Matej Jacko: Nastúpiť na mužský zápas v HC Košice je mojím detským snom

PRIDANÉ: 24.1.2021

Naša organizácia patrí v týchto končinách k jednej z najväčších liahní hokejových talentov. Dôkazom toho je napríklad päť odchovancov HC Košice, ktorí momentálne majú zmluvy s tímami v NHL. Systematická práca s mládežou má zmysel, čo si môžeme všimnúť aj pri našom A-mužstve, kde tento rok dostalo šancu viacero produktov akadémie oceliarov. Jedným z nich je Matej Jacko, ten síce ešte čaká na svoj extraligový debut, no je len otázka času, kedy sa ho dočká. My sme sa nášho nádejného 18-ročného hráča rozhodli spýtať na niekoľko otázok a jeho odpovede nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Ako si spomínate na vaše hokejové začiatky?

„K hokeju ma priviedli rodičia, keď som mal 4 roky. Tento šport som si hneď obľúbil. Vždy som chcel byť na ľade prvý, dokonca som chodil kvôli tomu aj o hodinu skôr do šatne. Začiatky sú vždy náročné a bolo to tak aj v mojom prípade. Trvalo nejaký čas, kým ma moji prví tréneri František Reich, Richard MiľovčíkJozef Franc naučili korčuľovať a pracovať s pukom.“

Väčšina začínajúcich hokejistov chce byť útočníkom a dávať množstvo gólov, ale vy ste obranca. Bolo tomu tak už od začiatku, alebo kedy ste sa vykryštalizovali na túto pozíciu?

„V tomto smere som výnimka, pretože nikdy som nechcel byť útočníkom. V prvom rade som chcel byť brankárom, lebo som nerád prehrával a takisto som nechcel dostávať góly. Neskôr ma však rodičia od tejto roly odhovorili, za čo som im veľmi vďačný. Rozhodol som sa tak využiť svoje fyzické parametre a stal sa zo mňa obranca.“

Vo svojej doterajšej kariére ste pôsobili len na Slovensku, pričom množstvo hráčov chodí rozvíjať svoje talent do zahraničia. Mali ste aj vy takú možnosť ?

„Ja som takúto príležitosť nedostal, ale neľutujem to, pretože už od siedmeho ročníka som pravidelne trénoval a hrával vždy o kategóriu vyššie, čo ma výrazne posunulo.“

Okrem toho, že ste členom kádra juniorov, ste aj na súpiske A-tímu. Ako vnímate to, že máte možnosť sa priamo učiť od takých skúsených bekov, akých momentálne máme v našom mužstve?

„V prvom rade som rád, že som sa dostal na súpisku seniorov. Je to pre mňa veľká škola. Všetci obrancovia v našom družstve sú ostrieľaní profesionáli a výrazne mi pomohli svojimi radami adaptovať sa na tempo mužského hokeja. Všímam si ich na tréningoch aj v zápasoch a snažím sa toho od nich pochytiť čo najviac.“

V sezóne 2020/2021 ste však zatiaľ neodohrali ani jedno stretnutie či už za juniorov alebo mužov. Veríte, že sa vám podarí ešte v tomto ročníku okúsiť chuť našej najvyššej súťaže?

„Bol by som nesmierne vďačný, keby som dostal možnosť nastúpiť aspoň na jeden zápas, pretože je to jeden z mojich veľkých snov už od detstva. No dovtedy sa budem na každom tréningu snažiť minimálne na 100 %, aby som bol pripravený na svoju šancu, keď príde.“

Okrem Košíc ste minulý rok pôsobili aj v projekte slovenskej osemnástky, ktorá je prihlásená do SHL. Ako hodnotíte túto krátkodobú etapu? Čo vám dala slovenská druhá najvyššia súťaž?

„Som rád, že som sa dostal do tohto projektu. Bolo to pre mňa niečo nové a túto etapu hodnotím pozitívne. Nadobudol som množstvo skúseností a sebadôvery, jednak na medzinárodnej úrovni, kde som mal možnosť si zahrať proti štátom ako Nemecko, Fínsko, Česko a Švajčiarsko, ale rovnako aj v spomínanej slovenskej hokejovej lige, ktorá sa nám zo začiatku javila ako veľmi náročná, avšak postupom času a tvrdými tréningami sme dokázali hrať vyrovnané stretnutia s väčšinou tímov v tejto súťaži.“

Takmer všetky športové súťaže sú u nás pozastavené, no nádej umiera posledná a my dúfame, že sa ešte podarí naštartovať aj iné ligy, vrátane tej juniorskej. Ak k tomu v nejakom formáte dôjde, aké sú vaše tímové ciele v juniorke na túto sezónu?

„Naším hlavným cieľom je dostať sa do play-off a prejsť cez štvrťfinále, aby sme mali čo najdlhšiu sezónu. Ak sa nám to podarí, jednoznačne budeme potom chcieť získať titul.“

Máte pred sebou celú hokejovú kariéru. Čo by ste v nej chceli dosiahnuť? Aké sú vaše sny a ambície?

„Ako všetci hokejisti, tak aj ja túžim po tom, aby som sa dostal do NHL, pochopiteľne, nie každému sa to podarí. Mojím primárnym cieľom je však živiť sa hokejom a pravidelne nastupovať na zápasy v A-mužstve HC Košice, prípadne v klube z nejakej inej najvyššej súťaže.“

Media team (Sch)