slovak english
História
Úvod > História > 70-te roky

70-te roky

Sezóna 1970/71: túto sezónu v histórii TJ VSŽ možno považovať za najúspešnejšiu z dvoch hľadísk. Prvoligové mužstvo absolvovalo jednu z najkvalitnejších príprav na zájazde v ZSSR, B-mužstvo postúpilo do I. ligy (hralo ju 1 sezónu) a úspechy sa dostavili aj v mládežníckom hokeji, ktorý sa postupne stával liahňou talentov. V tomto ročníku sa uskutočnil aj I. ročník juniorského turnaja v Memorial L. Trojáka, ktorý usporiadal Mestský hokejový zväz v spolupráci s TJ VSŽ Košice.

 • Kvalitnú prípravu mužstva v ZSSR, ako aj štart v turnaji, kolektív železiarov značne zúžitkoval v majstrovskej súťaži. Klub obsadil 5. miesto pred mužstvami Pradubice, Litvínov, Sparty, Budejovíc a Plzne. Majstrom sa stala Dukla Jihlava a s ligou sa rozlúčila Škoda Plzeň. Trénermi mužstva boli Ing. Bretislav Guryča a Juraj Ferenc.
 • V priebehu sezóny boli do hráčskeho kádra zaradení vlastní odchovanci: Imrich Lukáč, Ján Bačo, Vladimír Šandrik, Štefan Onofrej a Karol Köver. Nové tváre doniesli oživenie medzi samotných hráčov i divákov. Dobrú výkonnosť mužstva ocenili aj tréneri reprezentačného celku ČSSR tým, že do reprezentačného mužstva zaradili dvoch hráčov Košíc - brankára Holečka a útočníka Brunclíka, ktorí nás reprezentovali na turnaji „Cena Izvestija“ v Moskve, ako aj v medzinárodných zápasoch so ZSSR a Švédskom. Aj ďalší hráči Košíc dosiahli možnosti reprezentácie ČSSR „B“ v Bukurešti a Rumunsku.
 • Hráčsky káder tvorili: Holeček, Kuriš, Svitana, Rehák, Köver, I. Lukáč, Hegyi, Faith, Lukscheider, Bielička, Onofrej, Dedič, J. Pažitný, Brunclík, Šandrik, Piro, Bačo, F. Gregor, Smerčiak, Brtaň, Kolláth, Metelka a M. Gregor. Najlepším strelcom mužstva bol Brunclík (14 gólov), nasledovali: Brtaň (8 gólov) a Kolláth (7 gólov).
   
BRUNCLÍK A STEHLÍK
BRUNCLÍK A STEHLÍK


Sezóna 1971/72: úlohou mužstva pre túto sezónu bolo potvrdiť 5. miesto z uplynulého ročníka. Klub z tohto dôvodu pripravil mužstvu tie najlepšie podmienky. V lete hráči A-mužstva 14 dní trénovali pri Čiernom mori v Bulharsku. V termíne 21. – 30.8.1971 štartovali na turnaji v Leningrade o „Pohár Sovietskeho športu“. Káder bol doplnený o nové tváre z Popradu (J. Šterbák, K. Čapek z Třebiča) a z vlastného dorastu prišiel Vincent Lukáč. Aj napriek tomu, že v príprave boli zabezpečené výborné podmienky, mužstvu sa nepodarilo obhájiť úspechy zo sezóny 1970/71, naopak, narastali problémy. Kríza vyvrcholila a prichádzal strach o prvoligovú príslušnosť. Došlo k výmene trénera B. Guryču, ktorého nahradil Doc. L. Horský. Asistentom zostal naďalej Juraj Ferenc. Do funkcie vedúceho mužstva bol ustanovený Dušan Klinger.

 • Mužstvo VSŽ sa v sezóne 1971/72 umiestnilo na 8. mieste. Majstrom ligy sa stala Dukla Jihlava, z ligy vypadli VŽKG Ostrava.
 • Mužstvo hralo v zložení: Faith, Svitana, Biely, Kuriš, M. Gregor, Metelka, Kolláth, Onofrej, Smerčiak, Lach, I. Lukáč, Brunclík, Šandrik, Čapek, Šupler, J. Žec, V. Lukáč, Hegyi, Našticky, Belan, Kiš, Brtaň a Köver.
 • V sezóne 1971/72 bol významným dňom 7.9.1971, kedy do Košíc zavítali reprezentanti Švédska „Tre kronov“, kde mali sústredenie pred začiatkom sezóny. Trénerom mužstva bol Kanaďan Harris. V rámci prípravy zohrali s mužstvom VSŽ Košice zápas (VSŽ Košice – Štokholm 0:0).
 • Negatívom tejto sezóny bolo to, že už po začiatku sezóny bolo mužstvo VSŽ poznačené dlhodobým ochorením a zranením niektorých kľúčových hráčov. Po Holečkovi a Metelkovi prichádzali na maródku Kolláth, Faith, Brtáň a Brunclík. Tesne pred ligou na vojenčinu odišli Bačo a Onofrej (Onofrej sa neskôr vrátil). Vzťahy medzi trénerom a niektorými hráčmi boli taktiež narušené.
 • Veľkú radosť nám urobili mládežnícke družstvá. Ligový dorast skončil v sezóne 1971/72 na 3. mieste, starší žiaci získali titul majstri Slovenska a mladší žiaci obsadili 3. miesto v rámci Slovenska. Rozpustilo sa B-mužstvo seniorov a kvalitnejší hráči sa uvolnili pre našich susedov do Prešova.

Sezóna 1972/73: táto sezóna sa pre mužstvo VSŽ mala niesť v duchu konsolidácie kolektívu, aby sme sa vyhli vypadnutiu. Cieľ bol stanovený umiestniť sa v strede ligovej tabuľky. Táto sezóna bola výnimočná a svojím spôsobom raritná. Mužstvo prenasledovali zranenia a choroby natoľko, že v ani jednom zápase nemohlo nastúpiť v kompletnej zostave. Niektoré zápasy odohralo dokonca s 10 hráčmi. Bola to posledná sezóna, v ktorej v I. lige bojovalo desať družstiev.

 • VSŽ skončili na 9. mieste. Posledné skončili České Budějovice, ktoré sa zachránili víťazstvom v kvalifikácii. Majstrom sa stala Tesla Pardubice.
 • Hráčsky káder tvorili hráči: Svitana, Dorčák, Čapek, Brunclík, Šandrik, M. Gregor, Holeček, Köver, I. Lukáč, V. Lukáč, Bačo, Kolláth, Hegyi, Onofrej, Metelka, Šterbák, Kišš, Faith, Smerčiak, Brtáň, Šupler, O. Ivanko a Socha. Trénerom mužstva bol Doc. Ladislav Horský, asistentom J. Ferenc.
 • Systém reorganizácie súťaže bol vykonaný po 36. kole tak, že z ligy nikto nevypadne, ale odohrá sa kvalifikácia s dvoma mužstvami I. ČNHL a dvoma mužstvami Moravskej a Slovenskej národnej ligy. Z kvalifikácie postúpia do I. ligy tri kolektívy.

Sezóna 1973/74: bola to už desiata prvoligová sezóna mužstva HC Košice (ôsma pod hlavičkou firmy VSŽ). Priaznivci hokeja v meste Košice a okolia si toto jubileum pripomenuli na slávnosti za prítomnosti delegácie ČSZĽH na čele s predsedom Dr. Andrštom. Účinkovanie hokejistov v I. lige bolo dôstojným príspevkom k oslavám.

 • V tejto sezóne VSŽ skončili na 6. mieste a prvýkrát v histórii sa umiestnili pred Slovanom Bratislava. Svoju prioritu na Slovensku potvrdili v tejto sezóne aj víťazstvom v Slovenskom pohári, keď porazili vo finále Slovan Bratislava. Pohár sa prvýkrát presťahoval do vitríny VSŽ Košice. S ligou sa rozlúčil Chomutov, majstrom bolo družstvo Dukly Jihlava. Košice boli najúspešnejším slovenským oddielom v I. hokejovej lige v tejto sezóne.
 • Káder hráčov pozostával z mien Svitana, Rozsypal, Faith, M. Gregor, Šterbák, Šupler, Šandrik, Repašský, Smerčiak, Brunclík, Čapek, Bačo, Onofrej, Kőver, Lach, I. Lukáč, Brtaň, Kolláth, Hegyi a V. Lukáč.

Sezóna 1974/75: Po skončení tejto hokejovej sezóny nastalo v oddieli, ale aj u hokejovej verejnosti Košíc, veľké rozčarovanie. Prvoligové mužstvo skončilo v tabuľke najvyššej hokejovej súťaže až na 10. mieste (dovtedy bolo len raz na 9. mieste), čo znamenalo najhoršie umiestnenie v doterajšej histórii hokeja v TJ VSŽ. Obdobne možno hovoriť aj v mládežníckych družstvách, ktoré vo svojich súťažiach nedosahovali ani jeden výraznejší úspech. A-dorast v lige skončil na štvrtom mieste, B-dorast na Krajských majstrovstvách skončil na druhom mieste a žiaci (SŽ a MŽ) vo svojich skupinách na druhom až štvrtom mieste. Aj napriek neuspokojivým umiestneniam mládežníckych družstiev v súťažiach, práca s mládežou bola v oddiele TJ VSŽ hodnotená ako cieľavedomá. Tieto neúspechy v umiestnení družstiev nevyvolali zmeny na trénerskych postoch mládežníckych družstiev. Došlo len k odvolaniu trénerskej dvojice Horský – Ferenc a nahradila ju dvojica trénerov: Zábojník – Ágh.

 

FAITH, MAŽGUT, HROMJAK
FAITH, MAŽGUT, HROMJAK
 
 • Každý rok sa káder prvoligového mužstva dopĺňal ďalšími odchovancami. V tejto sezóne to boli Jozef Lukáč a Michal Orenič (brankár) a pripravení boli ďalší adepti na prvoligový dres. Predsedom oddielu bol V. Závodský.
 • Ligu v tejto sezóne opustil Gottwaldov, majstrom sa stalo mužstvo SONP Kladno. Po neúspešnej sezóne výbor hokejového oddielu dokázal konsolidovať pomery v A-mužstve tak, aby v sezóne 1975/76 mužstvo bojovalo medzi elitou Československého hokeja.
 • Hráčsky káder tvorili hráči: Orenič, Svitana, Brunclík, Faith, Kolláth, Brtáň, V. Lukáč, I. Lukáč, Bačo, Mažgút, Čapek, J. Lukáč, Petričko, Repašský, J. Žec, Hegyi, Onofrej, Smerčiak, Šándrik, Brusil a Spodniak.

Sezóna 1975/76: bola to netypická sezóna pre ligovú súťaž tým, že po skončení 22 kôl, počas ktorých sa stretol každý s každým, bola tabuľka – súťaž rozdelená na dve časti. Mužstvá z hornej časti tabuľky bojovali o titul, z dolnej časti o vypadnutie. Táto štruktúra súťaže vznikla kvôli príprave reprezentantov ČSSR na Olympijské hry a Majstrovstvá sveta. Mužstvo hralo pod vedením trénerskej dvojice P. Zabojník, asistentom bol T. Ágh. Kolektív VSŽ sa po 22. kolách neprebojoval do skupiny najlepších. Pri rovnosti bodov s mužstvami Sparta (5. miesto) a Plzeň (6. miesto) rozhodlo lepšie skóre (o 1 gól). Nepostúpením do lepšej skupiny mužstvo VSŽ Košice začalo robiť prestavbu hráčskeho kádra. Do zápasov sa zaraďovali ďalší odchovanci z radov mládeže a to: Divulit, Gold, Petričko a iní. Kolektív mal už zabezpečenú ligovú príslušnosť, a preto táto snaha bola kladne hodnotená z hľadiska výchovy hráčov. V celkovej tabuľke sa to však predsa len odzrkadlilo – VSŽ Košice skončili na 9. mieste. Majstrom sa stalo SONP Kladno a súťaž opustil nováčik Ingstav Brno.

 

VSŽ KOŠICE - 1975
VSŽ KOŠICE - 1975
 
 • Mužstvo Košíc bolo zostavené z týchto hráčov: Svitana, Orenič, Brunclík, Faith, Kolláth, Brtaň, V. Lukáč, I. Lukáč, J. Lukáč, Zábojník, Bačo, Šandrik, Mažgut, Čapek, Petričko, Repašský, J. Žec, Hegyi, Onofrej a Smerčiak. Trénermi mužstva boli P. Zábojník - hlavný tréner, asistentom bol T. Ágh, lekárom MUDr. Bohuš, masérom J. Križka, vedúcim mužstva D. Klinger, tajomníkom oddielu bol A. Heinrich a predsedom oddielu V. Závodský.

Sezóna 1976/77: Mužstvo do sezóny nastupovalo už bez hráčov J. Hegyiho a P. Brtaňa. Obaja sa vrátili do svojich materských klubov – Banskej Bystrice a Popradu. Na vojenčinu odišiel obranca Brusil. Kolektív doplnil talentovaný Filipovič z Liptovského Mikuláša a z dvojročnej vojenskej služby v Liberci sa vrátil brankár J. Rozsypal. Do kádra boli naviac zaradení aj odchovanci Gold, Petričko a Divulit. Došlo aj k výmene vedúceho mužstva – namiesto D. Klingera nastúpil E. Petričko.

BRATIA LUKÁČOVCI 1976
BRATIA LUKÁČOVCI 1976
 
 • Hráčsky káder mužstva pre túto sezónu tvorili: Brunclík, Svitana, Orenič, Kolláth, V. Lukáč, I. Lukáč, Faith, Šandrik, Čapek, Smerčiak, Onofrej, Gold, Repašský, J. Žec, Divulit, J. Lukáč, Filipovič, Rozsypal, Šterbák, I. Országh, Bačo a P. Petričko. Realizačný tím pozostával z: P. Zábojníka, T. Ágha – tréneri, E. Petrička – vedúci mužstva, MUDr. Bohuša – lekár, J. Križku – masér. Predsedom oddielu bol V. Závodský, tajomníkom Alfonz Heinrich. Mužstvo sa umiestnilo na 10. mieste.
 • Príprava mužstva na sezónu prebiehala v domácom prostredí, v objektoch TJ VSŽ a v rekreačnom zariadení Zlatá Idka. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie v Hoteli FIS (Vysoké Tatry). Sústredenia sa nezúčastnil V. Šandrik, ktorý v tom čase reprezentoval ČSSR v NSR.

Sezóna 1977/78: nebola to sezóna dobrá a dosvedčujú to aj fakty: VSŽ Košice skončili na 10. mieste, len o bod pred Duklou Trenčín a poslednou Škodou Plzeň. O záchrane v lige rozhodol náš kolektív až v poslednej štvrtine ligy (boli na 4. mieste). Družstvo obdržalo najviac gólov (212) (viac než vypadávajúca Plzeň (186). O nepriaznivú bilanciu sa pričinili naše stretnutia, ktoré zároveň boli rekordmi ligy: Litvínov-Košice 10:0 a Košice-Brno 0:9. Najlepším strelcom kolektívu bol Vincent Lukáč (36 gólov), ďalej J. Lukáč (28 gólov) a Brunclík (16 gólov). Najlepšie strieľajúcim obrancom bol J. Šterbák s 12 gólmi.

 • Kolektív VSŽ, ktorý nastúpil do sezóny pod vedením trénerskej dvojice – P. Zábojník a F. Kolláth, bol značne omladený. Výbor HO vytvoril mužstvu pre tréningový proces a pre celú sezónu veľmi dobré podmienky. Mužstvo absolvovalo záverečnú časť prípravy pri mori. Prípravu na ľade absolvovali hráči z počiatku v Novom Targu a pokračovala v domácom prostredí. Súčasťou prípravy na ľade bola účasť na Sliezskom pohári v Opave a Tatranskom pohári v Poprade.
 • Hráčsky káder pre sezónu 1977/78 tvorili títo hráči: brankári Orenič, Svitana a Hamko a korčuliari Šterbák, Repašský, Bačo, Bačiak, Čapek, J. Žec, Roško, Brunclík, Lach, Mažgút, Divulit, J. Lukáč, Ľudma, Filipovič, I. Lukáč, A. Spišák, V. Lukáč, R. Zabojník ml., Gold, Markovič a Lipták.
 • V priebehu sezóny došlo k výmene trénera P. Zábojníka, ktorého nahradil J. Ferenc. Takže dvojica trénerov pracovala v zložení J. Ferenc a F. Kolláth. Predsedom oddielu bol: V. Závodský, tajomníkom P. Matis, vedúcim mužstva E. Petričko.

Sezóna 1978/79: bola poznačená veľkými zmenami v hráčskom kádri a dobrými podmienkami, ktoré dostali hráči od vedenia klubu. Prípravu mužstva VSŽ Košice viedla trénerska dvojica M. Nitka a J. Selvek. Tréner Nitka sa do Košíc vrátil po 15-tich rokoch (predtým tréner Dukly). Letnú prípravu mužstva viedol tréner J. Selvek sám. Už vtedy niektorí hráči z pôvodnej sezóny neboli pojatí do prípravy z dôvodu neperspektívnosti športového rastu. Navyše brankár Orenič a obrancovia Šterbák a Repašský obliekli vojenské rovnošaty. Naopak, mužstvo sa doplnilo o hráčov, ktorí sa vrátili z vojenčiny: Šandrik (D. Jihlava), Brusil (D. Trenčín) a brankár Stankóczi. Ďalej hráčmi z iných klubov: Tesly Pardubice – obrancovia Bezdíček a Moučka, ako aj nádejného Petra Slaninu (z Banskej Bystrice). Navyše prípravu s ligistami absolvovali aj talentovaní obrancovia, vlastní odchovanci z dorastu: osemnásťroční J. Bakoš a J. Franc, ktorí sa v sezóne 1978/79 stali v histórii oddielu prvýkrát majstrami Slovenska. Posilnil sa aj útok mužstva. Po ročnom pôsobení v II. lige sa do Košíc vrátil J. Faith (LS Pprad) a Onofrej (Martin). Obaja patrili v II. lige medzi najlepších strelcov. Ďalšími posilami do útoku boli: Kocian (odchovanec Opavy) a nováčik v prvoligovej kabíne bol Maczosek (odchovanec Dubnice). Prípravu na ľade oranžovo-čierni započali na ľade u majstra Poľska Podhale Nowy Targ. Tu zohrali prvé prípravné zápasy s domácim klubom a poľskou reprezentáciou. Ďalej pokračovali na vlastnom klzisku. Neskôr sa zúčastnili turnajov o Sliezsky pohár v Opave, Pohár Oslobodenia vo Zvolene, o Tatranský pohár v Poprade. Konečné umiestnenie mužstva VSŽ Košice v sezóne 1978/79 – 8. miesto.

 

FRANC-ŠANDRIK-BRUSIL
FRANC-ŠANDRIK-BRUSIL
 
 • Zloženie hráčskeho kádra v sezóne 1978/79: Gold, Kocian, Moučka, Lach, Ľudma, Maczosek, Brusil, Mažgút, Saloň, Franc, Bačiak, Roško, Brunclík, Slanina, Šandrik, Spišák, Bezdíček, Čapek, Lach, Bakoš, Onofrej, Faith, Stankóczi, Svitana, Hamko, J. Lukáč a V. Lukáč. Predsedom oddielu bol Viliam Závodský.

Sezóna 1979/80: Letnú prípravu mužstvo VSŽ oproti minulým rokom započalo skôr takmer o mesiac (16. apríl 1979) pod vedením trénerov M. Nitku a J. Selveka. Príprava bola dvojfázová. Účelne využívali pre tréning objekty VŠA a okolité terény. Príprava na ľade započala 1.8.1979; prípravné zápasy odohrali s I. a II. – ligovými mužstvami. Okrem toho absolvovali turnaj o „spartakiádny pohár“ v Prešove, kde obsadili 1. miesto, Sliezsky pohár v Opave (1. miesto) a Tatranský pohár. Na záver prípravy absolvovali turnaj o cenu časopisu Sovietsky šport v Kyjeve, kde hrali v skupine s mužstvami: Krídla Sovietov, Sokol Kyjev a reprezentačným celkom Poľska (skončili na 3. mieste).

 

VSŽ KOŠICE - 1979
VSŽ KOŠICE - 1979
 
 • Aj v tomto roku došlo v kádri mužstva k viacerým zmenám. Z kolektívu odišiel brankár Stankóczi do ZPA Prešov, obrancovia: Bačiak (ZV) a Roško (PP), útočníci: Saloň a Lach (PP). Na vojenčinu odišli hráči: Maczoszek, Mažgút a Franc do Dukly Trenčín; R. Spišák (Litomeřice), L. Kateržábek (Viškov). Z vojenčiny sa vrátili: Šterbák (Jihlava) a Filipovič (Michalovce). Novými hráčmi mužstva boli: brankár Švárny (LM), Barochovský (BB), Jančuška (LM), Liba (PO) a Meluš (TN). V riešení bol prestup Š. Jabcona. Z dorastu preradili Matisa, Prokopoviča, Petöa a Marušina. Celkovo prípravu absolvovalo 28 hráčov. Kuriozitou bolo ohlásenie odchodu hráča Brunclíka do Slávie Praha. Nakoniec zmenil svoj názor a zotrval v klube aj naďalej.
 • Cieľ pre sezónu stanovil výbor HO umiestniť sa do 6. miesta. Pre splnenie tohto cieľu funkcionári klubu vytvorili mužstvu dobré podmienky a kvalitný program prípravy.
 • Hráčsky káder pre sezónu 1979/80 tvorili: brankári: Svitava a Švárny, obrancovia: Slanina, Šandrik, Bakoš (19-ročný), Šterbák, Bezdíček, Moůčka, Brusil a Matis (19 ročný), útočníci: Brunclík, J. Lukáč, V. Lukáč, Kocian, Meluš, Faith, Jančuška, Čapek, Barochovský, Ľudma, Filipovič, Liba (19-ročný) a Onofrej.
 • Realizačný tím tvorili: tréneri M. Nitka a J. Selvek; vedúcim mužstva bol E. Petričko a lekárom MUDr. B. Bohuš. Predsedom oddielu bol V. Závodský a tajomníkom P. Matis.
 • V čase 5-týždňovej prestávky ZOH v Lake Placide naše mužstvo zohralo semifinále spartakiádneho pohára v Nitre, kde obsadilo 2. miesto a tým sa neprebojovalo do finále.
 • Do reprezentačných výberov ČSSR boli povolaní hráči: J. Šterbák „B-mužstvo“, I. Liba a J. Bakoš reprezentovali ČSSR do 20 rokov na MS v Helsinkách. V. Lukáč bol nominovaný na ZOH v Lake Placide. Dorastenci M. Oros a J. Ontko boli vo výbere do 17-rokov.
 • V sezóne 1979/80 mužstvo VSŽ Košice sa umiestnilo na 7. mieste.
 • Najlepším strelcom tohto ročníka I. ligy sa stal V. Lukáč (43 gólov).

generálny partner

HC KOsICE

partneri