Úspech našich odchovancov v zahraničí

PRIDANÉ: 23.1.2022

HC Košice dlhodobo patrí k jedným z najlepších tímov na Slovensku v oblasti produkovania mladých, perspektívnych a hlavne nádejných hráčov do najlepších seniorských a mládežníckych líg na svete. V tomto článku si bližšie priblížime trojicu, ktorá v poslednom čase dala o sebe patrične vedieť.

Začneme útočníkom Róbertom Bačom, ktorý aktuálne pôsobí v tíme Moose Jaw Warriors v kanadskej WHL (Western Hockey League).  14. januára jeho tím privítal na domácom ľade Medicine Hat Tigers a na výhre 6:2 sa výraznou mierou podieľal práve náš odchovanec svojím prvým hattrickom v tejto súťaži. K jednému gólu pri rovnovážnom počte hráčov na ľade zaznamenal aj víťazný gól a hattrick zavŕšil presným zásahom v oslabení. Stal sa iba 3. európskym hráčom v tejto sezóne, ktorý vo WHL zaznamenal zápas s tromi gólmi. „Mali sme celkom dobré šance, celý zápas sme hrali dobre a konzistentne, čo je najdôležitejšie,“ vyjadril sa po zápase ešte stále 18-ročný Košičan. „Začal som pracovať s mojím mentálnym trénerom, pretože som bol ďaleko od domova a mentálne to nebolo perfektné. Veľmi mi pomohol. Moji rodičia sú moji najväčší fanúšikovia, čo mi tiež veľmi pomohlo. Snažil som sa na tréningoch neustále podávať 100% výkony,“ priznal Bačo , ktorý aktuálne má na svojom konte 16 bodov v 38 zápasoch. Za výborne odvedenú prácu si vyslúžil pochvalu aj od realizačného tímu Moose Jaw. „Som za neho veľmi rád, bol pripravený využiť svoju príležitosť a chopil sa jej výborne, odviedol skvelú prácu,“ vyslovil na Róbertovu adresu asistent trénera Warriors, Gord Burnett. Momentálne tak odchovanec košického obdobia zažíva celkom produktívne obdobie. V prvých  30 stretnutiach strelil „len“ dva góly, no v posledných deviatich strelil 6 gólov a pridal k nim aj 3 gólové nahrávky.

Druhým hráčom, ktorý vo svete hokeja o sebe dal vedieť je taktiež 18-ročný Ľubomír Kupčo. Ten si svojimi výkonmi v juniorke Karlových Varov vypýtal kontrakt v USHL v tíme Des Moines Buccaneers. V aktuálne prebiehajúcom ročníku odohral v drese českých Energetikov 31 duelov s fantastickou bilanciou 24 gólov a 32 asistencií. „Určite je lepšie ísť po malých krokoch a tak som chcel najprv skúsiť hokej v Česku. Stále som dúfal, že by som si potom mohol zahrať aj v zámorí.“ Kupčo do Čiech zamieril v sezóne 18/19, kedy posilnil dorast Plzne a o rok na to nasmeroval svoje kroky do klubu HC Energie Karlovy Vary. Už v prvej sezóne na západe Českej republiky sa mu podarilo zažiariť v kategórii U17, v ktorej pozbieral 60 bodov v 37 stretnutiach. „Ide o hráča s mimoriadnym ofenzívnym talentom, ktorý mal vždy svoje ego a úspech tímu v rovnováhe, o čom svedčí aj pomer gólov a nahrávok, ktorý mal v podstate vyrovnaný. Zaujímavosťou je, že je to emočne úplne vyrovnaný a nečitateľný hráč. Či už dal hetrik, alebo sa mu stretnutie úplne nevydarilo, tak jeho poker face bol stále rovnaký. Chceme mu samozrejme poďakovať za odvedenú prácu v našej organizácii a je nespochybniteľné, že nám bude výrazne chýbať. My mu v jeho ďalšom rozvoji a hráčskej kariére prajeme len to najlepšie a veríme, že na nás bude spomínať iba v dobrom,” vyslovil hlavný tréner karlovarských juniorov Václav Eismann. Ľubomír sezónu dohraje v tíme Buccaneers a o jeho tíme, v ktorom bude pôsobiť nasledujúcu sezónu rozhodnú predovšetkým jeho výkony. Ak by mu americké angažmán nevyšlo, môže sa vrátiť medzi energetikov, s ktorými podpísal profesionálny kontrakt dokonca sezóny 2022/23. „S Ľubom sme uzavreli dlhodobejšiu profesionálnu zmluvu. Po skončení sezóny tak uvidíme, ako to bude s jeho pôsobením v Amerike ďalej. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v lete zapojí do tréningu nášho klubu a uvidíme, či sa bude ďalej pripravovať s našim A-tímom na novú sezónu alebo či aj ďalšiu sezónu zostane ešte v zámorí,“ uviedol manažér mládežníckeho úseku karlovarského klubu Bronislav Píša.

Do tretice z košických odchovancov znova upútal pozornosť Juraj Slafkovský, ktorý sa prebojoval do záverečnej nominácie Craiga Ramseyho na Zimné olympijské hry v Pekingu. 17-ročný mladík, ktorého v lete tohto roku čaká vstupný draft do NHL tak môže zámorským skautom opäť ukázať svoj potenciál na medzinárodnom fóre. Juraj sa podľa najnovších rebríčkov pre možné výbery v tohtoročnom drafte pochybuje okolo siedmeho miesta. „Slafkovský môže hrať centra aj na krídle a na to, aký je veľký, prekvapujúco dobre korčuľuje. Dobre číta hru a slušne zvláda aj ďalšie veci: streľbu, prihrávky, kontrolu puku,” uviedol hlavný skaut pre Európu Goran Stubb. Výborne využíva svoju postavu, pohybový rozsah a silu. Je aktívny, efektívny na oboch koncoch klziska, má vynikajúce videnie a schopnosti na to, aby mal skvelú kariéru,“ dodal. 192 centimetrov vysoký útočník už v podstate pravidelne nastupuje za seniorský tím TPS Turku vo fínskej najvyššej sútaži. Medzi mužmi doposiaľ odohral 21 zápasov so ziskom štyroch bodov. V juniorskej súťaži nastúpil do 11 duelov a nich si pripísal 18 bodov.