V úvode roka duel proti Bystrici aj východniarske derby s Popradom!

PRIDANÉ: 2.1.2019

Uplynulé dni sa niesli v znamení osláv nového roku a jeho úvod nebude pre Oceliarov vôbec ľahký. V piatok 4. januára vycestujú košickí hokejisti do neďalekého Popradu, o 2 dni neskôr uvidia košickí fanúšikovia šláger kola v Steel aréne, kam pricestuje  úradujúci majster z Banskej Bystrice a v utorok 8. januára sa východoslovenské derby zopakuje v metropole východu. Nenechajte si ujsť tieto zápasy, ktoré sľubujú skvelý hokej!

Kvôli rekonštrukcií časti klziska Steel arény, ktorá prebehne na prelome mesiacov január a február, budú košickí hokejisti nútení v tomto období odohrať svoje zápasy na ihriskách súperov. Aj preto vedenie súťaže pristúpilo k výmene kôl a na našich hokejistov tak v krátkom čase čaká rovnaký súper – HK Poprad. V piatok 4. januára budú naši hokejisti cestovať pod Tatry, kde budú chcieť domácim Kamzíkom uchmatnúť body. Avšak, už v utorok 8. januára sa súboj Košíc s Popradom zopakuje, tentokrát na našom domácom ľade. Popradčania sa momentálne nachádzajú na 3. mieste v tabuľke Tipsport ligy, keď sa im podarilo získať 77 bodov, čo je len o 2 menej ako majú na svojom konte naši hokejisti. Je však potrebné poznamenať, že HK Poprad ešte po skončení základnej časti príde o 3 body.  

S našim východoslovenským rivalom sme sa v tejto sezóne stretli už trikrát a za každým sa z víťazstva tešilo hosťujúce mužstvo. V prvom meraní síl v Steel aréne sa z víťazstva 1:0 tešil náš súper. Túto prehru sme následne odplatili, keď sme sa pod Tatrami radovali z víťazstva 5:2 tentokrát my. Posledný vzájomný zápas skončil víťazstvom Popradu 4:3 po predĺžení, hoci naši hokejisti viedli v stretnutí už 3:0.

Aj napriek tomu, že Popradčania okupujú vrchné priečky v tabuľke, hra v početnej výhode nepatrí medzi ich silné stránky. V aktuálnej sezóne mali Kamzíci k dispozícií už 169 presiloviek, avšak góly strelili len v 20 z nich. Ich úspešnosť využitia je tak len 11,83 % a aj preto im v tejto štatistike patrí až 12. miesto. Horšie na tom boli len mladíci z HK Orange 20.    

Medzi ústredné postavy popradského kádra aj v tejto sezóne patrí odchovanec Patrik Svitana. 30-ročný krídelník, ktorý si v slovenskej najvyššej súťaži obliekol okrem popradského dresu aj ten košický, nastúpil v tejto sezóne na 39 zápasov a nazbieral v nich 35 kanadských bodov za 14 gólov a 21 asistencií. Rovnaký počet gólov má na svojom konte aj ďalší člen reprezentačnej zostavy - Dávid Bondra a obidvaja tak patria k najlepším strelcom mužstva. Útočník Marek Zagrapan pomohol svojmu mužstvu v doterajšom priebehu 9 gólmi a 17 asistenciami. Útočný trojzáprah uzatvára Lukáš Paukovček, ktorý má po 38 odohraných zápasoch na svojom konte taktiež 26 kanadských bodov. Jeho bilancia je 8 gólov a 18 asistencií.

V bráne podáva spoľahlivé výkony Čech Tomáš Vošvrda. 29-ročný rodák z Ostravy patrí so svojou úspešnosťou 93,74 % medzi najlepších brankárov súťaže. Svojmu tímu pomohol aj štyrmi vychytanými nulami, viac má na svojom konte už len trojica Vay, Košarišťan a Valent (5). Jeho český kolega Patrik Nechvátal sa v doterajšom priebehu sezóny dostal do brány už 7 prípadoch, svoju úspešnosť si udržal na úrovni 93,06 %. 

Zostavy HC Košice a HK Poprad z posledného kola:

HC Košice: Habal - McDowell, Dudáš, Čížek, Pulli, Pretnar, Koch, Michalčin - Haščák, Suja, Nagy - Netík, Brophey, Kafka - Spilar, Galamboš, Hričina - Žitný, Klíma, Lušňák

Poprad: Nechvátal – Petran, Ťavoda, Karalahti, Erving, Fabian, Brincko, Česánek – Bondra, Mlynarovič, P. Svitana – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Lichanec – Koyš, Heizer, R. Svitana

Nadchádzajúca sviatočná nedeľa ponúkne košickým divákom poriadny šláger. Do Košíc pricestujú majstri Slovenska z posledných dvoch sezón – hokejisti Banskej Bystrice. Tí sa zo začiatku sezóny trošku pomalšie rozbiehali, no dnes im patrí už druhá priečka v tabuľke. Doteraz stihli nazbierať 78 bodov, čo je len o jeden menej ako máme v súčasnosti my, no zároveň o bod viac, ako má spomínaný tretí Poprad. Kým oni svoje početné prevahy na ľade premieňať nedokážu, na úplne inom konci týchto štatistík sa momentálne nachádzajú hráči Banskej Bystrice. Tí v 161 presilových hrách strelili 42 gólov a ich úspešnosť je tak 26,09 %. Zároveň však zvládajú aj hru s menším počtom hráčov na ľadovej ploche. Veď v 152 oslabeniach im súperi dali iba 18 gólov a s úspešnosťou 88,16 % im patrí hneď druhé miesto po Nových Zámkoch.

Zverenci kanadského trénera Dana Cemana zvíťazili z posledných 16 zápasoch až 13-krát a svoju formu budú chcieť potvrdiť určite aj na košickom ľade. Aj napriek absencií viacerých kľúčových hráčov (Surový, Sýkora, Šťastný, Zigo, Matoušek, či Marshall) naposledy zdolali Nitru na jej ľade 6:3 a svojho súpera tak zdolali 13-krát v rade. Hokejistom Banskej Bystrice sa podobne darí aj v našich spoločných vzájomných zápasoch. Z posledných 20 zápasov sa až 15-krát tešil z výhry práve náš súper.

Vzájomné zápasy HC Košice a HC 05 Banská Bystrica z posledných troch sezón:
2016/2017: 3:2 pp, 3:2, 3:2, 0:4, 2:3, 1:2
2017/2018: 1:2, 5:2, 3:5, 2:4, 2:5, 4:5 sn, 2:3 sn, 1:2, 3:2 pp, 0:3, 0:1 pp
2018/2019: 1:3, 1:3, 2:3pp

Kanadský útočník Érik Faille sa so svojimi 43 kanadskými bodmi zaradil na čelo produktivity Banskej Bystrice. V 35 odohraných zápasoch totiž rozvlnil sieť súpera už 15-krát a na ďalších 28 gólov asistoval. Najlepším strelcom mužstva je jeho krajan Guillaume Asselin s 21 presnými zásahmi. Výborne sa darí aj ďalšej kanadskej dvojici – Brockovi Higgsovi a Benjaminovi Marshallovi. Obaja v doterajšom priebehu základnej časti nazbierali 36 kanadských bodov. Prvý menovaný nastrieľal už  13 gólov a pridal k tomu aj 23 asistencií, jeho kolega z obrany má bilanciu 10+26. Najproduktívnejším Slovákom je útočník Ján Sýkora. 28-ročný odchovanec klubu sa po 34 zápasoch teší z 27 kanadských bodov za 12 gólov a 15 asistencií. V bráne dostáva väčší priestor ďalší kanadský legionár – Stephon Williams. Ten nastúpil doteraz na 29 zápasov, v ktorých si svoju úspešnosť si dokázal udržať na úrovni 92,11 %. Slovenský brankár Samuel Baroš dostal šancu v 14 zápasoch, no jeho úspešnosť je len 90,75%. 

Zostava HC 05 Banská Bystrica z posledného kola:

Banská Bystrica: Williams - Biro, Southorn, Mihalik, K. Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Košecký - Selleck, Faille, Asselin - Bartánus, Higgs, Koper - Kabáč, Češík, Gabor - Török, Lunter, Sarvaš

Úvod roka prinesie do Košíc atraktívne duely a vy si ich nenechajte ujsť! Príďte podporiť košických hokejistov v dôležitých zápasoch proti Popradu a Banskej Bystrici a požeňme ich spoločne za výhrami! Vašu podporu budú v týchto zápasoch určite potrebovať. V piatok 4. januára nastúpia Oceliari v Poprade na zápas proti domácim Kamzíkom od 17. hodiny, nedeľňajší šláger kola proti Banskej Bystrici má naplánované buly taktiež v rovnakom čase. V utorok 8. januára privítame hokejistov Popradu v zápase, ktorý začína od 17:30. KOŠICE DO TOHO!