Vyhlasovanie hráčov mesiaca mládežníckych kategórií má za sebou štvrť roka

PRIDANÉ: 15.1.2018

HC Košice hodnotil svojich mládežníkov aj v januári. Výkonný riaditeľ Rastislav Rusič a prezident Juraj Lang odovzdali pred úvodným buly extraligového súboja HC Košice-HKM Zvolen ďalších najlepších hráčov mládežníckych tímov.

DRUŽSTVO KADETOV

V predchádzajúcich mesiacoch si ocenenie v tejto vekovej kategórií za svoje výkony prebrali Lukáš Kaža, Jakub Demek a Juraj Slafkovský. Naposledy sa klub rozhodol oceniť prácu útočníka Ľubomíra Kupča. Ten v doterajšom priebehu sezóny nastúpil na 23 zápasov, v ktorých strelil 15 gólov a pridal k tomu aj 13 asistencií. „Toto ocenenie pre mňa veľa znamená a dúfam, že ma posunie v ďalšej kariére dopredu,“ povedal po prevzatí ceny mladý košický útočník.

Ocenenie, ktoré svojim hráčov udeľuje HC Košice od začiatku aktuálnej sezóny, sa medzi hráčmi rýchlo stalo obľúbeným. K tejto aktivite sa vyjadril aj posledne ocenený hráč: „Podpichujeme sa navzájom. Každý sa snaží o to, aby bol najlepším.“ Ľubomír Kupčo patrí v tejto sezóne k lídrom košického družstva a s doterajším priebehom je spokojný: „Niektoré zápasy nám síce nevyšli, ale myslím si, že celkovo sa nám darí. V základnej časti sme skončili na 2. mieste a v nadstavbovej časti sa budeme snažiť byť ešte lepšími.“ Ako väčšina mladých hokejistov, aj on má svoj vzor. Jeho zrak sa momentálne sústredí na hru kapitána Edmontonu Oilers a vychádzajúcu hviezdu NHL Connora McDavida.

DRUŽSTVO DORASTU

Cenu za najlepšieho hráča v mesiaci december v kategórií dorastu si svojimi výkonmi vypýtal útočník Patrik Frič. Doplnil tak predchádzajúce trio – útočník Samuel Nagy (útočník), obrancovia Tomáš Veteška a Adam Markuš. Útočník s 91-kou na drese si v 29 zápasoch pripísal do štatistík 20 kanadských bodov za 9 gólov a 11 asistencií (december 5 zápasov – 2 góly, 1 asistencia). „Som veľmi rád za toto ocenenie a chcel by som poďakovať všetkým, ktorý ma nominovali na túto cenu,“ povedal Patrik Frič, ktorý neskrýval veľkú radosť z tejto ceny. Aj on sám víta takúto aktivitu vedenia, ktorá sa podpisuje aj na výkonoch samotných hráčov: „Rivalita tam je, ale berieme to športovo. Každý z nás sa snaží, chce byť tým najlepším, ale zároveň dúfame, že to dostane ten najlepší v danom mesiaci.“ Rodák z Gelnice za svoj veľký hokejový vzor považuje kapitána Pittsburgu Penguins Sidneyho Crosbyho. Rovnako ako on, aj Patrik Frič nosí na drese kapitánske C-čko. Pri otázke na doterajšie vystúpenie košických dorastencov košický útočník odpovedá: „Zišli sme sa skvelá partia tento rok a som veľmi spokojný s našimi výkonmi. Základnú časť sme skončili v TOP 4, čo si myslím, že je vcelku úspech. Určite chceme pokračovať aj v nadstavbovej časti v týchto výsledkoch a budeme sa snažiť o čo najlepšie umiestenie.“

Svoj názor na anketu Hráč mesiaca poskytol hlavný tréner dorasteneckého mužstva Miroslav Kozárik: „Toto ocenenie je dobrá vec. Prináša ďalšiu motiváciu pre hráčov, ktorí sa snažia o čo najlepšie výkony, ale taktiež vďaka tomu vzrástla aj konkurencia medzi hráčmi. Ocenení hráči to potom berú ako záväzok a je u nich väčšia zodpovednosť. Vidíme zmenu aj v príprave na zápas, na tréning. Motivácia sa prejavuje aj na samotnom tréningu, kde sa všetci snažia byť tými najlepšími. Zároveň to, že sa ceny odovzdávajú pred extraligovými zápasmi, ktoré sleduje množstvo ľudí, tomu dodáva ešte väčšiu vážnosť.“

DRUŽSTVO JUNIOROV

Medzi ocenenými hráčmi sa v tejto vekovej kategórií ocitli už hráči na všetkých postoch – brankár Tomáš Tkáčik, obranca Filip Maňák i útočník Filip Hudák. Svoju cenu za hráča mesiaca si naposledy prevzal útočník Jakub Mackaľ. V decembri nastúpil na 5 zápasov, v ktorých dokázal 3-krát prekonať súperovho brankára a pridal aj 3 asistencie. Celkovo má na svojom konte 29 bodov (14+15) v 32 zápasoch juniorskej extraligy. So svojimi pocitmi po ocenení sa podelil aj s nami: „Je to potešujúce, zároveň povzbudzujúce do ďalšej práce. A verím, že sa mi bude dariť aj naďalej tak, ako doteraz.“

Anketa Hráč mesiaca sa teda s veľkou obľubou teší aj v šatni košickej juniorky. „Pogratulujeme si navzájom, každý chce dávať góly, zbierať body, čo je dobré pre tím, lebo sa vyhráva. Berieme to ako tímový úspech,“ povedal k tejto aktivite Jakub Mackaľ. Mladý krídelník si za svoj hokejový vzor vybral Patrika Kanea z Chicaga Blackhawks. Technika a šikovnosť jeho rúk ho inšpirujú v jeho kariére. On, ale aj zvyšok juniorského mužstva, sa však pomaly musí pripraviť na vrchol základnej časti. Kôl už neostáva veľa a na dvere pomaly klope play-off. „Je tu zmena oproti minulým rokom, keď sa držíme na čele tabuľky a myslím si, že môžeme byť so sebou spokojní. Dúfam, že sa nám podarí postúpiť priamo do play-off a nebudeme sa musieť strachovať. Bol by som rád, ak by sa nám tam podarilo niečo uhrať,“ na záver dodáva Jakub Mackaľ, ocenený útočník juniorky za mesiac december.

Pár slov k oceňovaniu hráčov povedal aj Miroslav Marcinko, hlavný tréner mužstva tejto vekovej kategórie: „Je to pozitívna novinka, keďže naši zverenci sú týmto viac sledovaní. Chlapci majú motiváciu navyše a zároveň ich dávame za vzor, za príklad ostatným. V kabíne sa to stretlo s pozitívnymi ohlasmi a každý si ocenenie cení. Doterajší víťazi nás ani v ďalšom období po ocenení nesklamali a je to pre nich výzva do budúcna. Odovzdávanie ceny pred extraligovým zápasom je taktiež vhodnou voľbou, hráči si to môžu užiť pred plným publikom a so svojimi rodičmi, priateľmi, známymi.“

(foto Matúš Zeťák a Michal Dubai)