slovak english
História
Úvod > História > Majstri SR

Majstri SR

Vznik Slovenskej hokejovej extraligy

Sezóna 1993/94: je prvou oficiálnou sezónou Slovenskej extraligy v ktorej svoje účinkovanie potvrdili mužstvá Spišská Nová Ves, Trenčín, L. Mikuláš, Poprad, Martin, Košice, Bratislava, Nitra, Prešov, Zvolen. Celkom 10 účastníkov, ktorí odohrali 36 zápasov.

 

VSŽ KOŠICE - 1993
VSŽ KOŠICE - 1993
 
 • HC Košice do tejto súťaže nastúpili s týmto širším hráčskym kádrom: brankári: Dragan, Rímsky, Košlík; obrancovia: Varholík, Lenďák, Bološ, Sedlák, Marcinko, Valko, Michalčin, Markuš, Danko, Macejko, Klepáč, Kolibár; útočníci: Peter Zůbek, Pavel Zůbek, Bartánus, René Pucher, Vorobel, Pohanka, Plavucha, M Kuzár, Hriňak, Zambori, Ilavský, Piňďar, Švenk, Veselovský, Rybovič, Mižík a Šechný. Trénermi mužstva boli Ján Selvek a Vincent Lukáč. Prezidentom klubu bol Ing. Ladislav Štefko. Manažérom klubu bol Ing. Vladimír Šandrik, riaditeľom Michal Vorobel.
 • V kádri HC Košice v tomto čase bolo zaradených 17 odchovancov mládežníckeho hokeja. Zbytok kádra tvorili hráči z klubov Liptovský Mikuláš, Poprad, Prešov, Banská Bystrica a Kladno. Po skončení prípravného obdobia väčšinu mladých hráčov klub dal na hosťovanie do Michaloviec a Prešova.
 • Umiestnili sa na 2. mieste, po základnej časti (36 kolách). Víťazom základnej časti sa stala Dukla Trenčín. Nasledovalo play-off. Mužstvo Košíc nastúpilo proti Slovanu Bratislava, nad ktorým na zápasy vyhrali 3:2. Vo finále sa stretli s víťazom základnej časti súťaže Duklou Trenčín. Košice podľahli svojmu súperovi na zápasy 2:3.
 • HC Košice skončili na druhom mieste.
 • Dukla Trenčín sa stala Majstrom Slovenskej republiky, na druhom mieste skončili HC Košice, tretí bol HC Martimex ZTS Martin a štvrtý Slovan Bratislava.
 • Z I. ligy zostúpilo mužstvo ZTK Zvolen.

 

 Sezóna 1994/95: Hokejisti HC Košice - Majstri Slovenska

Pred začiatkom sezóny sa tipovalo, že vo finále play-off proti sebe nastúpia mužstvá HC Košice a Dukla Trenčín. Už priebežné výsledky zo súťažných zápasov napovedali, že Košice mali skúsenejšie a vyrovnanejšie mužstvo. Sila košického kádra, jeho posilnenie o Veselovského, M. Segľu, Vaica, ale aj o niekoľkých talentovaných dorastencov dávali prognózy k reálnejšiemu vyplneniu predpovedí zo začiatku sezóny. Z kádra neskôr odišiel len Miroslav Ihnačák.

 

VSŽ KOŠICE - 1994
VSŽ KOŠICE - 1994
 
 • Hráčsky káder v sezóne 1994/95 tvorili: brankári -Dragan, Rímsky, Škrak, obrancovia – Varholík, Jasečko, Valko, Lenďak, Bukna, M. Segľa, Vorobel, Michalčin, Sedlák, Horňák a útočníci – Ihnačák, Plavucha, Ilavský, R. Pucher, Pavel Zůbek, Peter Zůbek, Pažák, Mižík, Šechný, Vaic, Veselovský, Bicek, Hančár, Rybovič, Bartánus, Pohanka, P. Bondra, Knap, Kuzár. Trénermi mužstva boli: Ján Selvek a Vincent Lukáč.
 • Vo vzájomných zápasoch v sezóne úspešnejšia bola Dukla Trenčín, ktorá dosiahla výsledky 3:5; 1:4; 2:2 a 1:4. Napriek týmto výsledkom mužstvo HC Košice v dlhodobej časti súťaže sa umiestnilo na 2. mieste a postúpilo do play-off. V súťaži play-off sa Košice stretli s mužstvom Prešova (3:0 na zápasy). V semifinále play-off hrali so Slovanom Bratislava (3:0 na zápasy). Vo finále play-off sa stretli s mužstvom Dukly Trenčín, nad ktorým zvíťazili 3:0 na zápasy a stali sa Majstrom Slovenska pre sezónu 1994/95. Výsledky finálových zápasov – 7:1; 4:2 a 5:3. Tabuľka play-off bola nasledovná: 1. miesto: HC Košice, 2. miesto: Dukla Trenčín, 3. miesto: Slovan Bratislava, 4. miesto: ŠKP Poprad. Zo súťaže zostúpilo mužstvo HK Spišská Nová Ves.
 • Vlastimil Plavucha – hráč HC Košice so 47 gólmi sa stal kráľom strelcov najvyššej súťaže ročníka 1994/95, keď odohral celkom 45 súťažných zápasov.
 • Prezident klubu JUDr. Milan Jurko, Riaditeľ klubu: Michal Vorobel, Manager klubu: Ing. Vladimír Šandrik.
 • V klube HC Košice existovalo mužstvo žien, ktoré hrali v súťaži I. ligy – ženy. Po základnej časti súťaže – skupiny sa umiestnili na 1. mieste a vo finálovej skupine skončili na 5. mieste. Majstrom boli ženy HKP Žilina.

 
Sezóna 1995/96: Majstri Slovenska VSŽ Košice III. ročník Slovenskej extraligy

 • Po získanom titule Majster Slovenska v sezóne 1994/95 mužstvo VSŽ Košice čakala náročná nová sezóna. Cieľom bolo v nej obstáť čo najlepšie.
 • Z minuloročného majstrovského kádra odišli Ihnačák, Bartánus a káder posilnili Michal Segľa, Ľubomír Vaic a vrátil sa Veselovský. Z dorastu boli zaradení J. Bicek a R. Hančár. Mužstvo Košíc sa po základnej časti (36 zápasov) umiestnilo na 1. mieste. Nasledovalo play-off, kde hrali 8 mužstvá. V prvom kole sa Košice stretli s mužstvom Liptovského Mikuláša. Ich vzájomný duel skončil 3:1 na zápasy a do semifinále play-off postúpili Košice. V semifinále sa stretli s mužstvo Slovan Bratislava nad ktorým zvíťazili na zápasy 4:1 (3:0; 3:2; 4:6; 8:2; 5:4) a postúpili do finále.
 • Súperom Košíc v boji o titul bolo mužstvo Dukly Trenčín. Finálový zápas v poradí štvrtý sa odohral dňa 20. marca 1996 v Košiciach. Tento rozhodol o majstrovi Extraligy Slovenska. Skončil výsledkom 7:1 a tak Košice získali celkove už svoj štvrtý ligový majstrovský titul. Týmto titulom zavŕšili hranicu 1357 zápasov od svojho pôsobenia v lige. (od r. 1964).
  Ostatné finálové výsledky play-off:
  Košice – Trenčín 3:2
  Košice – Trenčín 4:1
  Trenčín – Košice 4:5
  Celkom na zápasy 4:0.
 • Košice sa stali Majstrom Slovenska pre sezónu 1995/96.
 
HC KOŠICE - 1996
HC KOŠICE - 1996
 

Prezident klubu: JUDr. Milan Jurko
Viceprezident klubu: Ing. Tibor Snak
Riaditeľ HC Košice: JUDr. Ján Šterbák
Tréneri mužstva: Ján Selvek, Ing. V. Lukáč
Vedúci mužstva: Doc. Ing. Slavomír Caban
Masér: J. Guzlej
Hospodár: Z. Kosina
Lekár mužstva: MUDr. Klíma
Umiestnenie: I. miesto – Majstri Slovenska

 • Hráčsky káder, ktorý získal titul: Škrak, Veselovský, Peter Zůbek, Plavucha, Valko, Dragan, Vaic, Sedlák, Pavel Zůbek, Ilavský, Lenďak, Rímsky, René Pucher, M. Segľa, Horňák, Mižík, Bicek, Pažák, Bukna, Varholík, Jasečko, Šechný, Vorobeľ, Rybovič, Pohanka, Hančár.
 • Záverečná tabuľka Extraligy: 1. miesto: HC Košice
  2. miesto: Dukla Trenčín
  3. miesto: Slovan Bratislava
  4. miesto: HC Martin.

 

Sezóna 1996/97: touto sezónou klub HC Košice vstupuje do štvrtého ročníka Slovenskej hokejovej extraligy. Bola to náročná sezóna. Jej náročnosť je zvýraznená novým prostredím, kde sa budú odohrávať hokejové zápolenia. Po získaní zimného štadióna L. Trojáka, nový vlastník VSŽ a.s. začal s jeho rekonštrukciou. Do času ukončenia projektu rekonštrukcie bude druhým domovom našich hokejistov zimný štadión Lokomotívy Košice, ktorý sme opravili, aby spĺňal základné predpoklady pre potreby Európskej súťaže. Náročnosť sezóny je okrem nového prostredia znásobená obhájením majstrovského titulu zo sezóny 1995/96 a tiež dôstojnou reprezentáciou košického a slovenského hokeja v Európskom pohári, kde chceme postúpiť do finále.

HC KOŠICE - 1997
HC KOŠICE - 1997
 
 • Klub v tejto sezóne reprezentovali títo hráči: Dragan, Šimonovič, Košlík, Varholík, Kledrowetz, Jasečko, Sedlák, Vorobel, Turan T., Segľa M., Valko, Lenďak, Pucher R., Plavucha, Ilavský, Rybovič, Vaic, Pucher P., Michalčin, Zambori, J. Faith ml., Zůbek Peter, Zůbek Pavel, Bicek, Mižík, Šechný, Rusznyák. Trénermi mužstva boli J. Faith a V. Šandrik.
 • Prezidentom klubu bol Ing. J. Valenčík, riaditeľom JUDr. J. Šterbák. Manažérom HC Košice bol Ing. V. Lukáč.
 • Umiestnenie mužstva v sezóne 1996/97 – 2.miesto. Po odohraní 36. zápasov. Súťaž pokračovala následným systémom: mužstvá sa rozdelili do dvoch sérií „A“ a „B“. Bol to zbytočne zložitý systém súťaží.
 • Počet účastníkov v súťaži 10. mužstiev. Mužstvá hrali medzi sebou každý s každým 4-kolovo. Mužstvá na 1.-6. mieste postúpili do extraligy série „A“, ostatné hrali sériu „B“. Mužstvo Košíc zo série „A“ (1.- 6. miesto) hrali každý s každým 2-kolovo. Mužstvá podľa umiestnenia dostali bonifikáciu 5, 4, 3, 2, 1, 0. Do semifinále play-off postúpili mužstvá umiestnené na 1. - 4. mieste, mužstvá na 5. - 6. mieste hrali na dve víťazné stretnutia o konečné umiestnenie.
 • Košice po odohraní 10-tich zápasov sa stalo víťazom série „A“ a hralo na tri víťazné stretnutia v semifinále play-off s mužstvom HC Poprad; nad ktorým vyhralo 3:0 na zápasy a prebojovalo sa do finále. Vo finále hrali mužstvá Košíc a Dukly Trenčín. Košice prehrali so súperom na zápasy 1:3.
 • Konečná tabuľka: 1. miesto: Dukla Trenčín
  2. miesto: HC Košice
  3. miesto: ŠKP Poprad
  4. miesto: ZŤS Martin
  5. miesto: Slovan Bratislava
  6. miesto: Liptovský Mikuláš.

 

Sezóna 1997/98: Mužstvo hralo pod názvom HC VSŽ Košice. Klub reprezentovali títo hráči: Šimonovič, Dragan, Mosorjak, Svitek, Peter Zůbek, Plavucha, Varholík, Sedlák, Rímsky, Jasečko, Babka, Veselovský, Šechný, Droppa, Bača, Rybovič, Pažák, Peter Pucher, René Pucher, Kledrowetz, Liba, Plch, Faith, Nagy, Ondrejčík. Trénermi boli: B. Brunclík, M. Jančuška – asistent.

 • Prezidentom klubu bol Ing. Jaroslav Bilík. Riaditeľom klubu P. Matis.
 • Košice v majstrovskej súťaži sa umiestnili na 2. mieste.

 

Sezóna 1998/99: HC VSŽ Košice - Majstri Slovenskej republiky

Veľmi úspešná sezóna pre hokejový klub HC VSŽ Košice a.s. z viacerých aspektov. Klub v decembri 1998 bol usporiadateľom druhého ročníka finálovej skupiny „Kontinentálneho pohára“, kde sa umiestnil na 2. mieste, len o skóre za víťazstvom Ambri-Piotta. Druhou dôležitou udalosťou r. 1998 bolo pretransformovanie sa klubu na akciovú spoločnosť s názvom HC VSŽ Košice a.s. a tretia udalosť zisk titulu Majstri Slovenskej republiky, v poradí tretieho v rámci Slovenska.

 

MAJSTER SR 1998-99 3.titul
MAJSTER SR 1998-99 3.titul
 
 • V roku 1999 sa VSŽ a.s. dostali do finančných problémov rozhodla sa akciová spoločnosť nepodporovať činnosti, ktoré nesúvisia s hutníckou výrobou. Klub bol úzko spätý s fabrikou, preto sa dostal do finančných problémov. Aj napriek tomu klub získal v sezóne 1998/99 titul „Majster Slovenskej republiky“, ktorý bol celkové piaty od vstupu do I. ligy. V rámci Slovenska to bol tretí titul. Následne po tomto titule odišli z klubu takmer všetci hráči a zmenilo sa aj vedenie klubu.
 • Hráčsky káder: Kledrowetz, Vaic, Varholík, Peter Pucher, M. Segľa, Solopukin, Derkáč, Rybovič, Sedlák, Mikulčík, Plavucha, Pažák, Jasečko, Topoli, Liba, Ihnačák, Šechný, Kmiť, Babka, Košík, Vorobel, Ilavský, Mily, Bača, Mižík, Šimonovič, Šimko, René Pucher, Nadašdi. Tréneri: Selvek, Jančuška.
 • Prezident oddielu: Ing. Viktor Špakovský, Marketingový riaditeľ: Ing. V. Šandrik; lekár: MUDr. M. Klíma, MUDr. Beli; vedúci mužstva: Doc. S. Caban, CSc., maséri: D. Čulka, Guzlej.
 • Z hráčskeho kádra minulej sezóny odišli hráči: Peter a Pavel Zůbekovci, Rímsky (Spišská Nová Ves); Dragan, Svitek (FTC Budapešť). Z vojenčiny sa vrátil: Vorobel (PP). Novými hráčmi sa stali: Šimko (Dubnica) a Ihnačák. Je snahou funkcionárov, aby hrali v mužstve hráči z Bieloruska (viď mená v zostave).
 • V rámci prípravy mužstvo HC Košice sa zúčastnilo Tatranského pohára v Poprade, kde sa umiestnilo na 5. mieste.
 • Do štvrťfinále play-off Košice vstupovali z piateho miesta, kde sa stretli s Liptovským Mikulášom a po zápasoch 4:1 Košice postúpili do semifinále. Tu sa stretli s mužstvom Skalice, cez ktorú hladko prešli a vo finále sa stretli s mužstvom Slovan Bratislava. Košice na zápasy 3:1 porazili Slovan Bratislava a stali sa Majstrom Slovenskej republiky.
 • V sezóne 1998/99 Košice štartovali v Superpohári proti mužstvu Feldkirchenu s ktorým prehrali a víťazom sa stalo mužstvo Feldkirchenu. (17.10.1998).
 • Koncom októbra na vlastné požiadanie bol uvoľnený z kádra Košíc hráč Plavucha, ktorý zakotvil v mužstve Zvolena. Taktiež došlo k zmene vo vedení klubu, keď p. Matisa nahradil vo funkcii riaditeľa klubu Ing. Vladimír Šandrik, na miesto marketingového riaditeľa bol ustanovený Ing. Vincent Lukáč.
 • K 31.12. z hráčskeho kádra boli uvoľnení hráči z Bieloruska: Solopukin a Derkáč.


Sezóna 1999/2000: Po sezóne 1998/99 kedy mužstvo HC VSŽ Košice a.s. získalo titul majstra Slovenskej republiky došlo k odchodu väčšieho počtu hráčov. Z rozhodnutia vedenia klubu pristúpilo sa k budovaniu mužstva z vlastných odchovancov, ktorých doplnili niektorí kvalitnejší hráči iných klubov a hráčov bývalého kádra. Klub bol finančne vyčerpaný. Prestal byť finančne podporovaný od fabriky VSŽ a.s.. K zlepšeniu celkovej situácie v klube došlo po založení novej spoločnosti HC Košice s.r.o. – dňom 1. mája 2000.

 • Hlavnou úlohou novo vzniknutej spoločnosti bolo nepodporovať žiadne činnosti nesúvisiace s hutníckou výrobou. Tým sa oddelila športová činnosť klubu od akciovej spoločnosti VSŽ Košice a.s.. Na jej pleciach zostala dostavba zimného štadióna pri predpokladanom vstupe investora. Zatiaľ nám „akciovka“ dala ZŠ na Kavečianskej ul. do prenájmu.
 • Táto sezóna je v poradí 7. sezónou West Estraligy Slovenskej republiky. Hralo sa desiatimi účastníkmi.
 • Hráčsky káder pre sezónu 1999/2000: Klempa, Fedor, Šterbák, Nádašdi, Kožár, Topoli, Fabián, Vantroba, Valentín, Rusič, Špilár, P. Segľa, M. Ihnačák, Sabol, Makara, Drotár, Köver, Kmiť, Koleda, T. Slovák, Gajdoš, Gönczi. V priebehu sezóny sa do kádra zaradili: M. Petričko, Skokan, J. Lukáč ml. hrajúci v Spišskej Novej Vsi. Naopak do Spišskej Novej Vsi odišli: Rusič a Kožár. Koncom roka odišiel aj G. Špilár do Zvolena na hosťovanie. Náhradou od Zvolena pre Košice bol obranca P. Gallo.
 • Trénermi mužstva boli: J. Selvek, M. Staš a M. Božík. Naviac tréner Selvek pôsobil pri výbere „SR 20“.
 • Prezidentom klubu bol Ing. Tibor Snak a riaditeľom klubu: Ing. Juraj Bakoš.
 • Umiestnenie mužstva v sezóne 1999/2000 – 7. miesto.
 • Na Francúzskom pohári reprezentovali náš klub vo výbere SR do 23 r. hráči: Topoli, Kmiť a Špilár.
 • V „A-mužstve“ SR na medzinárodnom turnaji – Poisťovňa Tatra Cup 2000, debutoval Tomáš Nádašdi.

generálny partner

HC KOsICE

partneri