V piatok vyzveme na domácom ľade Žilinu

PRIDANÉ: 20.9.2017

Do Košíc pricestujú Vlci spod Dubňa

V rámci piateho kola Tipsport ligy zavíta do Košíc mužstvo spod Dubňa – MsHK Žilina. Košický celok získal v štyroch zápasoch zatiaľ sedem bodov, hostia zo Žiliny odohrali o zápas viac a majú na konte 4 body. Naposledy podľahli mladíkom z HK Orange 20 v Piešťanoch 4:5, keď sa presadili Švihálek, Klimenta, Jurík a Ondruš. Oceliari v šlágri 4. kola podľahli v televíznom súboji v Banskej Bystrici domácim Baranom 1:2, úspešným strelcom nášho gólu bol kapitán Ladislav Nagy.

Družstvo zo Žiliny v poslednej sezóne pridalo do klubovej zbierky druhú medailu, tentoraz s bronzovým leskom. Žilinčania skončili po základnej časti na 4. mieste, čo bolo najlepšie umiestnenie tohto klubu po základnej časti vo svojej histórií vôbec. Vynikajúca sezóna žilinských Vlkov sa prejavila na zvýšenom záujme ostatných klubov o kľúčových hráčov, vedenie klubu spod Dubňa sa však nakoniec dohodlo na spolupráci s viacerými oporami. Po skončení sezóny ale opustil Žilinu tréner Milan Jančuška, ktorý sa rozhodol prijať ponuku práve nášho klubu. Skúsený lodivod si so sebou do Košíc zobral aj najproduktívnejšieho hráča Žiliny Mareka Hovorku a českého obrancu Václava Čížeka. Následne v klube skončili aj obrancovia Tomáš Bokroš, Daniel Brejčák, Daniel Gachulinec, Mário Grman, Lukáš Kříž, Miroslav Macejko, Denis Rehák a Ján Ťavoda a útočníci Ondrej Gmitter Radimom Hruškom.

Uvoľnenej trénerskej pozície sa ujal minuloročný asistent Stanislav Škorvánek. Jeho pomocníkom sa stal Andrej Podkonický, ktorý v posledných rokoch plnil rolu asistenta trénera vo Zvolene. Brankárska dvojica sa pod Dubňom nezmenila, žilinskú svätyňu bude aj naďalej hájiť skúsený Tomáš Tomek s mladíkom Marošom Mikolášom.

Defenzíva Žiliny sa dočkala najväčších zmien. Do kádra pribudol 37-ročný odchovanec Tomáš Harant, ktorý sa vrátil do materského klubu po viacročnom pôsobení v českej extralige. Najväčšie očakávania majú fanúšikovia Žiliny od Kanaďana Félixa-Antoineho Poulina. 27-ročný obranca strávil poslednú sezónu na Britských ostrovoch, kde patril medzi najproduktívnejších obrancov súťaže. Vedenie klubu sa rozhodlo poskytnúť šancu aj mladíkom – 20-ročnému Andrejovi Hatalovi a 19-ročnému Michalovi Romanovi. Starší z tejto dvojice má skúsenosti aj z mládežníckych reprezentačných mužstiev a v Tipsport lige si už zahral v drese Dukly Trenčín. Michal Roman prichádza z Česka, kde hrával za juniorku Třinca a v niekoľkých zápasoch nastúpil aj za prvoligový Frýdek-Místek.

Útok žilinských Vlkov doplnili taktiež zámorské posily. Prvou sa stal Kanaďan Scott Pitt. 29-ročný rodák z Ottawy začal v Európe už svoju piatu sezónu, keď si doteraz zahral v nemeckej lige DEL2 a v britskej EIHL. Poslednú sezónu odohral v drese Breaheadu Clan a dokázal streliť 32 gólov, na ďalších 42 prihral. Ďalším hráčom spoza oceána sa stal 25-ročný Ryan Martindale. Kanadský center bol v roku 2010 draftovaný v 3. kole zo 61. pozície Olejármi z Edmontonu. V NHL si však nikdy nezahral a aj preto pôsobil dlhé roky v nižších súťažiach. Pred minulou sezónou sa rozhodol pre zmenu a prijal ponuku Esbjergu Energy. V drese dánskeho majstra si zahral aj v Champions Hockey League. So svojimi 45 bodmi v základnej časti za 20 gólov a 25 asistencií patril k najproduktívnejším hráčom tímu. Do kádra pribudol aj 33-ročný skúsený český útočník Tomáš Klimenta. Rodák z Jablonca nad Nisou pôsobil dlhé roky v českej extralige, kde si zahral za Liberec, Mladú Boleslav, Pardubice, či naposledy Třinec. V poslednej sezóne dostali v žilinskom A-mužstve priestor aj viacerí mladí útočníci, ktorí dovtedy pôsobili len v juniorskom tíme. Tento rok takúto šancu prisľúbilo vedeniu klubu aj najproduktívnejšiemu hráčovi juniorskej súťaže Ondrejovi Prášilovi. Ten nazbieral v základnej časti 73 bodov, keď 36-krát rozvlnil sieť súpera a na 37 gólov prihral, v následnom play-off si v 5 zápasoch pripísal už len jeden gól.

V príprave na novú sezónu absolvovali žilinskí Vlci viaceré prípravné stretnutia a zúčastnili sa aj turnaja RONA Cup v Trenčíne a Vyšehradského pohára. Na RONA Cupe zanechali dobrý dojem a po dobrých výsledkoch skončili na konečnom druhom mieste. Prvý ročník medzinárodného Vyšehradského pohára priniesol pre mužstvo spod Dubňa zaujímavú konfrontáciu s maďarskými mužstvami a v slovenskej časti tabuľky obsadili tretie miesto. V play-off si zmerajú sily s DVTK Jegesmedvék.

Zostava MsHK Žilina z posledného vloženého kola proti HK Orange 20: Mikoláš (24. Tomek) – Mikuš, Hatala, Poulin, Roman, Meliško, Harant, Mendrej, Dolinajec – Handlovský, Holovič, Klimenta – Švihálek, Húževka, Jurík – Pitt, Martindale, Stupka – Váňa, Ondruš, Rogoň

Košičania sa v posledným zápasoch museli vysporiadať s absenciou viacerých hráčov zo základnej zostavy. K dlhšie zranenému Patrikovi Koyšovi sa v poslednom týždni pridal Jere Pulli, Jakub Suja a Marek Hovorka. Aj preto si svoj extraligový debut v košickom drese odbil Šimon Petráš, ktorý nastúpil v oboch zápasoch minulého týždňa. Po prehre 1:2 v Banskej Bystrici by sa chceli naši hokejisti vrátiť na víťaznú vlnu a k tomu budú potrebovať aj vašu pomoc. Príďte ich povzbudiť do Steel arény a pomôžme im spolu v ťažkom zápase.

Začiatok duelu je naplánovaný na 17:30. Košice do toho!