Mladé pušky v zápase proti Zvolenu nesklamali, spokojný je aj hlavný tréner Peter Draisaitl

PRIDANÉ: 9.3.2020

Po piatkovom zápase v Poprade nastúpili Oceliari v siedmom kole nadstavby na domácom ľade v Steel aréne proti mužstvu Zvolena. Hlavný tréner Peter Draisaitl zalovil medzi hráčmi dorastu a juniorky, čo sa nakoniec ukázalo ako skvelý ťah. Príležitosť nastúpiť pred domácimi fanúšikmi v košickom drese dostalo celkovo šesť hráčov, ktorí ešte stále spadajú do kategórie U20 a menej. Na ľad vykorčuľoval ako náhradný brankár Rastislav Eliáš a až pätica útočníkov: Roman Faith, Juraj Eliaš, Samuel Nagy, debut medzi seniormi zažila dvojica Adam Matej a Patrik Frič.

Talentovaný brankár, bronzový medailista z Olympijských hier mládeže, stále len pätnásť ročný Rastislav Eliaš, ktorý do zápasu nastúpil ako brankárska dvojka po zápase priznal, že už neočakával tohto sezónny debut medzi mužmi: „Vôbec som neočakával, že by som mohol v tejto sezóne ešte nastúpiť za A-mužstvo, hoci len v pozícii druhého brankára. O tom, že dnes nastúpim som sa dozvedel včera po tréningu a bol som milo prekvapený,“ prezradil po zápase Eliaš, ktorý taktiež priznal, že pred zápasom pociťoval menší stres. „Na rozcvičke som bol trošku v strese, ale potom to už nebolo také strašne. To, že sa mladému košickému brankárovi v tejto sezóne ušlo miesto medzi mužmi, vníma samotný hráč ako odmenu za svoje kvalitne výkony v juniorskom tíme. „Určite je to pre mňa veľká odmena za výkony v juniorke a som veľmi vďačný, že som dostal takúto príležitosť, od Koša som sa čo-to aj naučil,“ uzavrel mladý gólman.

Zatiaľ čo útočníci Roman Faith, Juraj Eliaš či Samuel Nagy už nastúpili vo viacerých zápasoch medzi mužmi, úplnú premiéru si v najvyššej slovenskej súťaži odkrútila dvojica útočníkov pôsobiacich v našej juniorke - Adam Matej a Patrik Frič, ktorí tak bezprostredne po zápase neskrývali svoje nadšenie. „Musím povedať, že som sa veľmi tešil, splnil sa mi sen, som veľmi šťastný. Na ľade som sa snažil odovzdať maximum, bol to úžasný pocit,“ tešil sa po svojom debute Adam Matej. „To, že nastúpime do dnešného zápasu sme sa dozvedeli ráno na rozkorčuľovaní, veľmi sme sa potešili,“ zhodli sa obaja mladíci. Dôvera trénera a možnosť nastúpiť v tak dôležitej časti sezóny, má aj podľa slov samotných hráčov na ich budúcu kariéru mimoriadne pozitívny vplyv. „Určite ma to motivuje do ďalšej práce, takáto šanca vie človeka poriadne namotivovať,“ dodal s úsmevom Patrik Frič. „Budem si viac veriť a budem na sebe pracovať ešte viac, aby som sa dostal na budúci rok do A- mužstva,“ načrtol svoje predsavzatie do budúcej sezóny dvadsaťročný útočník Adam Matej.

Medzi skúsenejších mladíkov, ktorí dostavajú šancu v seniorskom tíme Košíc pravidelne patril v zápase proti Zvolenu útočník Roman Faith, ktorý po zápase nešetril chválou a jasne pomenoval, čo podľa neho rozhodlo: „ Dnešný zápas vyhral bojovný duch, naša košická mentalita. Dnes sme chceli zvíťaziť, a to sa nám aj podarilo. Podali sme skvelý tímový výkon. Pre nás je teraz každé jedno víťazstvo cenné, dnes o to viac, keď nastúpila takáto omladená zostava.“ Na jeho slova nadviazal ďalší z mladíkov v košickom drese Juraj Eliaš, podľa ktorého zvíťazil charakter mužstva: „V dnešnom zápase sme ukázali, že rozhoduje charakter mužstva a nie papierová sila. Som rád, že sa tím zomkol a dotiahli sme to do víťazného konca. Pre nás mladých sú takéto zápasy výbornou príležitosťou ukázať sa.“

Šancu nastúpiť do tak dôležitého zápasu ocenil aj osemnásť ročný Samuel Nagy, ktorý nastúpil v drese Košíc na svoj piaty zápas medzi mužmi. „Každý zápas je pre nás mladých chlapcov dobrý, je super, že sa môžeme na takejto úrovni konfrontovať aj s mužmi.“ Rovnako ako aj jeho spoluhráči, aj on považuje za kľúčové faktory v dnešnom zápase mladícku bojovnosť a hru srdcom. „ Základom dnešného úspechu bolo, že sme bojovali, príležitosť dostalo veľa mladých hráčov, ktorí hrali srdcom. Každý jeden z nás, každú jednu chvíľu čo bol na ľade dnes určite išiel na 100%, len aby pomohol mužstvu.“ zhodnotil Nagy výkony svojich spoluhráčov.

A v čom vidia naši mladíci najväčší rozdiel oproti Extralige juniorov? „Určite je to sila, medzi mužmi sa hrá oveľa silovejší hokej,“ vysvetlil Frič, ktorému dal za pravdu aj Matej: „Rozdiel je hlavne v sile a rýchlosti,“ doplnil.
Rovnako ako samotní hráči, spokojnosť so zápasom a výkonom našich mladých pušiek vyjadril na pozápasovej tlačovke aj hlavný tréner Oceliarov Peter Draisaitl. „S týmto večerom môžeme byť veľmi spokojní, na ľade hrala zostava, ktorá sa takto spolu ešte nikdy nepredstavila. Páčilo sa mi, že sme boli schopní dodržiavať štruktúru, ktorá sa nastavila, aj keď sme nemali natrénované. Pred zápasom si s mladými sadol Jirka Šolc a dal im nejaké pokyny. Hrali dobre, na ľade vôbec nebolo vidieť, žeby boli nejako mimo, akoby k nám patrili. Určite som príjemne prekvapený,“ uzavrel Draisaitl.

HC KE Media Team (zek)