Štvrťfinálová séria sa sťahuje pod Zobor

PRIDANÉ: 20.3.2023

Po dvoch úspešných zápasoch mieria oceliari za postupom pod Zobor. V Nitre ich čakajú ďalšie dva zápasy štvrťfinálovej série. Na domácom ľade Košičania zvíťazili 5:2 a 4:3 po samostatných nájazdoch. Stav série vyznieva v prospech východniarov 2:0.

Naši hokejisti sa predstavia pod Zoborom v 3. a 4. štvrťfinálovom stretnutí. V utorok 21. marca o 18:00 je naplánovaný tretí zápas série. O deň neskôr v stredu 22. marca nastúpia oceliari na ľad Nitry o 18:30.

V košickej Steel aréne oceliari potvrdili očakávanú dominanciu. Splnili si povinnosť dvoch víťazstiev. V prvom zápase série sa najprv ujali vedenia corgoni, no v druhej tretine Košičania rozhodli o víťazstve 4 gólmi. Dvakrát sa presadil narodeninový oslávenec Brett Pollock. Pred druhou sirénou ešte Nitrania znížili, no gólom Lineta v presilovej hre sa všetko rozhodlo.

Do druhého zápasu chceli hostia vykorčuľovať ofenzívnejšie. Napriek tomu sa oceliarom darilo viac. V 23. minúte to už bolo 2:0. Záver druhej tretiny patril hosťom, ktorí dokázali vyrovnať stav stretnutia. V tretej tretine Košičania využili presilovku, no necelých 5 minút pred treťou sirénou vyrovnal Green. Ani 20-minútové predĺženie nestačilo na rozhodnutie a tak nasledovala nájazdová séria. V tej boli jednoznačne lepší Košičania – rozdielový nájazd premenil kapitán Michal Chovan.

V uplynulých dvoch zápasoch zažiarili najmä košické mená. Najproduktívnejším hráčom tejto série je Kanaďan Brett Pollock, ktorý vsietil už 4 góly a pridal 1 asistenciu. Doťahuje sa aj Marek Bartánus so štatistikou 1+3. Aktívny je aj Hunter Fejes, ktorý okrem 1 gólu zaknihoval aj 2 asistencie. Rovnakými číslami disponuje aj obranca Jordon Southorn. Na nitrianskej striedačke dominuje s 3 asistenciami Filip Krivošík. Na zreteľ musí košická defenzíva brať aj Luka Greena, ktorý v predošlých dvoch zápasoch strelil 2 góly.

V tabuľke produktivity predkola a play-off je najvyššie spomedzi uvedených hráčov Pollock na štvrtom mieste (4+1). Na delenej 11. priečke sa držia Jozef Baláž, Filip KrivošíkMarek Bartánus (1+3). Najproduktívnejším hráčom tejto tabuľky je Michalovčan Vadim Pereskokov so štatistikou 2+4.

V tejto sérii sa medzi tromi žrďami predstavil na košickej strane Jaroslav Janus. Z 51 striel inkasoval 5 gólov. Aktuálne si drží úspešnosť 90,20 % a priemer 2,14 gólov na zápas. Jeho náprotivok Libor Kašík inkasoval až 9-krát zo 73 striel. Podľa Hockey Slovakia si tak drží úspešnosť na úrovni 87,67 %, čo sa tejto série týka. Priemerne inkasuje 3,86 gólov na zápas.

Kým tréner Dan Ceman neučinil žiadnu zmenu v zostave po prvom zápase, v radoch Nitry sa formácie menili. Nižšie uvádzame zostavy z druhého zápasu štvrťfinále.

Zostava HC Košice:

Janus (Riečický) – Breton, Olsson, Southorn, Šedivý, Deyl, Ferenc, Bartoš A. – Rogoň, Chovan, Jääskeläinen – Fejes, Pollock, Bartánus – Parshin, Slovák, Lamper – Havrila, Linet, Hovorka

Zostava HK Nitra:

Kašík (Beržinec) – Mezei, Green, Gajdoš, Bodák, Stacha, Vitáloš, Pupák – Bajtek, Baláž, Krivošík – Sýkora, Gill, Lacka – Tvrdoň, Hrnka, Elmer – Knies, Buncis, Leshchenko

1. zápas štvrťfinále:

HC Košice – HK Nitra 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)

Góly asistencie: 26. Pollock (Fejes, Bartánus), 31. Pollock (Fejes, Breton), 34. Bartánus (Breton), 36. Southorn (Jääskeläinen), 60. Linet (Hovorka, Šedivý) – 4. Bajtek (Krivošík, Mezei), 39. Green (Mezei, Buncis).

2. zápas štvrťfinále:

HC Košice – HK Nitra 4:3sn (1:0, 1:2, 1:1 – 0:0)

Góly a asistencie: 7. Fejes (Pollock, Bartánus), 23. Pollock (Chovan, Southorn), 51. Pollock (Bartánus, Southorn), 80. Chovan – 33. Gill (Krivošík), 40. Buncis (Sýkora, Stacha), 56. Green (Krivošík, Baláž).

Vzájomné zápasy

Ani fakt, že Košičania uspeli v oboch zápasoch série nezatieni realitu, že išlo o upracované zápasy. Veď už v základnej časti bola vzájomná štatistika týchto mužstiev vyrovnaná na víťazstvá 2:2. Zo šiestich vzájomných stretnutí teraz čísla napomáhajú oceliarom – na víťazstvá je to 4:2. Celkové skóre týchto zápasov taktiež nakláňa misky osudu na stranu východniarov. Kým Košičania vsietili Nitranom 20 gólov, naopak Nitrania oceliarom len 12. V týchto meraniach síl sme videli len jedno predĺženie – práve v poslednom prípade, čo značí, že mužstvá sa snažia rozhodnúť duely už v riadnej hracej dobe. Veľmi dobrým príkladom je posledný štvrtý zápas základnej časti, v ktorom Nitrania otočili v tretej tretine zápas vo svoj prospech a 3 minúty pred koncom strelil rozhodujúci gól Jozef Baláž.

Ohlasy

V rozhovore pre klubové médiá sa Marek Slovák vyjadril, že Košičania si študujú každý zápas osobitne, aby vedeli, čomu sa vyhýbať a naopak na čom zapracovať. Podľa jeho slov je každý zápas iný a treba stavať na tom, ako sa súboj vyvíja. Slovák utrpel v prvom zápase po zákroku Greena rozťatú peru, ktorú tímový lekár zašíval 9 stehmi. Navyše po údere vysokou hokejkou Green spôsobil naštiepenie dvoch zubov útočníkovi Košíc.

„Vedeli sme, že to bude ťažší zápas ako ten včera. Dôležité bolo, že aj keď Nitra prebrala momentum zápasu, dokázali sme sa vrátiť späť,“ uviedol pre klubové médiá po druhom zápase Marek Bartánus, ktorý svojím nájazdom potvrdil víťazstvo Košíc. Zároveň dodal, že nasledujúce dva zápasy budú veľmi náročné aj preto, že domácich Nitranov budú tlačiť vpred veľké davy ľudí.

Tretí zápas série je na programe 21. 3. 2023 o 18:00 a dostupný bude v prenose na RTVS Šport.

Štvrtý zápas sa odohrá o deň neskôr 22. 3. 2023 o 18:30.