slovak english
História
Úvod > História > Majstri ČSSR

Majstri ČSSR

Sezóna 1980/81: sezóna sa hrala s 12-timi účastníkmi. Už v príprave mužstiev sa ukázalo, že bude pomerne vyrovnaná. Majstrom sa mohol stať každý z dvanástich účastníkov, vypadnúť tak isto. Raritou tohto ročníka ligy bola novinka, že zápasy museli vždy skončiť bez nerozhodných výsledkov. Ak sa stretnutie v riadnom čase skončilo nerozhodne, nasledovalo 10 min. predĺženie. Kto v ňom strelil gól, vyhral. Keď ani po desiatich minútach predĺženia gól nepadol, nasledovali penalty. Tento systém súťaže najlepšie vyhovoval Vítkoviciam, ktoré po 28-rokoch získali titul „Majstra Československa“. Z ligy vypadol Slovan Bratislava.

BRANKÁRI VSŽ ŠVARNY BAJTOŠ ORENIČ SVITAN
BRANKÁRI VSŽ ŠVARNY BAJTOŠ ORENIČ SVITAN
 
 • Košickí železiari v tomto ročníku súťaže striedali dobré výsledky so slabšími. Nedarilo sa im hlavne v domácom prostredí. Z 22 zápasov získali len 24 bodov a skóre 88:84 (12 výhier, 10 prehier), čo odpovedalo priebežne 10. miestu. Ich hra bola poznačená veľkou nedisciplinovanosťou, preto patrili k najtrestanejším mužstvám. S mužstvom sa po skončení sezóny 1980/81 rozlúčil tréner Miroslav Nitka.
 • Konečné umiestnenie mužstva VSŽ Košice v sezóne 1980/81 – 9.miesto. Zo štyroch predĺžení Košice nezískali ani jedno víťazstvo a všetky body stratili s Kladnom. Kruté prehry uštedrila Jihlava (1:9) a České Budějovice (3:11). Najvyššie víťazstvo dosiahli v súboji so Slovanom Bratislava (9:3). V tomto ligovom ročníku nastrieľal Vincent Lukáč 29 gólov a na rovnaký počet gólov prihral. Jeho gólový priemer na zápas bol 0,82. Vincent Lukáč bol aj najlepším strelcom mužstva. V jeho ligovej histórii dal 264 gólov. Najtrestanejším hráčom mužstva sa stal Marián Repašský so 42 trestnými minútami.
 • Hráčsky káder tvorili: Bajtoš, Orenič, Švárny – brankári, Božík, Brúsil, Lojda, Moučka, Repašský, Šandrik, Šterbák – obrancovia, Barochovský, Brunclík, Čapek, Faith, Hromjak, Jabcon, Jesenský, Jančuška, Kepič, Liba, Lipták, J. Lukáč, V. Lukáč, Meluš, Staš, Svitek – útočníci.
 • V rámci prípravy na sezónu VSŽ Košice štartovali na Tatranskom pohári, kde sa zúčastnilo 6 mužstiev: SC Riessersee, Sparta Praha, Poprad, Trenčín, Litvínov. Košice sa umiestnili na 2. mieste, len o skóre, za Pražskou Spartou.
 • Aj druhý turnaj „Sliezsky pohár“ v Opave bol previerkou pripravenosti hráčov pred nastavajúcou ligou. Košice sa na turnaji umiestnili na 3. mieste.


Sezóna 1981/82: po skončení sezóny 1980/81, keď sa „A-mužstvo“ VSŽ Košice umiestnilo na 9. mieste, výbor HO sa rozhodol vykonať opatrenia pre nastávajúcu sezónu 1981/82. Nástupcom trénera sa stala dvojica J. Selvek a B. Brunclík. Novým vedúcim mužstva sa stal Š. Onofrej. Z hráčskeho kádra odišli bratia Lukáčovci (Vincent a Jozef) na vojenskú službu, ďalej Moučka a Meluš. Káder doplnili hráči: Mažgút, Franc, R. Spišák, M. Ihnačák a Tomko. Z dorastu boli zaradení hráči: Jesenský, Glankovič. Brankár Svitana bol v jednaní.

VSŽ KOŠICE - 1981
VSŽ KOŠICE - 1981

 

 • Letná príprava sa tradične konala v objektoch TJ VSŽ a okolitých terénoch. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie v Juhoslovanskom Rovinji (6-26.6.1981).
 • Prípravu na ľade začali Košičania už 20. júla s počtom 27 hráčov. Štartovali v rámci prípravy v Nowom Targu a Nemeckom GA-PA a Tatranskom pohári. Prípravu ukončili turnajom v Rige o pohár denníka „Sovietskij sport“, ktorý bol kvalitnou previerkou pre mužstvo. Košice skončili na 6. mieste.
 • Súpiska mužstva na sezónu: brankári: Švárny, Orenič, Bajtoš, obrancovia: Repašský, Lojda, Šterbák, Božík, Šandrik, Brusil, Franc, Glankovič, Jesenský, útočníci: Barochovský, Faith, Liba, Staš, Jančuška, Jabcon, Mažgut, Svitek, Čapek, M. Ihnačák, Tomko, Lipták, Hromjak a L. Kateržábek.
 • Cieľom mužstva vzhľadom na oslabený hráčsky káder výbor stanovil 11. miesto a prípravu mužstva na ďalšie sezóny. V skutočnosti po 44. kolách sa VSŽ Košice umiestnili na 8. mieste; čo bolo úspechom tohto mladého kolektívu. Víťazom sezóny sa stala Dukla Jihlava a z ligy vypadla Dukla Trenčín.
 • V reprezentácii mal klub zastúpenie hráčmi: Liba, M. Ihnačák, Božík a Svitek.
 • Najlepším strelcom I. ligy sa stal: I. Liga s 34 gólmi, pred Novým s 29 gólmi. V domácom mužstve poradie strelcov bolo nasledovné: Liba (34 gólov) Faith (23 gólov) a M. Ihnačák (22 gólov).
 • Na záver sezóny 1981/82 ligové mužstvá odohrali súťaž o„Pohár oslobodenia“.


Sezóna 1982/83: bude v bohatej histórii košického hokeja zapísaná ako jedna z najúspešnejších. Mužstvo VSŽ vyrovnalo rekord spred 12 rokov, keď takisto obsadilo medzi československou hokejovou elitou 5. miesto. Odborníkom a divákom sa veľmi páčilo útočné ponímanie v hre mužstva Košíc. Hráč VSŽ Vincent Lukáč sa stal najúspešnejším strelcom so 49 gólmi. Získal prvenstvo aj v ankete týždenníka Tip o najlepšieho útočníka. Ako najlepší hokejista ČSSR 1983 vyhral aj Zlatú hokejku pred J. Králikom. Stal sa najproduktívnejším hráčom v ligovej sezóne 1982/83, keď dosiahol 68 bodov (49+19). Ďalším produktívnym hráčom z kádra bol J. Lukáč s 52 bodmi (19+33).

VINCENT LUKÁČ
VINCENT LUKÁČ
 • Cieľom mužstva bolo bojovať o stred tabuľky, aj keď na vojenčinu odišli skúsení hráči Liba, Božík a Staš.
 • Mužstvo Košíc sa v konečnej tabuľke sezóny 1982/83 umiestnilo na 5. mieste. Majstrom ligy sa stala Dukla Jihlava. Z ligy vypadlo SONP Kladno.
 • Do klubu „päťstovkárov“ v ligovej histórii sa zapísal svojimi 583 zápasmi (počas 16 sezón) Bedřich Brunclík a s 544 zápasmi v 15 sezónach Ján Faith.
 • V súťaži slušnosti divákov sa klub VSŽ Košice umiestnil na 3. mieste so 110-timi kladnými bodmi z 22 hodnotených zápasov.
 • V tabuľke jednotlivcov najtrestanejšími hráčmi v lige z tímu VSŽ Košice boli: J. Lukáč – 30 trestných bodov (druhý v poradí), P. Slanina – 30 trestných bodov (tretí v poradí) a V. Lukáč – 20 trestných bodov (ôsme miesto). V súťaži slušnosti oddielov VSŽ Košice z 12 klubov skončilo na 11. mieste s 97 bodmi.
 • Zostava mužstva: brankári: Švárny, Orenič, Hamko, Bajtoš, obrancovia: Repašský, Lojda, Brusil, Franc, Bakoš, Glankovič, Jesenský, Slanina, J. Bondra, útočníci: Faith, Jabcon, Ihnačák, Svitek, V. Lukáč, J. Lukáč, Ľudma, Štefanovič, Mažgút, Hromjak, I. Čerevka, Barochovský.

 

Sezóna 1983/84: táto sezóna mala byť nadväzujúcou na úspechy predošlej, a to po každej stránke. Funkcionári klubu vytvorili veľmi dobré podmienky. Na domácu prípravu naväzovalo 10-denné sústredenie v Juhoslávii. Prípravu na ľade Košičania zahájili už 26. júla.

VSŽ KOŠICE - 1983
VSŽ KOŠICE - 1983
 

Vedelo sa, že dôjde k reorganizácii súťaže vo všetkých kategóriách – dospelých i mládežníckych. Týkalo sa to:

 • U dospelých sa hrala kvalifikácia víťazov skupín Slovenska a Česka – národnej ligy spolu so zostupujúcim mužstvom prvej ligy. Víťaz turnaja postúpil do prvej ligy (sledovalo sa skvalitnenie najvyššej súťaže, víťaz kvalifikácie nebol vždy lepší ako vypadávajúci).
 • Rozšíril sa počet hráčov na zápas, z doteraz 20-tich hráčov na 22 (podpora hrať na štyri kompletné päťky).
 • Súťaž I. ligy bola atypická (kvôli príprave reprezentácie na ZOH 1984 v Sarajeve). Prestávka v súťaži nastala po 25. kole a trvala 2 mesiace.
 • Náhradnou súťažou bol 3. ročník o „Pohár oslobodenia“ hrajúci sa v troch skupinách.
 • Košice hrali v skupine s tímami: Gottwaldov, Bratislava, Trenčín. Mužstvo VSŽ Košice sa v sezóne 1983/84 umiestnilo na 7.mieste.
 • U mládeže v kategórii starších a mladších dorastencov sa na Slovensku rozšírili dve skupiny (kategória po 8 účastníkov). O titul Majstra ČSSR bojovali dve mužstvá Čiech a Slovenska. Žiaci nehrali už o tituly SR, ale len v súťažiach v rámci kraja.
 • Po poslednej sezóne došlo v hráčskom kádri k niekoľkým presunom. V nasledujúcej sezóne bude chýbať Faith, ktorý po 15-tich ligových sezónach (544 zápasov, 178 gólov) zanechal aktívnu činnosť a začal pracovať ako tréner mládeže. Odišiel obranca Repašský do Popradu. Novými členmi kádra sa stali juniorskí reprezentanti ČSSR i. Talpaš a O. Sýkora (z Banskej Bystrice), Marcinko (z Popradu) a z vlastného dorastu J. Schmiedl.
 • Hráčsky káder tvorili: Orenič, Švárny, Hamko – brankári, Slanina, Bakoš, Brusil, Lojda, Franc, J. Bondra, Jesenský, Glankovič, Marcinko – obrancovia, V. Lukáč, J. Lukáč, Ľudma, M. Ihnačák, Vodila, Štefanovič, Barochovský, Svitek, Jabcon, Mažgút, I. Čerevka, Hromjak, Sýkora, Talpaš, Schmiedl – útočníci.
  Trénermi mužstva boli: B. Brunclík a J. Ferenc; vedúcim mužstva: E. Petričko; lekárom: doc. MUDr. B. Bohuš, CSc.; predsedom oddielu: V. Závodský.
 • Štatistika mužstva:
 • všetky zápasy odohrali: J. Lukáč a J. Lojda
 • najlepší strelci: V. Lukáč (49 gólov), Ihnačák (20 gólov), J. Lukáč (19 golov)
 • najlepší nahrávači: J. Lukáč (33), V. Lukáč (19), Faith (19)
 • najlepší hráči: V. Lukáč, J. Lukáč, Slanina.
 • nováčikovia v I. ligovom drese boli: Talpáš, Sýkora (BB), Marcinko (PP) a Schmiedl (odchovanec).

 


Sezóna 1984/85: hokejisti VSŽ Košice v tejto sezóne obsadili v I. lige 2. miesto. Počas sezóny došlo k výmene trénerov. Dvojicu Brunclík – Ferenc, ktorá viedla mužstvo už počas prípravy, vystriedalo duo J. Kovács a F. Giba. Cieľom mužstva bolo 3. miesto. Stanovený cieľ bol podmienený hlavným sponzorom VSŽ, ktorý vytvoril pre prípravu mužstva a celú sezónu dobré podmienky.

PETRIČKO - LIBA, TALPÁŠ, SVITEK
PETRIČKO - LIBA, TALPÁŠ, SVITEK
 
 • Príprava mužstva začala v polovici mája v objektoch TJ VSŽ a VŠA. Letná príprava vyvrcholila sústredením v Juhoslávii – v prímorských objektoch Crvenej Zvezdy Beograd. Prípravu na ľade začali Košičania v Nowom Targu a následne prešli 1. augusta na vlastné klzisko. Zúčastnili sa turnajov v Prešove, na Sliezskom pohári v Oprave a na záver prípravného obdobia aj na Tatranskom pohári v Poprade. Vrcholom prípravy bol zájazd do Sovietskeho zväzu tesne pred štartom I. hokejovej ligy.
 • Mužstvo celkovo odohralo 44 súťažných zápasov. Víťazom sa stala Dukla Jihlava a z ligy vypadli TJ Vítkovice. Súťaž sa hrala s 12-timi účastníkmi.
 • Hráčsky káder pre sezónu 1984/85 tvorili: brankári – Švárny, Orenič, obrancovia – Bakoš, Jesenský, Slanina, Božík, Brusil, J. Bondra, Franc, Lojda, Jančuška, útočníci- Jabcon, Spodniak, Talpaš, Mažgút, Štefanovič, Staš, Čerevka, Veselovský, Vodila, M. Ihnačák, J. Lukáč, Sýkora, V. Lukáč, Svitek, Srnka a Liba.
 • Z kádra odišli: Marcinko (TN), Hromiak (výkonnostné dôvody). Z vojny sa vrátili: Jančuška, Liba, Staš, Božík.
 • Nováčikmi v hráčskom kádri boli: Jurčišin (ZV), Veselovský, Spodniak (LM), Srnka (dorast Košice). V kádri sa vystriedalo 25 hráčov.
 • Najlepšími strelcami boli V. Lukáč (30 gólov), Ihnačák (19 gólov), J. Lukáč a Vodila (po 15 gólov).
 • Najproduktívnejšími  hráčmi boli: V. Lukáč (30 gólov + 20 asistencií), Ihnačák (19 gólov + 25 asistencií) a Liba (14 gólov + 18 asistencií). Predsedom oddielu bol V. Závodský, tajomníkom Matis.

Sezóna 1985/86: TJ VSŽ Košice - Majstri ČSSR.

Predseda hokejového oddielu: Ing. Volavka Ladislav, tajomník: P. Matis
Tréneri: J. Selvek, J. Kovacs
Vedúci mužstva: E. Petričko,
Masér: R. Cholp
Hospodár: Z. Kosina
Lekár mužstva: MUDr. L. Krajč

VSŽ KOŠICE - 1985
VSŽ KOŠICE - 1985
 

Umiestnenie: I. miesto – Majstri ČSSR 1985/86

 • Hráčsky káder: Brusil, Staš, Spodniak, Žabka, Kapusta, Hriňak, Belas, Štefanovič, Mažgút, Danko, Svitek, J. Bondra, Jabcon, Bakoš, Valko, Božík, Orenič, Vodila, Liba, Jančuška, Švarný, Slanina, Zaruba, Mucha, Sýkora, Talpaš, Ihnačák (v decembri odišiel).
 • Play-off štvrťfinále hrali VSŽ Košice – Sparta Praha na zápasy 3:1, v semifinále VSŽ Košice hrali s mužstvom Pardubíc na zápasy 3:2. Finále play-off zohrali mužstvá VSŽ Košice a Dukla Jihlava. Celkom sa odohralo 5 zápasov s týmito výsledkami:
  Košice – Jihlava 2:0 (2:0, 0:0, 0:0); Góly: Spodniak, Belas
  Košice – Jihlava 4:2 (1:0, 2:0, 1:2); Góly: Belas, Štefanovič, Spodniak, Liba, resp. Dolana, Musil.
  Jihlava – Košice 5:1 (2:0, 1:0, 2:1); Góly: Žak, Řezníček, Vodila, Pašek, Šejba
  Jihlava – Košice 3:3 (1:1, 0:1, 2:1); Predĺženie 0:0, Trestné strieľania: 2:1; Góly: Vlk, Liba, Vodila, Řezniček, Svitek, Vlk, Čajka - rozhodujúci gól v trestnom strieľaní.
 • Rozhodujúci zápas o titul sa odohral v piatok 21. marca 1986 na ZŠ L. Trojáka v Košiciach. Bol to historický deň celého mesta a východného Slovenska. Stretnutie sa v riadnom hracom čase skončilo remízou 3:3, góly Košíc dali Svitek, Liba a Vodila. Nasledovalo predĺženie 3x5 minút. Gól v ňom nepadol a nasledovali trestné strieľania. Aktérmi boli títo hráči: v I. sérii: Liba (1), Slanica (0), Spodniak (0) 1:1
  v II. sérii: Božík (0), Svitek (1), Štefanovič (0) 2:1
  v III. sérii: Žabka (0), Belas (1),
 • Gólom Belasa bolo rozhodnuté o víťazstve VSŽ Košice, v troch sériách (4:2). Finálový zápas sa skončil o 20.30 hod.
I. LIBA S TROFEJOU
I. LIBA S TROFEJOU
 

Košice sú Majstri ČSSR, dňa 21. marca 1986 – tak zaznamenala kronika hokeja. Pohár Majstra prevzal kapitán - I. Liba. Zlaté medaily hráčom a členom realizačného tímu odovzdali Ing. Dr. R. Jančuška a O. Faraizel. Nasledovala veľká oslava majstrovského titulu až do skorých ranných hodín. Po skončení sezóny 1985/86 sa stala Skalica mestom hokeja. Vyhlásili tu aj výsledky TOP ankety, kde sa vyhodnotili najlepší hráči a tréneri skončenej sezóny. Košice mali svoje zastúpenie medzi hráčmi - dvojicou hráčov: M. Božík a I. Liba a v rovnako aj časti trénerov: Selvek a Kovács. Všetci sa stali víťazmi vo svojich kategóriach.


Sezóna 1986/87: mužstvo HC VSŽ Košice sa v tejto sezóne umiestnilo v majstrovskej tabuľke na 4. mieste, prvýkrát pred Slovanom Bratislava. Majstrom sezóny 1986/87 sa stalo družstvo Tesly Pardubice. Zo súťaže vypadla TJ Vitkovice. V mužstve VSŽ Košice celkom oblieklo dres 25 hokejistov v skladbe: 2 brankári, 8 obrancov, 15 útočníkov. Všetky zápasy odohrali len Vodila a Štefanovič. Vyše 75% stretnutí odohrali: Švarný, Božík, Bakoš, J. Bondra, Marcinko, Slanina, Liba, Bartánus, Belas, P. Bondra, Spodniak, Staš a Žabka. Najlepšími strelcami mužstva boli: Vodila (23 gólov), Liba (17 gólov), Slanina (15 gólov), Štefanovič (10 gólov). Medzi najlepších nahrávačov patrili: Vodila (21), Liba (20), Žabka (12), Štefanovič a Belas (10).

VSŽ KOŠICE - 1986
VSŽ KOŠICE - 1986
 
 • Hráčsky káder mužstva VSŽ Košice posilnili traja ligoví nováčikovia: brankár Dragan, útočníci P. Bondra a A. Bartánus a z vojenčiny sa vrátil Marcinko (obranca).
 • Hráčsky káder tvorili: Švárny, Božík, J. Bondra, Slanina, Jančuška, Marcinko, Bakoš, Liba, Vodila, P. Bondra, Staš, Bartánus, Hriňák, Spodniak, Štefanovič, Jabcon, Belas, Svitek, Žabka, Danko a Valko.
 • Súťaž sa hrala tradičným systémom, t.j. základná časť, po ktorej nasledovalo play-off. Košice po základnej časti (34 zápasov) skončili v tabuľke na 4. mieste. Vo štvrťfinále sa stretli s mužstvom Zetor Brno. V rozhodujúcom treťom zápase zvíťazili po predĺžení 3:2 a postúpili tak do semifinále, kde sa stretli s mužstvom Tesly Pardubice, cez ktoré neprešli. V súboji o tretie miesto so Spartou Praha vo vzájomných súbojoch taktiež neuspeli a skončili na konečnej štvrtej priečke. Majstrom sa stala Tesla Pardubice a vypadli Vítkovice.
 • Najlepšími strelcami mužstva Košíc boli J. Vodila (23 gólov), Liba (17 gólov) a Slanina (15 gólov).

 

Sezóna 1987/88: TJ VSŽ Košice - Majstri ČSSR.

Už od jej začiatku signalizovala, že bude pre ligové mužstvá atypická. Programový kalendár, ako aj rozlosovanie súťaže, bolo prispôsobené ZOH v Calgary. Väčšina zápasov nadstavbovej časti od 22. po 34. kolo, ako aj celý záver súťaže, sa hral až po skončení ZOH. Prestávka v súťaži trvala od 12. januára do 4. marca. Súťaž sa skončila v závere apríla. Mužstvá si prestávku vyplňovali turnajmi, ktoré boli celoštátne organizované kvôli výkonnosti hráčov.

OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988
OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988
 

Prípravu na túto sezónu viedla trénerska dvojica J. Faith – J. Šterbák. Z kádru odišli: Jabcon a Kapusta (Prešov), Barochorský (Zvolen), Valko (Trenčín), Hriňak (Jihlava B). Z vojenčiny sa vrátili: Sýkora, Talpaš, Veselovský. Z vlastného dorastu pribudli: Varholík a bratia Zůbekovci. Príprava bola vystužená účasťou na turnaji ZSSR a počas náročnej ligy v septembri finále PEM v Lugane.

Predseda hokejového oddielu: Ing. Volavka Ladislav
Tajomník hokejového oddielu: Pavel Matis
Tréneri: J. Faith, JUDr. J. Šterbák
Vedúci mužstva: E. Petričko,
Masér: R. Cholp
Hospodár: Z. Kosina
Lekár mužstva: MUDr. I. Sirák
Umiestnenie: I. miesto – Majstri ČSSR 1988

OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988
OSLAVY - MAJSTROVSKÝ TITUL ČSSR 1988
 

Hráčsky káder tvorili: Peter Zůbek, Pavol Zůbek, Peter Bondra, M. Žabka, I. Talpaš, A. Bartanus, M. Danko, P. Veselovský, J. Spodniak, J. Bača, P. Varholík, Ľ. Jagerský, J. Škrak, O. Sýkora, J. Bakoš, I. Liba, V. Svitek, M. Božík, V. Belas, M. Štefanovič, M. Staš, M. Marcinko, J. Vodila, J. Dragan, M. Jančuška, P. Slanina, P. Švarný a J. Bondra.

 • Hokejisti VSŽ Košice svoj druhý titul „Majstra ČSSR“ v sezóne 1987/88 získali na ihrisku Sparty Praha. Finále play-off sa hralo na tri víťazné zápasy. Rozhodujúci víťazný, a tým aj majstrovský gól strelil J. Vodila po prihrávke I. Libu v predĺžení. Výpravu očakávalo veľké množstvo obyvateľov Košíc. Veľké ovácie a privítanie sa odohrali priamo na letiskovej ploche pri vystupovaní hráčov z lietadla. Cestu z letiska až na zimný štadión lemovalo množstvo fanúšikov a priaznivcov ľadového hokeja.
 • Oficiálne privítanie hráčov a realizačného tímu sa konalo na ploche zimného štadióna v neskorých nočných hodinách. Oslavy končili v skorých ranných hodinách.
 • Priebeh: Po nadstavbovej časti, ktorá skončila 26. marca 1988 zápasom České Budějovice – VSŽ Košice 0:1 sa Košice prebojovali do play-off. Vo štvrťfinále sa stretli s mužstvom Dukly Trenčín v 4. zápasoch s týmito výsledkami: 4:3; 5:2; 2:5; 5:2. Na zápasy 4:1. Tým si zabezpečili postup do semifinále. Súperom VSŽ Košice v semifinále bolo Poldi Kladno. Súboj dvoch hutníckych gigantov skončil na zápasy 3:1 (8:3; 2:3; 4:2; 6:3). Finálové stretnutie sa odohralo 14.4.1988 na ZŠ L. Trojáka s mužstvom Sparty Praha. VSŽ Košice svoj zápas prehrali 0:2. Následne sa hral druhý zápas. Košice vyhrali 4:0. Odvetné duely sa hrali v Prahe 26.-27.4.1988 pred takmer 10.000 divákmi v športovej hale. VSŽ Košice v 1. zápase zvíťazili nad Spartou Praha 6:3; druhý deň – odvetný zápas vyhrali Košice po predĺžení 6:5 (2:2; 2:1; 1:2; 1:0). Strelcami gólov Košíc boli: Alpáš, P. Bondra, Svitek, Vodila, Sýkora a v predĺžení opäť Vodila. Na zápasy 3:1. Košičania sa tak stali po druhýkrát majstrami ČSSR.
 • Víťazná zostava Košíc: Švárny, Božík, J. Bondra, Jančuška, Bakoš, Slanina, Bača, Svitek, Vodila, Liba, Belas, Sýkora, Marcinko, P. Bondra, Štefanovič a Talpaš.

 

Sezóna 1988/89: hokejisti VSŽ Košice, vedení trénerskou dvojicou Ján Faith a Ján Šterbák, sa na novú sezónu pripravovali zodpovedne a svedomito. Z kádru, ktorý vybojoval titul majstrov ČSSR, odišiel kapitán mužstva Igor Liba, ktorý bol výraznou osobnosťou košického hokeja v posledných rokoch. Dobré meno československého hokeja išiel obhajovať do NHL – mužstva Minesota Nord Stars.

2. TITUL ČSSR - 1988
2. TITUL ČSSR - 1988

 

 • Káder VSŽ Košice sa doplnil o hráčov: L. Majerčíka (z Popradu) a R. Zárubu (návrat z vojenčiny v Dukle Trenčín). Príležitosť dostali aj ďalší odchovanci košického hokeja.
 • Výbor hokejového oddielu stanovil pre mužstvo na túto sezónu cieľ, ktorým bol „boj o jednu z medailí“. Súťaž sa hrala v dvoch častiach (doma a vonku). Nadstavbová časť sa hrala v dvojiciach párnych s nepárnymi mužstvami (december – február). Záverečná časť ligy (štvrťfinále, semifinále a finále) pokračovala po absolvovaní 34 kôl (február – marec), kedy súťaž sa skončila. V konečnom hodnotení VSŽ Košice skončili na 3. mieste.
 • Mužstvo VSŽ Košice po základnej časti súťaže skončilo z 12 tímov na 5. mieste. Z 34 zápasov 14 vyhralo, v 9 remizovalo, 11 prehralo. To všetko s celkovým skóre 125:116 a ziskom 37 bodov a postúpilo tak do štvrťfinále, kde sa stretlo so Škodou Plzeň (na tri víťazné zápasy). Konečný verdikt znel: VSŽ Košice – Škoda Plzeň 3:0 na zápasy. Jednotlivé zápasy skončili 3:0; 6:1 a 3:1. Súperom Košíc v semifinále bolo mužstvo Dukly Trenčín. Súboj Košíc a Trenčína sa skončil na zápasy 0:3. Jednotlivé zápasy (0:8; 3:5 a 5:7). Majstrom ligy sa neskôr stalo mužstvo Tesly Pardubice.
 • Košice sa v boji o 3. miesto (na tri víťazné zápasy) stretli s mužstvom Sparty Praha s výsledkom na zápasy 3:2. Jednotlivé zápasy skončili - 3:6; 0:6; 3:2; 6:4, 6:2.
 • Medzinárodný kalendár mužstva VSŽ Košice bol v sezóne 1988/89 pomerne bohatý. Pred začiatkom sezóny sa Košičania zúčastnili turnaja o cenu denníka „Sovietsky šport“. Vo vianočnej prestávke boli účastníkmi najstaršieho turnaja v Európe – Spengler Cup vo švajčiarskom Davose. Hokejisti VSŽ Košice v tejto sezóne reprezentovali československý hokej aj v Európskom pohári majstrov (ako Majstri ČSSR v sezóne 1987/88).
 • Hokejisti VSŽ Košice boli v EPM – najvyššej európskej klubovej súťaži 1988/89 vylosovaní do skupiny „B“ (celkom štyri skupiny), ktorá sa odohrala v Holandskom Nijmegene ( 19 - 21.11.1988 ) a ich súpermi boli: Steana Bukurešť, Sijnijmegen a IF Valarens. Víťazom boli  Košice a postúpil do finále, ktoré sa hralo v Kolíne nad Rýnom.
 • Hráčsky káder tvorili: Švarny, Dragan – brankári, Bakoš, J. Bondra, Božík, Danko, Jančuška, Marcinko, Slanina, Bača, Varholík – obrancovia, Bartánus, Belas, P. Bondra, Staš, Svitek, O. Sýkora, Štefanovič, Vodila, Talpaš, Veselovský, Žabka, Pavel Zůbek, Peter Zůbek, Záruba, škrak a Majerčík – útočníci. Vedúci mužstva: E. Petričko, masér: R. Cholp, lekár: MUDr. M. Klíma. Predsedom oddielu bol Ing. L. Volavka a tajomníkom Pavel Matis.

Sezóna 1989/90: túto sezónu možno brať ako prelomovú. Od 1. januára 1989 mali hráči I. hokejovej ligy profesionálne zmluvy s vymedzením práv a povinností, vrátane stanoveného platu. Do novej sezóny mužstvo nastupuje s cieľom udržať sa v špičke československého hokeja. K mužstvu sa po dvoch rokoch opäť vracia tréner Ján Selvek. Asistentom trénera sa stal Ing. Vladimír Šandrik - náš bývalý hráč, ktorý v posledných rokoch trénoval dorastencov VSŽ a naposledy pôsobil aj v I. SNHL vo Zvolene, tiež ako tréner.

VSŽ KOŠICE - 1989
VSŽ KOŠICE - 1989
 
 • Po jednoročnom pôsobení v USA sa do mužstva vracia I. Liba. Z vojenskej služby sa domov vrátili: P. Valko, M. Hriňák a brankár Majoroš. Naviac hráčsky káder posilnil brankár Beňo zo Slovanu Bratislava a Junás z Banskej Bystrice. Z vlastného dorastu boli preradení R. Jurko a A. Györy.
 • Z kádra odišli: O. Sýkora - do Nemecka, kde sa oženil. Súhlas na zahraničné angažmány dostali Slanina a Švárny. Takže hráčsky káder pre sezónu bol nasledovný: Beňo, Dragan, Majoroši – brankári, Bača, J. Bondra, M. Božík, Danko, Jančuška, Marcinko, Valko, Varholík, Jurko, bartánus, Belas, P. Bondra, Györi, Hriňák, Liba, Majerčík, Svitek, Staš, Štefanovič, Talpaš, Veselovský, Vodila, Peter Zůbek, Pavol Zůbek a Žabka.
 • Vedúcim mužstva bol E. Petričko; predsedom oddielu Ing. Ladislav Volavka; tajomníkom Pavel Matis a masérom R. Cholp.
 • Mužstvo sa v sezóne 1989/90 umiestnilo v ligovej tabuľke na 5. mieste. Najlepším strelcom bol Peter Bondra, ktorý bol autorom 30 gólov.
 • V ligovom ročníku 1989/90 došlo k úprave hracieho systému – odpadla nadstavbová časť. Základná časť mala 44 zápasov. Po 44. kole sa hralo ešte play-off s 8 mužstvami. Finále sa hralo na 3 víťazstvá. V boji o záchranu platil systém tzv. prelínacej súťaže medzi dvoma mužstvami – víťazmi národnej hokejovej ligy Českej a Slovenskej.

Sezóna 1990/91: po skončení minuloročnej sezóny opäť nastal pohyb v hráčskom kádri. Angažmány vo Fínsku získali: Božík (Jokerit); Jančuška, Vodila (Kuovola) a Svitek (Hameeniman). Juraj Bondra a Milan Staš odišli do Francúzska a na odchod do cudziny dostal súhlas od klubu aj Igor Liba. Majerčík nastúpil na vojenskú službu. Naviac z klubu odišiel aj tréner Selvek (do Juhoslávie).

PETER A PAVOL ZUBEKOVCI
PETER A PAVOL ZUBEKOVCI
 
 • Príprava mužstva prebiehala pod vedením trénerskej dvojice JUDr. Štrebák a Ing. Šandrik na domácich športoviskách VŠA a TJ VSŽ. Vyvrcholením prípravy bolo 10-dňové sústredenie v juhoslovanskom Ulcinju. Výpravu tvorilo 26 hráčov, vrátane nových posíl – V. Plavuchu (BB) a Krotáka (PP).
 • Prípravu na ľade začali Košičania koncom júla na vlastnom klzisku s 31-členným kádrom hráčov. Z nových tvári sa na ľadovej ploche predstavili: brankár Milý, obrancovia Droppa (LM), Bološ (BB), Darula (MT), útočníci: Ilavský (LM), Plavucha (BB), Kroták (PP), Pucher (PO), Zambori (Mělník) a Hriňák. Z dorastu to boli: Líška, Straka, Piňďár, Rybovič a Jurko. Spolu s ostatnými hráčmi z minulej sezóny absolvovali úspešný zájazd do Fínska, zo 6-tich zápasov štyri vyhrali, v jednom remizovali a jeden prehrali. Na Tatranskom pohári sa VSŽ Košice vo finále stretli so Slovanom Bratislava a prehrali 0:2.
 • Hráčsky káder tvorili brankári – Dragan, Beňo, Milý, obrancovia – Danko, Marcinko, Bača (7.9. odišiel do Kanady), Valko, Varholík, Bološ, Droppa, Darula, Líška, útočníci – Štefanovič, Veselovský, Bartánus, Belas, Zůbek Peter a Zůbek Pavel, Žabka, Györi, Jurko, Hriňák, Kroták, Plavucha, Zambori, Piňďár a Rybovič. Vekový priemer bol 22,5 roka. Po skončení sezóny Štefanovič zanechal aktívnu činnosť.
 • Sezóna 1990/91 bola pre hokej významná nielen športovými výsledkami. Dňa 01.08.1990 sa hokej osamostatnil od TJ VSŽ a vydal sa na profesionálnu cestu klubu s novým názvom Hokej Club VSŽ (HC VSŽ). Klub nadobudol vlastnú právnu subjektivitu a jeho sponzorom a garantom činnosti sa stal podnik VSŽ. Na čelo klubu nastúpila Správna rada. Prezidentom klubu sa stal Ing. Viktor Špakovský, riaditeľom klubu Pavol Matis a viceprezidentom Ing. Ladislav Volavka.
 • Majstrovská súťaž sa hrala so 14-timi účastníkmi. Nadstavbou bola časť play-off. Košice sa prebojovali až do semifinále, kde vypadli s mužstvom Dukla Jihlava, na zápasy 0:3. V boji o 3. a 4. miesto prehrali s Duklou Trenčín 0:2. Konečné 4. miesto v ligovej sezóne 1990/91 bolo pre mužstvo HC VSŽ Košice úspechom.
 • Majstrom ligy sa stala Dukla Jihlava a ligu opustili Nitra a Č. Budějovice.
 • Najlepšími strelcami mužstva Košíc boli Veselovský a P. Zůbek (po 27 gólov) a Plavucha (22 gólov).

 

Sezóna 1991/92: atypická sezóna. Liga sa hrala v dlhodobej časti rozdelená na dve skupiny po 7 účastníkov (Západ a Východ). Košice hrali v skupine Východ s týmito mužstvami: Trenčín, Vítkovice, Zlín, Olomouc, Slovan Bratislava a Poprad.

 • Mužstvo VSŽ Košice sa vo svojej skupine Východ po odohraní 38 zápasov umiestnilo na 3.mieste s touto bilanciou: 38 zápasov, z toho 16 výhier, 5 remíz, 17 prehier a skóre 140:130. Celkom získali 37 bodov. Na základe umiestnení v skupinách nasledovalo play-off na tri víťazné zápasy. Súperom mužstva Košíc v 1. kole boli HC Pardubice s výsledkom 3:2 na zápasy. Jednotlivé zápasy skončili: 3:2; 4:3; 2:6; 1:2; 5:0.
 • Štvrťfinále na tri víťazné zápasy: súperom Košíc boli CHP Litvínov s výsledkom 0:3 na zápasy. Jednotlivé zápasy – 1:7; 2:7; 4:5.
 • Víťazom ligy sa stalo mužstvo Dukly Trenčín. Zostúpil Zetor Brno. Mužstvo HC Košice sa v konečnom hodnotení umiestilo na 8. mieste.
 • Trénermi mužstva boli JUDr. Šterbák a Ing. Šándrik, riaditeľom klubu bol Michal Vorobel a manažérom Juraj Ferenc.
 • Zostava mužstva: brankári: Havránek, Dragan, Švárny, obrancovia: Varholík, Lenďák, Valko, Droppa, Bološ, Danko, Darula, Krajč, Marcinko, útočníci: Peter Zůbek, Pavel Zůbek, Veselovský, Belas, Plavucha, Liba, Žabka, Mižík, Bartánus, Majerčík, Hriňák, Zambory, Okuliar, Strečok, Hegyi, Peter Pucher a Ilavský.

 

Sezóna 1992/93:  touto sezónou vstupujeme do jubilejného a zároveň aj posledného 50. ročníka hokejovej federálnej sezóny od jej vzniku. Zo slovenských klubov v poslednej česko-slovenskej federálnej lige štartovali kluby: Trenčín, Poprad, Košice a Bratislava. Umiestnenie týchto klubov bolo po základnej časti: Trenčín (3.miesto), Košice (7. miesto), Poprad (11. miesto) a Bratislava (13. miesto). Mužstvá umiestnené na 3., 7., 11., mieste hrali v ďalšej časti play-off. Mužstvo Košíc postúpilo do štvrťfinále, kde sa stretlo s Duklou Trenčín a na zápasy prehralo 3:0. Celkové umiestnenie mužstva HC Košice v sezóne 1992/93 bolo 7. miesto. Posledným federálnym majstrom ligy sa stalo mužstvo Sparty Praha. Na poslednej priečke sa umiestnila Škoda Plzeň.
Umiestnením sa Dukly Trenčín na 3. mieste v celoštátnej súťaži sa zároveň stala Dukla aj prvým majstrom Slovenska.

 • Pre Košice to bola už 27. ligová sezóna. Aj v našom klube v tejto sezóne došlo k organizačným zmenám. Vznikol samostatný Hokejový klub – Košice, ako právny subjekt vo forme združenia pod názvom HC Košice. Z názvu sa vypúšťa „VSŽ“, ktoré sú i naďalej hlavným sponzorom hokejového klubu. Týmto sa postupne stávame profesionálnym klubom s právnou a ekonomickou samostatnosťou s cieľom riešiť si vlastné problémy sami.
 • Herný systém zápasov v 50. ročníku sa hral opäť spoločne (uplynulý sa hral rozdelený do dvoch skupín). Tak ako v minulosti našu hokejovú ligu tvorilo 14 tímov: upravil sa čiastočne iba herný systém. Po odohraní základnej časti (40 zápasov) celky z 1. – 12. miesta hrali v play-off o titul, 13. kolektív končil sezónu a posledný 14-ty účastník vypadával. Záverečná časť FHL sa hrala na tri víťazné stretnutia.
 • Zloženie kádra HC Košice bolo nasledovné: brankári: Dragan, Košlík a hráči: Belas, Vorobel, Plavucha, Peter Zůbek, Pavel Zůbek, Varholík, Veselovský, Hecl, Žabka, Mižík, Droppa, Bartánus, Marcinko, Hriňak, Ilavský, Kolibár, Zambori, René Pucher, Leňďak, Valko, Bološ, Györi, Piňďar, Rybovič a Michalčin. V priebehu sezóny odišli na hosťovanie: Krajči, Strečok, Darula, Majerčík, Okuliar, René Mandelík a Švenk.
 • Trénermi mužstva boli J. Šupler, J. Šimčík a V. Lukáč.
 • Prezidentom klubu bol Ing. Jozef Širotňák, manažérom Juraj Ferenc a riaditeľom Michal Vorobel.
 • Najviac zápasov odohrali hráči: Michalčin a Plavucha (46), Valko (45), Ilavský a Bološ (44) a Belas (43). Najlepším strelcom bol Plavucha – 25 gólov.

generálny partner

HC KOsICE

partneri