V čase najväčšieho tlaku prišla tvrdá rana. Slovák: Mali sme na body

PRIDANÉ: 17.9.2022

Vlani vykročili „oceliari“ do sezóny tesnou prehrou 2:3 v Nitre a na vlas rovnaký výsledok zaknihovali aj v prvom kole jubilejného 30. ročníka Tipos extraligy. Na ľade východoslovenského rivala v Michalovciach nemali k zisku bodov ďaleko, no na lopatky ich položil gól odchovanca Miroslava Macejka z 55. minúty. Paradoxne, krutá rana prišla v čase najlepšej košickej hernej fázy zápasu.

„Počas prvých štyridsiatich minút sme nehrali dobre. Takto do zápasu vstúpiť nemôžeme. V tretej časti to už bolo lepšie, ale nedali sme góly a tak sa vyhrať nedá,“ priznal útočník Patrik Lamper.

Michalovčania potvrdili chýry z prípravy a už v prvej tretine ukázali, že vlaňajší defenzívny štýl Tomeka Valtonena je minulosťou. Novým kanadským trénerom Tomom Coolenom vedení Zemplínčania začali aktívne a už v prvej tretine vyslali na Andreja Košarišťana osemnásť striel.

„Keď to porovnám s posledným play-off, tak ich herný prejav bol určite rozdielny. Snažia sa hrať viac hokej a to je od nich pekné. Dve tretiny sme nevedeli nájsť kľúč na ich hru,“ povzdychol si útočník Marek Slovák.

Napriek michalovskej streleckej prevahe sa však z gólu ako prví tešili Košičania. Na premiérový gól Ville Leskinena z ôsmej minúty odpovedal v záver prvej tretiny Radovan Puliš a hráč sláviaci 500. štart v extralige následne otočil v 29. minúte na 2:1. Už o dve minúty neskôr však bolo zásluhou Mareka Slováka opäť vyrovnané.

Druhá polovica druhej tretiny predstavovala veľkú šancu na prevzatie oprát zápasu. Košičania v nej odohrali štyri presilové hry, vrátane dlhej minútu a pol trvajúcej početnej výhody o dvoch hráčov.

„Mali sme tam zasypať brankára strelami, ale to sa nestalo. Musíme si pozrieť video a nabudúce to zvládnuť lepšie,“ podotkol Slovák, ktorého doplnil Lamper. „Také situácie musíme využívať lepšie. To už však nezmeníme a musíme sa pozerať dopredu. Boli tam aj pozitíva. V tretej tretine sme vyhrávali osobné súboje, tlačili sme sa do bránky a miestami sme ich nepúšťali z pásma. Takto musíme hrať.“

Tak ako uviedol 29-ročný banskobystrický odchovanec, najlepšou tretinou z pohľadu Košíc bola tá tretia. Zverenci trénera Dana Cemana prebrali aktivitu a zásluhou korčuliarskej prevahy si vytvárali tlak.

„Tretiu tretinu sme hrali fakt dobre. Tam sme boli stále u nich. Boli zatavení a iba to vyhadzovali na zakázané uvoľnenia. Bolo to o tom jednom góle a ten bohužiaľ strelili oni. Potom sme si už nevypracovali potrebný tlak a škoda toho výsledku. Mali sme na to, aby sme tu zabodovali,“ zdôraznil Marek Slovák.

Bezbodový vstup do sezóny však nepredstavuje katastrofu. Košičania ukázali aj veľa pozitívnych vecí a vypredaná hala sledovala celkovo nadpriemerný extraligový hokej.

„Na prvé kolo to bola dobrá jazdená. Na oboch stranách sa výborne korčuľovalo a trochu nám robilo problém naše obranné pásmo. To sa však vyladí. Teraz nás čaká veľa zápasov vonku a videli sme, že to musíme hrať úplne inak,“ zamyslel sa Slovák.

Vzhľadom na odložený nedeľňajší domáci duel proti Slovanu sa Košičania vrátia do zápasovej akcie až budúci piatok v Nitre.

„Nie je príjemné odohrať jeden zápas za týždeň. Po tejto prehre by sme sa radi rýchlo revanšovali v nedeľňajšom zápase, ale situácia je jednoducho taká. My sa ňu nemôžeme a ostáva veriť, že sa dá rýchlo všetko do poriadku a budeme si môcť opäť robiť radosť. Ja osobne sa na zápasy v Nitre vždy teším a pre mňa to bude navyše narodeninový duel. Urobím teda všetko preto, aby sme tam uspeli,“ dodal nitriansky odchovanec Marek Slovák, ktorý oslávi 23. septembra 34. narodeniny.