorá si zvykla na tunajšie prostredie. V Košiciach sa nám narodil aj syn Adam. Je tu veľa možností pre deti aj pre mňa, takže nebol dôvod niečo meniť.

Počas pôsobenia v HC Košice ste prekonali mnoho rekordov. Klub disponuje aj prívlastkom najúspešnejší v histórii republiky. Z pohľadu legendy nášho hokeja – vďaka čomu si Košice zaslúžia byť opisované v takýchto superlatívoch?

To mužstvo tvorilo históriu už od začiatku. Tá história hovorí sama za seba. Hokej sa hrá v meste  už 100 rokov,  Košice sú  druhým najväčším mestom Slovenska. Patrí sa, aby tu bol taký klub. Samozrejme existuje aj rivalita východ proti západu, ktorá upevnila postoje fanúšikov. Vždy si priali, aby Košice hrali čo najvyššie. Aj preto sú história a úspechy také dôležité.

Momentálne pôsobíte pri mládeži. Niektorí košickí odchovanci dnes úspešne reprezentujú a hrajú v zahraničí. Aký potenciál má podľa vás výchova mladých talentov v Košiciach?

Košice boli vždy mužstvom, kde sa vychovávali talenty. Je to hokejová spadová oblasť východu. Prichádzali sem chlapci z menších miest. Ten úspešný záver mojej kariéry som naštartoval v Košiciach. Opäť dávam do popredia podmienky na hokej. Všetko sa robilo pre to, aby sa vychovávali vlastní hráči.

Aké vzťahy buduje klub s bývalými hráčmi? Je atmosféra v Košiciach rodinná?

Ja nie som fanúšikom takýchto vzťahov. Mám rád samotu. Súhlasím však s tým, že vzťahy sú dôležité. Predsa mnohí hráči pre klub niečo dokázali, takže aj klub by mal následne zamerať svoju pozornosť na jeho bývalých hráčov. Ten záujem o nich by nemal chýbať a z mojej strany to zatiaľ funguje.

Čo by ste teda chceli popriať klubu?

Prajem mu len to najlepšie. Aby bol aj ďalších 100 rokov na tom mieste, kde bol doteraz. Aby všetkým, ktorí tu pracujú tĺklo srdce pre Košice.

Všetky zaujímavosti o košickej histórii na jednom mieste: www.historia.hckosice.sk