Eufória! Prvý krok je za nami

PRIDANÉ: 25.3.2023

Vyše 7200 nadšených divákov, parádny dramatický hokej a na konci postupové oslavy. Piatkový večer v Steel aréne pripomenul najkrajšie časy košického hokeja a vyslal ideálnu pozvánku do semifinálových bojov.

Zverenci Dana Cemana boli za stavu 3:1 na zápasy odhodlaní ukončiť sériu a vyhnúť sa tak dlhej cesty pod Zobor. Už v úvodnej tretine boli aktívnejší, súpera prestrieľali v pomere 7:3, no nevyužili presilovku o dvoch hráčov a skóre zápasu otvoril až hosťujúci Gill. Vedenie Corgoňov však trvalo iba dve minúty. O prvú veľkú radosť publika sa postaral šikovne zakončeným brejkom nitriansky odchovanec Marek Slovák.

„Súper tam zle striedal a išiel som sám z modrej čiary. Spoločne s trénerom brankárov sme študovali Kašíkove slabiny a tak som to skúsil trafiť pomedzi nohy. Našťastie mi to vyšlo,“ pousmial sa 34-ročný  útočník, ktorý sa na znak rešpektu voči materskému klubu vyhol okázalým oslavám gólu. „Tešil som sa vnútorne, ale nedával som to najavo. Ja mám voči Nitre veľký rešpekt a taký je proste šport. Som veľmi rád, že sme cez nich prešli.“

Necelé dve minúty po Marekovom góle využil Green presilovú hru, ani druhé vedenie hostí však netrvalo dlho. Dôležitý vyrovnávajúci gól strelil v 32. minúte kapitán Michal Chovan a ešte v závere druhej tretiny dokonal výsledkový obrat Patrik Rogoň.

„Eufória, prvý krok je za nami! Zvládli sme to, ale klobúk dole pred Nitrou. Odohrala výbornú sériu, no ukázala sa sila nášho super kolektívu. Máme kvalitných hráčov, ale v konečnom dôsledku rozhodol tímový duch. V závere sme to hrali jednoducho a dobre sme si to postrážili. Tešíme sa na semifinále,“ odfúkol si Mišo Chovan, ktorý vyzdvihol zodpovednú hru celého tímu. Za kľúč k postupu označil defenzívu. „O tom je play-off. Musíte začať dobrou obranou a s výnimkou jedného zápasu sme si to dobre postrážili.“

Kvalitne fungujúcu defenzívu podporili výkony brankárov. V prvých troch súbojoch série dostal príležitosť Jaro Janus, štvrtý a piaty duel odchytal Dominik Riečický. Vybrať jednotku pre semifinále nebude podľa trénera Dana Cemana vôbec ľahké.

„Bude to veľmi náročné rozhodovanie, pretože máme dvoch skvelých brankárov. Riči má aktuálne skvelú formu, ale v podstate platí, že sa môžeme rozhodovať medzi dvomi výbornými brankármi a to je dobrá pozícia,“ pochvaľuje si kanadský tréner. Na margo posledného štvrťfinálového kroku pridal. „V prvom rade musím vysloviť kredit Nitre. Vedeli sme, že to bude boj a hrali naozaj výborne. V tomto poslednom zápase hrali podľa mňa svoj najlepší zápas série. V prvej tretine sme nevyužili presilovku piatich proti trom a to bolo trochu frustrujúce. Celkovo sme hrali čisto, ale Nitrania výborne korčuľovali. Dvakrát sme doháňali manko, ale pomohli nám individuálne výkony viacerých hráčov. Vyzdvihol by som Mareka Slováka, ktorý odohral svoj najlepší zápas série. Skvelý bol opäť Riči. Tešíme sa z víťazstva a postupu.“

Kvalitu štvrťfinálovej série i hry súpera ocenil aj Marek Slovák.

„Bola to výborná séria a klobúk dolu pred Nitrou. Na to, že boli celú sezónu dole a išli cez predkolo, nepôsobili ako desiaty tím. Každý zápas bol náročný a sme radi, že sme to takto zvládli. Aspoň budeme mať viac oddychu,“ zamyslel sa Marek, ktorý si užil pozápasovú ďakovačku spoločne so synčekom. Potvrdenie roly jasného favorita série označil za zaväzujúce a náročné. „Zo začiatku sme boli trochu nervóznejší a Nitra pokračovala v dobrých korčuliarskych výkonoch z predkola. Naozaj to nebolo ľahké, ale zvládli sme to a hlavne štvrtý zápas v Nitre sme výborne odkorčuľovali. V tretej tretine sme ich tam nepustili k ničomu.“

Kapitán Chovan nezabudol vyzdvihnúť prínos košického publika. Steel aréna bola počas všetkých troch zápasoch krásne zaplnená a piatková návšteva 7226 predstavuje tohtosezónne maximum.

„Ďakujeme fantastickým divákom. Atmosféra bola vynikajúca počas celej série a veľmi nám to pomáha. Verím pretože, že to bude pokračovať i v semifinále,“ zaželal si „Chovy“.

Meno semifinálového súpera je zatiaľ otázne, no jedno je isté. Pár dní voľna navyše padne po ťažkej sérii vhod. „Na súpera sa určite dobre pripravíme, ale musíme sa pozerať hlavne na seba. Máme kvalitu, brankári nás vynikajúco držia a bude to hlavne o našej hre,“ uzavrel Mišo Chovan.