Petr Kafka: Som pripravený hrať na 150 %!

PRIDANÉ: 13.10.2018

Náročný zápas s Liptovským Mikulášom skončil pre našich Oceliarov najtesnejším víťazstvom. Už v prvej tretine sa presadili strelci oboch mužstiev a do šatne sa odchádzalo za stavu 2:1. Druhá tretina priniesla viac radosti hosťom z Liptova a chvíľami sa zdalo, že zápas skončí ďalšou remízou, no v 45. minúte rozhodol o našom víťazstve český legionár Tomáš Netík. Okrem neho skórovali aj kapitán tímu Ladislav Nagy a útočník Petr Kafka, ktorý otváral skóre zápasu a s ktorým sme sa po jeho skončení pozhovárali.

Petr, s Liptovským Mikulášom máte všelijakú bilanciu. Dnes ste si napravili chuť?
„Áno. Mikuláš hrá na nás zvláštny hokej. Niekedy im to vyjde a niekedy nie. My sme sa, bohužiaľ, niekoľkokrát prispôsobili ich hre a to je vždy ten nesprávny prístup. Dnes to vyšlo a som rád, že som mohol gólovo prispieť.“

Do remízy vás dostalo oslabenie. Čím súper zdolal vašu obranu?
„Hlavne je škoda tých faulov. Z nich sú oslabenia, a keď to Mikuláš využil, prišla studená sprcha - z 2:0 na 2:2. Celá druhá tretina bola rozkúskovaná. Bolo tam veľa vylúčení a my sme tak nejako vypadli z tempa. Najväčšou chybou bolo, že sme súperovi dovolili vrátiť sa späť do hry.“

Vám ale pomohla k výhre aj početná presila. Vylepšujete štatistiky aj v tomto smere?
„Štatistiky veľmi neriešime. Hlavne sa snažíme strieľať góly a vyhrávať. Presilové hry sú dnes alfa-omega hokeja. My sme v nich zohratí, a preto to takto funguje. Musím ale povedať, že Mikuláš ma veľmi prekvapil svojou hrou. Veľmi dobre si rozumeli na ľade. Darilo sa im vyhadzovať puk a ešte nás aj napádať v oslabení. Avšak, pri takom útoku sa môže objaviť okno zadného hráča a presne to sa potvrdilo. Rýchlymi prihrávkami sme ich zatlačili do boxu. Následne prišla odrazená strela k Tomášovi Netíkovi a bol z toho víťazný gól.“

V tretej tretine prišiel veľký obrat, nielen gólom, ale aj celkovou hrou. Čo vo vás prebudilo ten zápal?
„My sme vedeli, že máme navrch. Bolo nám jasné, že ak budeme hrať tak, ako sa od nás očakáva, dokážeme zápas priviesť do víťazného konca.“

Je pre vás určitou motiváciou aj umiestnenie v tabuľke?
„Samozrejme, teší nás, keď sme na čo najlepšom mieste, ale najdôležitejšia je pre nás hra - nebiflíme sa tabuľku naspamäť. Určite to nie je tak, že si pred zápasom hovoríme, čo sa stane, ak vyhráme, a čo, naopak, ak prehráme. Takto to fungovať nemôže. Do každého zápasu ideme s tým, že musíme uspieť, a obzvlášť doma.“

Ak sa vrátime retrospektívne k poslednému nevydarenému zápasu v Žiline - Čo sa tam udialo?
„Osobne si myslím, že to z našej strany nebol úplne zlý výkon. Je to proste hokej, je to šport. Tu sa môže stať čokoľvek. Každý môže s každým prehrať, a naopak. My sme aj vyhrávali 1:0, ale potom prišiel veľmi nešťastne tečovaný gól, v podstate vlastný. To s každým tímom určitým spôsobom otrasie. Samozrejme, takéto situácie by sme mali zvládať. Dôležité ale bolo, aby sme sa do toho zápasu vrátili, a tak sa nám podarilo odísť aspoň s jedným bodom.“

Ako prvý ste dnes rozsvietili svetelnú tabuľu gólom. To pravdepodobne „hecuje“ hráča a aj tím.
„Každý gól poteší. Taký moment pomáha celému tímu. Myslím si, že vďaka tomu sme dokázali dominovať na ľade. Samozrejme, až do toho momentu, kedy sa zápas otočil. Ale vždy je lepšie dostať sa do vedenia ako prvý, ako potom niečo doháňať.“

Čo zabralo na súperovho brankára?
„V prvom rade sa nám podarilo dobre udržať útočné pásmo. Po tom, čo Paťo Koch vystrelil na bránu, výborne zareagoval Roman Žitný. Ja som videl voľný priestor v bránke, a tak som okamžite vystrelil.“

Nie je to prvýkrát, čo pôsobíte v slovenskej extralige, ako to hodnotíte?
„Ja som to už spomínal aj v iných rozhovoroch. Banská Bystrica mi dala druhú šancu, čo sa týka mojej hokejovej kariéry. Keď mi oznámili, že budem hrať v Bystrici, tak som ani nevedel, kde to vlastne idem. Neskôr som pocítil, že potrebujem zmenu. Ozvali sa mi Košice a taká ponuka sa neodmieta. Teraz som tu a som pripravený hrať na 150 %. Verím, že tento rok to s týmto kádrom, ktorý ma naozaj veľký potenciál, dotiahneme veľmi ďaleko."

Najbližšie vás čaká Zvolen, ktorý má rovnako výborné výsledky ako Košice. Ako na tohto súpera?
„Ako som už vravel, my nastupujeme na zápas s cieľom vyhrať. Je nám jedno, či proti nám stojí Zvolen, Liptovský Mikuláš alebo Poprad. Často sa ale stáva, že proti papierovo slabším tímom sa hrá ťažšie, ako proti tým silnejším. My sa na Zvolen pripravíme, tak ako na každý jeden zápas a pôjdeme tam s vidinou troch bodov.“

HKM Zvolen a HC Košice majú momentálne rovnaký počet bodov. V nedeľu sa tak pod Pustým hradom bude hrať o prvé miesto v slovenskej extralige. Oceliarov môžete podporiť aj na výjazde, ktorý organizuje fanklub HC Košice.

Na najbližší domáci zápas sa potom môžete tešiť už v utorok o 17:30. Pôjde o ďalší stret extraligového čela tabuľky, hostiť budeme Nové Zámky.

HC KE Media Team (žov, hal)