Vadim Pereskokov: Skvelým darčekom pre fanúšikov by bolo získanie titulu k storočnici

PRIDANÉ: 14.7.2021

Ruskí hokejisti sa v našom klube nevyskytujú často, preto príchod dvadsaťsedemročného útočníka Vadima Pereskokova vyvolal medzi fanúšikmi zvýšený rozruch. Hráč so skúsenosťami z VHL, KHL, fínskej či švajčiarskej ligy by mal patriť k ofenzívnym hviezdam „oceliarov“ v nadchádzajúcej sezóne a rozhodne sa u nás pokúsi zlepšiť renomé korčuliarov z najväčšej krajiny sveta. Síce sa momentálne rodák z Uralsku nachádza doma, my sme ho aj napriek tomu vyspovedali a jeho odpovede nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Vadim bol oficiálne predstavený začiatkom druhého júnového týždňa. „V podstate mám za sebou zlú sezónu, v ktorej som odohral len dvadsaťsedem zápasov, a preto som potreboval reštart. Keďže som už raz prežil dva úspešné roky vo Fínsku, rozhodol som sa, že by bolo najlepšie skúsiť to opäť v nejakej európskej lige. Prvým klubom, ktorý mi ponúkol zmluvu boli práve Košice a bez väčšieho váhania som ju prijal,“ udáva dôvody svojho príchodu do metropoly východného Slovenska. Syn Igora Pereskokova hájil v ročníku 2020/2021 farby Torpeda Nizhny Novgorod v nadnárodnej KHL, preto bol o jeho služby záujem takisto v iných kvalitných súťažiach, no najúspešnejší slovenský klub bol pre neho prioritou. „Samozrejme, mal som na stole viacero ponúk. Ako som však vravel, Košice boli prvé a podmienky sa veľmi nelíšili, čiže som pristúpil na túto možnosť.“ Ruský útočník si toho už v doterajšej kariére preskákal mnoho, ale Tipos extraliga spolu s pôsobením v našom družstve bude pre neho opäť niečím novým. „Počul som, že košický hokej oslavuje v tejto sezóne storočnicu a taktiež sú tu vraj najvernejší fanúšikovia. Určite by to bol nádherný darček pre obyvateľov mesta i verných priaznivcov, kebyže sa nám podarí získať titul,“ odpovedá, akými informáciami o HC Košice aktuálne disponuje.

Náš celok v nadchádzajúcom ročníku povedie dvojica fínskych trénerov – Kalle Kaskinen Timo Saarikoski. Už vyššie sme spomínali, že s hokejom v krajine tisícich jazier má Vadim množstvo skúseností, kde podľa vlastných slov natrafil na výborného kormidelníka. „Mal som veľké šťastie. V Jokerite som totižto stretol trénera Pekku Kangasalustu, ktorého môžem zaradiť medzi najlepších, pod ktorými som hrával. Vytvorili sme si silné puto, môžem sa mu hocikedy ozvať a požiadať o kamarátsku radu,“ a na adresu fínskej hokejovej školy stručne dodáva, „o jej kvalite hovoria jasnou rečou výsledky na medzinárodnej scéne.“ Sezóna 2020/2021 nedopadla pre odchovanca CSKA Moskva vôbec podľa jeho predstáv a problémy začali už pred jej samotným štartom. „Po úspešných dvoch rokoch v Liige a Švajčiarsku som odmietol všetky ponuky klubov z KHL v nádeji, že dostanem ponuku práve z krajiny helvétskeho kríža, avšak kvôli pandémii sa celý proces oneskoril. Aby som neostal bez zmluvy, prikývol som nakoniec Torpedu. Hneď v prvom stretnutí proti Petrohradu sa mi podarilo streliť gól, no necítil som sa dobre. Po návrate do Novgorodu som bol, žiaľ,  pozitívne testovaný. Bez tréningového procesu som sa po dvojtýždňovej karanténe vrátil do zápasového diania. V zápase sa mi celkom darilo, ale ešte v priebehu rozkorčuľovania som nešťastne spadol na chrbát. Počas ďalšieho duelu som už hral s liekmi proti bolesti a neskôr som musel ísť až na injekcie. Išiel som tak na vyšetrenie, kde zistili, že mám zlomené tri rebrá a problém s dvomi chrupavkami. Ostal som ďalší mesiac bez tréningu. Po návrate do kádra som už ale nemal ani hrací čas, ani dôveru trénera, preto som nemohol ukázať to, čo vo Fínsku či Švajčiarsku,“ rozrozprával sa ohľadom jeho obrovského trápenia v priebehu uplynulého ročníka. Šikovný forward chce byť neoddeliteľnou súčasťou tímu „oceliarov“ a aktuálne tomu prispôsobuje aj svoju prípravu. „Po skončení sezóny som rýchlo hodil všetko za hlavu, dal si týždňový odpočinok a začal na sebe pracovať. Absolvoval som jeden tréningový cyklus, po ktorého dokončení som odletel dovolenkovať na Maldivy. Hneď, ako som sa vrátil, naskočil som znova do prípravy. Momentálne chodievam trikrát do týždňa na ľad s hráčmi z KHL i NHL,“ opisuje doterajší priebeh svojho tréningového procesu, ale príchod na Slovensko ešte nemá presne naplánovaný, „všetko závisí od toho, aké budú v tom čase karanténne opatrenia. S mužstvom však chcem byť už od samého začiatku spoločnej tímovej prípravy.“

Fanúšikovia sú neoddeliteľnou súčasťou športu a hokeja obzvlášť. Dúfame, že ich už onedlho uvidíme na tribúnach Steel Arény a na záver rozhovoru sme Vadima požiadali, aby im venoval krátky odkaz. „Chcel by som požiadať našich priaznivcov, aby pri nás vždy stáli. Ich podpora je pre nás nesmierne dôležitá, priam kľúčová. Sme jedna rodina! My zas na oplátku vyvinieme všetko úsilie, aby sme naplnili Vaše očakávania.“