Retrospektíva Marcela Šimurdu z Turnaja piatich krajín kategórie U17

PRIDANÉ: 24.8.2018

V dňoch 12. až  19. augusta 2018 absolvovala slovenská hokejová reprezentácia kategórie hráčov do 17 rokov medzinárodný Turnaj piatich krajín v Piešťanoch. Asistentom hlavného trénera Jána Lipianskeho bol jeden z trénerov košického „Á-čka“ Marcel Šimurda.  Z nášho HC Košice sa do nominácie dostal  aj hokejista Miroslav Tvrdoň, metropola východného Slovenska tak mala na podujatí dvojnásobné zastúpenie.

„Odohrali sme päť zápasov, z ktorých bol ten prvý prípravným. Hrali sme ho proti USA, ktorým sme podľahli 2:4, ale zápas nám ukázal, na čom najviac potrebujeme popracovať, či už v rámci herného systému alebo v herných činnostiach konkrétnych jednotlivcov,“ povedal na úvod svojho hodnotenia Marcel Šimurda.

Po odohraní prípravného zápasu a dni voľna odohral tím Slovensko U17 zápasy proti rovesníkom Nemecka a Česka.  „Prvý zápas s Nemeckom nám vôbec nevyšiel, Inkasovali  sme už  v úvodnej minúte a tento moment sa s nami tiahol po celý zápas, ktorý sme nakoniec prehrali 5:7. V druhom zápase proti Čechom sme podali najlepší výkon na celom turnaji, súpera sme zdolali v predĺžení,“ pokračoval Šimurda.

Paradoxom  bolo, že Slováci ako jediní porazili neskoršieho víťaza turnaja. „Možno to chlapcom pred zostávajúcimi dvomi zápasmi trošku aj rozviazalo ruky a po dni voľna sme hrali so Švajčiarmi vyrovnanú partiu. Stále sme doťahovali výsledok  a nakoniec sme zápas vyrovnali na 3:3. Bol to jeden z klasických zápasov so Švajčiarmi, v ktorých obyčajne vyhráva ten, kto lepšie zvládne záver. Misky váh boli naklonené na našu stranu, veď v predĺžení sme šli sami na bránku, dokonca nám bolo poskytnuté aj trestné strieľanie, ale bohužiaľ, nepremenili sme ho a z následného útoku Švajčiari rozhodli zápas.“

V poslednom vystúpení Slováci podľahli Američanom  0:5. „Bol to výkonnostne náš najhorší zápas na turnaji, skoro žiadne situácie sme nedokázali riešiť tak, ako by sme si predstavovali.“

„Možno hrajú  hokejisti z iných krajín viac kvalitných zápasov, ale na to sa nebudeme vyhovárať, všetci mali na turnaji rovnaké podmienky. Aj Američanov sme prvú tretinu držali 0:0, v druhej tretine sme získali trestné strieľanie, ale potom nám padla v podstate celá obrana, dostali sme päť gólov a zámorskí hokejisti sa ukázali nad naše sily. Boli silnejší na puku, rýchlejší vo všetkých herných činnostiach a zaslúžene vyhrali. Pre našich chlapcov to bola určite dobrá skúsenosť, hrali proti kvalitným mužstvám. Ukázalo nám to, kde máme najväčšie nedostatky, ale zas na druhú stranu, je to úvod sezóny a ja verím, že ďalšími zrazmi sa to bude len a len zlepšovať,“ povedal na záver asistent trénera reprezentácie Slovenska hráčov do 17 rokov Marcel Šimurda.

Nás ešte zaujímalo, čo prináša práca pri reprezentácii aj Marcelovi ako trénerovi osobne. „Janko Lipiansky si poskladal veľmi zdatný realizačný tím, cestuje po Fínsku, Švédsku, zbiera materiály, skúsenosti a poznatky. Pri trénerskej práci mu asistujeme s Romanom Sýkorom.  Máme možnosť sledovať tréningové procesy iných mužstiev z celého sveta, čo samozrejme aj mne osobne ohromne rozširuje obzory a obohacuje ma o množstvo nových myšlienok, herných cvičení a systémov, vrátane aktuálnych svetových trendov. Aj na tomto turnaji sme okrem zápasov sledovali aj tréningy Čechov, Američanov alebo Švajčiarov a je doslova na nezaplatenie sledovať to, obohacovať sa a vzdelávať,“ uzavrel Marcel Šimurda.