Rastislav Rusič na aktuálne témy v kuchyni HC Košice

PRIDANÉ: 9.4.2018

S odstupom relatívne krátkeho času sme sa s výkonným riaditeľom HC Košice RASTISLAVOM RUSIČOM obzreli za uplynulou sezónou a porozprávali sme sa aj o zmenách, ktoré v najbližšom období v klube nastanú.

Do akej miery výrazná bude obmena súčasného kádra HC Košice pred novou sezónou?
„Vedenie klubu si sadlo spoločne s trénermi, ktorí budú mať hlavné slovo pri výbere hráčov do mužstva. Myslím si, že sa zmení okolo 25 až 30 percent súčasného kádra. Chlapcov rozpustíme na budúci piatok, dovtedy riadne trénujú. Do konca budúceho týždňa sa všetci hráči dozvedia, či s nimi chceme pokračovať, alebo nie.“

Bude kapitán mužstva Ladislav Nagy pokračovať v Košiciach aj v nasledujúcej sezóne?
„S Lacom sme ešte nemali priestor na stretnutie, pretože hneď po tom, ako sme vypadli v play-off, dostali chlapci tri dni voľna a následne odišiel do reprezentácie. Teraz má teda svoje povinnosti, ale hneď ako sa vráti, si oddýchne a my sa s ním stretneme. Prediskutujeme situáciu, ako to vidí on. Určite mal nejaké ambície a teraz, tak ako my všetci, je sklamaný z toho, ako to celé dopadlo. Teraz ho ale nechceme otravovať, sme radi, že je v reprezentácii a pomáha národnému tímu.“

V priebehu sezóny sa vedenie klubu nepriamo vyjadrilo, že v budúcnosti zvažuje prechod do inej súťaže. V akom je to štádiu a o akú súťaž by ste mali potenciálne záujem?
„Myslím si, že sa len nafúkla jedna bublina a urobila sa z toho zaujímavá téma. My ako klub fungujeme ako každá iná firma, akurát s tým rozdielom, že podnikateľským zámerom je šport. Myslím si, že je legitímne, aby sme v rámci dlhodobého plánovania zvažovali všetky možné cesty, ktoré sú k dispozícii. Je možné, že sme sa trochu hlasnejšie vyjadrili k niektorým veciam, ale na tom nie je nič zlé. Ja mám skúsenosť s tým, že v HC Košice sa aj v minulosti takmer každé dva roky riešila účasť v nejakej zahraničnej súťaži ako je EBEL liga, česká liga a ďalšie. Našou prioritou ako slovenského klubu je samozrejme domáca súťaž, ale to neznamená, že by sme nemohli uvažovať čisto z biznis hľadiska o súťažiach ako je NHL, KHL alebo česká liga. Nechcel by som to však rozpitvávať, pretože to nie je aktuálne podstatné.“

V médiách odznela informácia, že na vedenie Pro-hokeja má HC Košice dve požiadavky. Prvou je aby mal každý klub zastúpenie v rámci riadiacich štruktúr súťaže a druhou je, aby sa predseda obmieňal pravidelne každé dva roky. Čo si o tom myslíte?
„Pro-hokej ako samostatný subjekt pôsobí asi tri roky. Podstatné je, že tento rok končí zmluva medzi SZĽH a Pro-hokejom. Ja by som však nerád zachádzal do detailov, aby som nejakým spôsobom nenarúšal účastníkov play-off. Určite si však sadneme ako športová rada a budeme diskutovať, aké boli pozitíva a negatíva. Rozhodne prediskutujeme, aké kroky plánujeme robiť v budúcnosti. My sme kritickí aj voči sebe, pretože s touto sezónou nemôžeme byť spokojní. Máme kopec priestoru na zlepšenie a budeme navrhovať zmeny. Môj osobný názor je, že športová rada by mohla fungovať ako rada riaditeľov a hlasovania by mohli prebiehať priamo tam. Určite však o tom budeme ešte diskutovať a preberieme si, ako ďalej so slovenským hokejom a našou ligou.“

Plánujete sa v budúcej sezóne prihlásiť do Vyšehradského pohára, ktorý by mal slúžiť ako príprava na novú sezónu?
„Sledovali sme pozorne túto súťaž, ktorá je celkom zaujímavá a finančne lukratívna. Momentálne sme riešili dosť veľa iných tém, ale ak sa nič výrazne nezmení, tak by som to považoval za celkom slušnú alternatívu na doplnenie priestoru, či už v lete v rámci prípravných zápasov alebo neskôr. Myslím si, že maďarské mužstvá mali svoju úroveň a najmä vo finále sa ukázala dobrá kvalita. Veľa bude záležať aj od toho, čo sa dohodne na športovej rade. Neviem, či to je verejným tajomstvom alebo nie, ale sú alternatívy, že by maďarské kluby mohli vstúpiť do slovenskej ligy. Dnes však ešte nie je nič jasné a možných scenárov je veľmi veľa.“

Ako by ste stručne zhodnotili vaše doterajšie pôsobenie v klube ?
„V čase, keď som prišiel do organizácie, mala za sebou výrazné personálne zmeny, taktiež po športovej stránke naprieč všetkými kategóriami bolo všetko pripravené na začiatok sezóny. Mojou hlavnou úlohou ako konateľa bol a je pohľad na organizáciu ako na funkčný celok, hodnotenie silných a slabých stránok organizácie vo všetkých oblastiach a následne návrh opatrení do budúcna. Teda za uplynulých 9 mesiacov som najväčší dôraz kládol na sledovanie finančných tokov, informačných tokov v rámci organizácie a medzi organizáciou a externým prostredím. Myslím, že mám už celkom slušný prehľad o priestore, v ktorom sa náš klub pohybuje.“

Čo z vecí, ktoré sa urobili hodnotíte pozitívne a čo negatívne?
„Na úvod chcem povedať, že robiť šport poctivo a na vysokej úrovni je čím ďalej, tým viac finančne náročnejšie. Sme pravdepodobne jediným klubom v našej súťaži, ktorý dodržiava zákon o športe druhú sezónu a to nás dáva do pozície výrazného znevýhodnenia voči našej konkurencii. V zásade z tohto pohľadu je to neférová súťaž, sme v situácii, keď doplácame za dodržiavanie pravidiel. Čo sa týka klubu, tak veľmi pozitívne hodnotím komunikáciu s našimi partnermi, bez ktorých pomoci by sme dnes riešili možno iné témy. Posúvame jednoduchú transakciu na otvorenú, transparentnú komunikáciu, budujeme vzájomne rešpektovaný vzťah. Dovolím si povedať, že v oblasti marketingu a komunikácie sme urobili za tak krátky čas obrovský skok, z mnohých vecí spomeniem novú interaktívnu web stránku, ktorá spĺňa prísne kritériá z hľadiska dizajnu, ale aj po obsahovej stránke. Web stránku dopĺňa nová mobilná aplikácia a newsletter, ktorý každú stredu informuje o naj udalostiach v klube. Jedna z najstarších reštaurácii sveta zaradila do ponuky pivo Košickí majstri.  Ak sa presunieme do arény, tak by som spomenul zmodernizovaný fanshop vrátane zaujímavejších kolekcií oblečenia, povolenie nápojov a občerstvenia na tribúnach, zaujímavý zápasový sprievodný program a otvorenú komunikáciu s naším fanklubom. Podpísali sme memorandum o spolupráci s 25 základnými školami a začali sme propagovať našu mládež či už cez sociálne siete alebo mesačným odmeňovaním v kategóriách kadet, dorastenec a junior. Samozrejme hlavným produktom je samotný hokej a práve športová oblasť potrebuje upriamiť najväčšiu pozornosť.“

Čo konkrétne máte na mysli?
„Výkladnou skriňou je samozrejme A mužstvo, hodnotenie sezóny vyžaduje väčší priestor, ak by som však izolovane hodnotil iba samotný výsledok, tak spokojní nie sme. Do budúcna musíme zmeniť niektoré veci, ako napr. princíp výberu hráčov, vo svete existuje mnoho vzorov ako sa to dá robiť inak. A mužstvo si musí udržať charakter špičky ľadovca, musí ostať hlavnou motiváciou pre začínajúcich hokejistov a zdrojom radosti a hrdosti celej košickej komunity. Pre stabilitu ľadovca je však najdôležitejšia časť, ktorú nevidieť, a tá je omnoho väčšia.“

Mládež?
„Áno, mládež. Mám pocit, že sa o nej viac hovorí ako s ňou v skutočnosti pracuje. A teraz nemám na mysli iba Košice.

Ako to vyzerá v HC Košice? Čo vás v tejto oblasti najviac prekvapilo v pozitívnom a čo v negatívnom slova zmysle?
„Z globálneho pohľadu to vnímam ako vlak, ktorý vyštartoval kedysi dávno, ide po zabehnutých nekonečných koľajach a tým, že stále ide, tak sa tvárime, že všetko funguje. Zabúdame alebo nechceme vidieť, že nám ubúdajú cestujúci a že v prvej triede nesedí takmer nikto.“

Dosť kritické, nie?
„Ak spojíme úroveň talentu chlapcov, ktorý tu na východe geneticky a dlhodobo nesporne máme, zanietenosť trénerov a ich snahu vyťažiť z minima maximum a nakoniec 'nadprácu' rodičov, ktorí v mladom veku vozia chlapcov po tréningoch na ľade na ďalšie zdokonaľovanie na ľade namiesto gymnastickej, zápasníckej telocvične alebo inej voľnočasovej aktivity, tak sa efekt v podobe výsledkov musí dostaviť, podotýkam, že krátkodobých. Samozrejme, že ma teší, že napriek oveľa nižšej zápasovej konkurencii voči západnej časti Slovenska naši ôsmaci vyhrali finálový turnaj o majstra Slovenska, že naši šiestaci vyhrali veľmi kvalitne obsadený Memoriál Jána Šterbáka, alebo že kadeti získali bronzové medaily taktiež v celoslovenskej súťaži. Sú to dôležité víťazstvá najmä pre chlapcov, my ich však nesmieme v žiadnom prípade preceňovať. Prvé reálnejšie zrkadlo nám nastavujú dorastenci, juniori, avšak najdôležitejšie je, koľko chlapcov sa v skutočnosti presadí v seniorskom hokeji. Vtedy už nikoho nezaujíma, aký bodový náskok sme mali v žiackych kategóriách.“

Čo mienite zo svojej pozície urobiť, aby sa to zmenilo?
„V podstate sme začali, okrem záležitostí týkajúcich sa riadneho chodu klubu je téma výchovy mládeže top prioritou aj súčasnej správnej rade. Zhodli sme sa, že potrebujeme viacero vecí robiť inak. Mali sme dve možnosti, a to buď do klubu priniesť know-how zo zahraničia alebo to skúsiť vlastnými silami. Keďže som presvedčený, že domáci potenciál nevyužívame ani z polovice, tak sme sa vybrali cestou pravdepodobne náročnejšou, avšak verím, že udržateľnejšou. Na začiatok som vytvoril pracovný tím, ktorý mal za úlohu popísať súčasný stav mládeže a na základe popisu silných a slabých stránok definovať oblasti zlepšenia. Celý proces zmeny – ak má byť úspešný – počíta so širokým záberom, vrátane samosprávy a štátu. Je to dlhá cesta, preto musíme byť trpezliví. Celý systém stojí a padá na dôvere, nikto nesmie mať pocit, že jednotlivec dostáva väčší priestor z iného ako výkonnostného dôvodu. Možno to je trúfalé, je ťažké dosiahnuť spokojnosť každého, ale v novom systéme nikto nesmie byť nespokojný.“

Prezradíte členov tímu?
„Na začiatok musím povedať, že to je tím, ktorý pracuje úplne samostatne v rámci svojich možností, je to pre nich samotných obrovská skúsenosť, pretože iné je tvoriť niečo nové a iné sa prispôsobiť zabehnutému systému. Začali sme vo veľmi úzkom kruhu, aby sme boli efektívnejší. Od novej sezóny budeme kruh zväčšovať. Za korčuliarov začali na projekte pracovať Juraj Faith a Marcel Šimurda, za pohybovú a kondičnú časť Dano Kičura a brankárov nám pokrýva Marko Milý s Rasťom Staňom. Neskôr sa k tímu pripojil Miroslav Kozárik.“

Čo chcete dosiahnuť v tejto oblasti?
„Téma mládeže je rozsiahla, potrebuje samostatný článok. Hlavným výstupom tímu je metodika, ktorú postupne premiešavame o ďalšie aspekty potrebné pre komplexnú výchovu a tu čerpám aj zo skúseností kolegov z iných regiónov Slovenska, kde sa taktiež vydali cestou inovácie. Dôležité je spájať sa, či už na úrovni mikroregiónu alebo na celoslovenskej úrovni, problém je spoločný, úbytok hráčov v najlepších ligách a s tým súvisiaci ústup našej reprezentácie z pozícií, kde by sme ju všetci radi videli.“

Spomenuli ste nový princíp výberu hráčov do A mužstva, ako by mal vyzerať v praxi?
„Myslím si, že nejde o žiadny náš know-how, je to princíp, ktorý funguje sto rokov v NHL, ale aj ďalších špičkových ligách. V prvom rade chceme vychádzať z toho, že v rámci kádra, ktorý nám ostane, si jednotlivých hráčov zatriedime a zadefinujeme si, na akých pozíciách ich vidíme. Tým pádom nám vzniknú nejaké diery vo formáciách na jednotlivých postoch a na základe toho budeme hľadať vhodné prototypy hráčov na dané pozície. Nechceme, aby sa nám stalo, že budeme mať štyri pravé krídla vhodné na presilovku, alebo aby sme mali štyroch centrov vhodných do štvrtej päťky. Prvý princíp teda bude, aby sme hľadali hráčov vhodných na danú pozíciu a úlohy, aké im určia tréneri. Druhé kritérium bude, akú má daný hráč motiváciu. Jednoznačne musí seriózne a s hrdosťou obliekať košický dres. Chceme vopred eliminovať potenciálne pnutia v kabíne počas sezóny.“

Želanie na záver?
„Čo sa týka merateľných cieľov, tak jednoznačne aby sa v budúcnosti presadilo čo najviac chlapcov z našej liahne v seniorskom hokeji, postupne v našom A tíme, následne v najlepšej lige sveta a samozrejme slovenskej reprezentácii. Druhým želaním je, aby sa náš klub HC Košice stal akousi košickou identitou a pasiou, ktorá sa bude prenášať z generácie na generáciu. Aby sa stal členom každej košickej rodiny v dobrých i horších časoch.“

Rozhovor zverejnil Korzár v prílohe denníka SME v sobotu 7. apríla 2018, čítajte aj tu: https://kosice.korzar.sme.sk/c/20797855/takmer-tretinu-kadra-oceliari-obmenia.html#ixzz5CBr3KXYq