Na Olympijských hrách mládeže historický úspech slovenských hokejistiek do 16 rokov s výrazným podpisom našej Niny Hudákovej

PRIDANÉ: 23.1.2020

Švajčiarske mesto Lausanne bolo od 9. do 22. januára dejiskom tretích Zimných olympijských hier mládeže. Celkovo sa podujatí predstavilo 1800 mladých športovcov, ktorí si svoje sily zmerali v 16 rôznych disciplínach. Slovensko reprezentovalo 49 športovcov v 10 disciplínach. Svoje zastúpenie mal aj klub HC Košice, ktorý reprezentovala naša talentovaná hokejistka, útočníčka Nina Hudáková.  A práve hokejistkám do 16 rokov sa v Lausanne podaril historický zápis pre slovenské farby, keď pre Slovensko vybojovali prvú olympijskú medailu na hokejovom turnaji družstiev. Cesta za úspešným ťažením sa začala v základnej skupine, v ktorej nastúpili naše hráčky proti tímom Švédska a Nemecka.

V úvodnom zápase základnej skupiny sa reprezentantky s dvojkrížom na hrudi predstavili proti výberu Švédska. Skóre zápasu otvorila kapitánka slovenského tímu Kapičová, ktorej asistovala práve naša Nina. Košický talent mal prsty aj pri druhom presnom zásahu Sloveniek, keď opäť asistovala pri góle Belkovej. S tromi korunkami odohrali naše dievčatá vyrovnaný duel, ktorý dospel až do samostatných nájazdov. V nich však ťahali za kratší koniec práve naše hráčky. Švédkam podľahli 3:2 a do tabuľky si pripísali jeden cenný bod.

Ak chceli naše dievčatá pomýšľať na postup zo základnej skupiny, museli v druhom zápase zdolať Nemky v riadnom hracom čase. Predzápasový cieľ sa našim reprezentantkám podarilo úspešne splniť, keď nemecké rovesníčky zdolali 2:1, čo im zabezpečilo zisk troch bodov a následný postup do semifinále z druhého miesta. Za Slovensko sa presadili Donovalová a samostatný nájazd premenila Kapičáková. V semifinále narazili naše dievčatá na suverénne hrajúce Japonky, ktoré ovládli svoju skupinu bez straty jediného bodu. Zastaviť rozbehnuté Japonky sa nakoniec nepodarilo ani našim reprezentantkám. Ich výberu podľahla Slovenky  5:0, čo znamenalo, že si na turnaji zahrajú o bronzové medaily.  V poslednom, a zároveň najdôležitejšom zápase na turnaji, nastúpili Slovenky proti domácim Švajčiarkam, ktorým chceli vrátiť prehru z Lillehammeru 2016.  Naše dievčatá vtedy v boji o bronz podľahli práve Helvétkam 2:5.                                                     

Skóre duelu o tretie miesto sa podarilo otvoriť domácim hračkám. Tie sa však z vedenia netešili dlho, keď k obratu zavelila Nina Hudáková, ktorá strelila svoj prvý gól na turnaji.   Rozhodujúci gól zápasu strelila Janeková, ktorej Nina asistovala. Jednogólové vedenie sa našim reprezentantkám podarilo udržať až do konca zápasu. Po záverečnom hvizde prepukla na slovenskej striedačke obrovská radosť.  

Slovenky zdolali Švajčiarky 2:1 a vybojovali pre našu krajinu historicky prvé olympijské  bronzové medaily na hokejovom turnaji.

Okrem kolektívneho úspechu, nás môže tešiť aj fakt, že Nina Hudáková sa so ziskom 4 bodov za 1 gól a 3 asistencie stala našou najproduktívnejšou hráčkou na turnaji!

Celkové poradie:

  1. JAPONSKO
  2. ŠVÉDSKO
  3. SLOVENSKO
  4. ŠVAJČIARSKO
  5. ČESKO
  6. NEMECKO

Slovenským reprezentantkám k zisku bronzových medailí srdečne gratulujeme a Nine Hudákovej ďakujeme za perfektnú reprezentáciu nášho klubu!          
 

HC KE Media Team (zek)

GALÉRIA