V piatok cestujeme do Budapešti, v nedeľu do Nitry. Zoznámte sa s našimi súpermi

PRIDANÉ: 6.12.2018

Pred reprezentačnou prestávkou čaká Oceliarov ešte dvojica zápasov na klziskách súperov, keď v závere týždňa vycestujú do Budapešti a Nitry. Piatkový duel s nováčikom z hlavného mesta Maďarska má naplánované úvodné buly o 18. hodine, v nedeľu nastúpia Oceliari pod Zoborom netradične už o 15:00.

Posledný zápas odohrali hráči MAC Újbuda len v utorok, keď cestovali do Piešťan na zápas proti HK Orange 20. Mladíci vzdorovali úspešne a hostia mali čo robiť, aby v zápase vyhrali. Nakoniec zápas muselo rozhodnúť až predĺženie, v ktorom bol úspešnejší náš piatkový súper a zvíťazil tak 5:4. Momentálne sa hráči MAC Újbuda nachádzajú na 9. mieste v tabuľke Tipsport ligy so ziskom 36 bodov.

Presilové hry MAC Újbuda nepatria medzi ich silné stránky. Hráči tohto maďarského mužstva dostali k dispozícií už 118 početných výhod, no zužitkovať dokázali len 17 z nich, čo predstavuje úspešnosť 14,41 %. Horšie sú na tom už len hokejisti Popradu, Detvy, či HK Orange 20. Ani v oslabeniach sa hráčom MAC Újbuda veľmi nedarí. V 441 početných nevýhodách inkasovali až 29 gólov (úspešnosť 79,29 %).

Medzi najproduktívnejších hráčov mužstva z Budapešti sa zaradili hlavne legionári. Kanadský útočník s maďarským pasom Chris Bodó nastrieľal v 31 zápasoch 10 gólov, ku ktorým pridal aj 21 asistencií. Jeho americký kolega Jared Brown  má na svojom konte 25 kanadských bodov za 12 gólov a 13 asistencií. Slovák Tomáš Klempa je tiež jedným z ťahúňov maďarského nováčika v Tipsport lige a so svojimi 16 nastrieľanými gólmi je zároveň aj najlepším strelcom tímu. Na jeho konte svieti aj 8 asistencií a jeho celková bilancia je tak 24 kanadských bodov v 31 odohraných zápasoch. Najlepším obrancom je ďalší Kanaďan s maďarským občianstvom – Jesse Dudás. Ten v 28 zápasoch slovenskej najvyššej súťaže strelil už 7 gólov a nahral na ďalších 16.

Úspešnosť maďarských brankárov sa pohybuje na podobnej úrovni. Bence Bálizs, starší z dvojice brankárov, odchytal v tejto sezóne už 16 zápasov, v ktorých si udržal úspešnosť 91,07 %. Svojmu tímu pomohol aj dvoma vychytanými nulami. Jeho kolega Miklós Rajna nastúpil v 26 zápasoch a jeho úspešnosť je na úrovni 90,74 %.

Nitrania odohrali naposledy zápas v utorok proti Banskej Bystrici a dlho sa zdalo, že by si mohli spod Urpína odniesť 3 body. Avšak, ani vedenie 2:0 im nestačilo a v posledných minútach zápasu o neho prišli a v predĺžení inkasovali ďalší gól. Aj preto si do tabuľky pripísali len jeden bod a momentálne sa v nej nachádzajú na 5. mieste so ziskom 58 bodov.

Hra v početnej výhode Nitranom v tejto sezóne veľmi nevyhovuje. Veď v 153 presilových hrách strelili hráči Nitry len 27 gólov a ich úspešnosť je tak len 17,65 %. V oslabeniach patria hráči Nitry medzi najhoršie mužstvá. V 138 oslabeniach inkasovali až 30 gólov, čo ich s úspešnosťou 78,26 % radí až na 12. miesto. Horšie sú na tom len hokejisti HK Orange 20.

Mladý útočník Róbert Lantoši je na čele štatistík HK Nitra v tejto sezóne. Na získanie 32 kanadských bodov potreboval rodák z Prievidze 31 zápasov. Pri jeho mene svieti 14 gólov a 18 asistencií. Druhým v poradí je už kanadská stálica útočník Judd Blackwater. So svojimi 16 strelenými gólmi je najlepším strelcom mužstva a k tomu pridal aj 14 asistencií. Exkošičan Marek Slovák uzatvára prvú najproduktívnejšiu trojicu tohto mužstva. Jeho bilancia v 31 zápasoch je 11 gólov a 14 asistencií. Kanaďan Graeme McCormack je zase najlepším obrancom Nitranov. V 29 zápasoch strelil 5 gólov a na 11 nahral.

V bráne sa HK Nitra spolieha na trojicu brankárov – Šimboch, Lawson, Foltán. Najlepšie sa v doterajšom priebehu darilo práve odchovancovi tohto mužstva Jurajovi Šimbochovi. V 21 zápasoch si dokázal udržať úspešnosť 91,94 % a mnohokrát tak výrazne pomohol svojim spoluhráčom k dobrému výsledku. Dva zápasy odchytal aj bez inkasovaného gólu. Kanaďan Nathan Lawson zatiaľ nastúpil len na 4 zápasy, v ktorých jeho úspešnosť je na úrovni 91,55 %. V jednom zápase si stihol na svoje konto pripísať aj shutout. Najmladším z tejto trojice je Frederik Foltán. Ten dostal šancu v 12 zápasoch a svoju úspešnosť udržal na hodnote 90,91 %.

Zostavy HC Košice, MAC Újbuda a HK Nitra z posledných zápasov:

HC Košice: Habal – McDowell, Dudáš (A), Čížek, Šedivý, Koch, Pulli, Pretnar – Kafka, Brophey, Nagy (C) – Haščák, Ignatuškin, Suja – Spilar (A), Galamboš, Šoltés – Hričina, Klíma, Petráš – Jokeľ

MAC Újbuda: Rajna – Macalay, Pozsgai, Dudás, Vokla, Burt, Negrin, Csollák – Bodó, Langkow, Nagy – Dansereau, Brown, Klempa – Szabad, Terbócs, Odnoga . Kedves, Majoross, Pápa

HK Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Versteeg, M. Pupák, Korím – Blackwater, M. Slovák, Lantoši – Majdan, Kerbashian, Scheidl – Rapáč, Bortňák, S. Buček – Hrušík, Čaládi, J. Šiška – Pätoprstý

Oceliarov teda čaká v závere týždňa náročný program. Držme im na diaľku palce a verme, že z tohto výjazdu privezú do Košíc veľa bodov. Zápasy môžete sledovať prostredníctvom internetovej televízie a aspoň takto podporte svojich miláčikov. KOŠICE DO TOHO!