slovak english
História
Úvod > História > Vznik Dukly a TJ VSŽ

Vznik Dukly a TJ VSŽ

Hokej po II. svetovej vojne v Košiciach

Po II. svetovej vojne sa v Košiciach obnovila organizovaná činnosť, avšak táto neskôr začala silne stagnovať. Mesto reprezentovali v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch hokejisti Lokomotívy, ktorí hrali krajskú súťaž. Aj v krajskom meradle zaostali Košice za Prešovom a Popradom. Z košických hokejistov vtedy nad priemer vynikol len Rudolf Zibrinyi, ktorý hral aj za vybrané mužstvo Slovenska. Určitý náznak k lepšiemu nastal po otvorení zimného štadióna v r. 1960, keď sa konečne naskytla možnosť pravidelného tréningu už v prípravnom období. Prvým úspešným ročníkom košického hokeja, po ktorom športová verejnosť tak veľmi túžila bola sezóna 1962/63, kedy vznikol hokejový oddiel Dukla Košice.

JEDNOTA KOŠICE - 1947
JEDNOTA KOŠICE - 1947
 
LOKOMOTÍVA KOŠICE - 1960
LOKOMOTÍVA KOŠICE - 1960

 

Vznik Dukly Košice – r. 1962

Sezóna 1962/63: začala sa písať novodobá história vrcholového hokeja v Košiciach. Telovýchovná jednota Lokomotíva mala v tom čase v krajskej súťaži dve mužstvá a súhlasila, aby jedno z nich (doplnené predovšetkým o vojakov)  mohlo štartovať ako vojenské družstvo pod hlavičkou Dukly.

 • Oficiálne sa uvádza, že hokejový klub Dukla Košice vznikol z iniciatívy vtedajšej hokejovej sekcie ÚV ČSZTV a Ministerstva národnej obrany. Sledoval sa tým záujem rozvoja ľadového hokeja na východnom Slovensku. Vývoj tohto športu dovtedy stagnoval, nebolo trénerov, hráčov ani funkcionárov.
 • Košice sa rozrastali zásluhou VSŽ, rodilo sa veľkomesto a tým vznik Dukly dostával reálne a optimálne podmienky. Kolektív Dukly hneď v prvom roku svojej existencie vyhral Krajské majstrovstvá i postup do II. ligy. Záslužná činnosť Dukly netkvie iba v spomínanom úspechu. V prvom rade išlo o zvýšený záujem o hokej celkový. Jednotlivým majstrovským zápasom  sa často prizeral vypredaný zimný štadión. Na zápasoch, ba aj na tréningoch mužstva, bolo vždy mnoho mladých nadšencov hokeja, prevažne z radov študentov a žiakov odborných učilíšť.
 • Káder vtedajšieho mužstva tvorili: Černický, Kvasnica, Kolláth, Klíma, Vyleta, Hes, Agh, Bouška, Kríž, Tunka, Opichal, Orly, Ressler, Mokrý, Harazím, Markuzy, Frühwald, Lancman, Terner, Šikl, Hajduk, Hoštický, Longauer a Dratva. Trénerom bol Miroslav Nitka.
 • Prvý zápas zohralo toto mužstvo 16. októbra 1962 s reprezentačným mužstvom Maďarska. Košice prehrali 5:7. Napriek tomu vyše 3000 divákov nebolo hrou Dukly sklamaných. V priebehu sezóny 1962/63 sa konal turnaj o „Štít mesta Košice“ na ktorý pozvali pražskú Spartu a VŽKG Ostravu. Dukla turnaj vyhrala.
 • V novembri 1962 Dukla Košice odohrala prvý zápas Majstrovstiev kraja s celkom Spišského Podhradia, s výsledkom 13:1. Tým sa začala písať nevídaná séria víťazstiev a postup z Krajskej súťaže až po I. hokejovú ligu – čo rok, to postup. Veľkými patrónmi hokeja v tom čase boli Ing. Knižka – riaditeľ VSŽ, Ing. Šaroši – ekonomický riaditeľ VSŽ, Kudělásek, Michal Blažej a ďalší.

V sezóne 1963/64 Dukla Košice vyhrala pohár II. ligy a potom aj „D“ skupinu II. ligy a následne aj kvalifikáciu o postup do I. hokejovej ligy pred pražským Motorletom. Kvalifikácia sa hrala v Prahe. Konečné poradie kvalifikácií: 1. Dukla Košice 8 bodov, 2. Motorlet Praha 7 bodov, 3. Královopolská Brno 7 bodov, 4. České Budějovice.

DUKLA KOŠICE - 1963
DUKLA KOŠICE - 1963

 

Postup do I. hokejovej ligy vybojovali v sezóne 1963/64 títo hráči: Procházka, Holeček, Mekyňa, Dratva, Čuchar, Vacula, Šaloun, Lang, Kvasnica, Hildebrand, Rössler, Rob, Kolláth, Tunka, Šafránek, Balvín, Rys, Pešek, Bavor, Šiller, Brabec, Dědek, Landsman a Tajcnar. Trénerom mužstva bol Miroslav Nitka.

Sezóna 1964/65: od tejto sezóny Košice patria medzi hokejovú elitu. Ich postup do I. ligy za taký krátky čas bol veľkým prekvapením aj pre samotných Košičanov. Z funkcionárov sa o postup pričinili: Generál major Jaroslav Tykal – predseda oddielu, ďalej to boli: pplk. G. Talan a pplk. A. Valenta a ďalší. Vlastný postup do I. ligy vyvolal problémy – nebol krytý zimný štadión. Aj túto prekážku zvládli a za tri mesiace postavili ochozy a zakryli svoj zimný stánok ( jeseň r. 1964). Veľkú pomoc pri týchto prácach dostali od Východoslovenských železiarní. Brigádnicky pomohli vlastne všetci – vojaci i občania mesta. Zápasy I. ligy v sezóne 1964/65 sa hrali už na krytom zimnom štadióne. Premiérovým duelom bol zápas Košice – Gottwaldov 3:1, na ktorý sa predalo „iba“ 4.227 lístkov, no stovky divákov v snahe vidieť tento zápas obsadili aj nedokončené nebezpečné miesta, takže nakoniec v hľadisku bolo v skutočnosti 7.000 divákov.

GEN. TIKAL-MICHALEC-M.GREGOR- KORDIAK
GEN. TIKAL-MICHALEC-M.GREGOR- KORDIAK

DUKLA KOŠICE - 1964
DUKLA KOŠICE - 1964
 
 • V prvej ligovej sezóne skončila Dukla na 7. mieste. Z 32 odohraných zápasov dosiahla 11 víťazstiev, 5 remíz, 6 prehier a skóre 112:138. Celkovo získala 27 bodov.
 • Káder tvorili: Holeček, Procházka, Selvek, Dratva, M. Gregor, E. Svoboda, Guryča, Kocourek, Nedvěd, Michalec, Rob, Šaloun, Rys, Kordiak, I. Pažitný, Pokorný, Šimonov, Lang, Herman a Kolláth. Najlepším strelcom v družstve bol Nedvěd (18 gólov), nasledovali: Rys (17 gólov) a Kordiak (13 gólov). Z ligy vypadli VŽKG a titul získala ZKL Brno.

Sezóna 1965/66: bola charakteristická tým, že došlo k reorganizácii najvyššej hokejovej súťaže z dôvodu jej skvalitnenia. Prvýkrát bojovalo o body desať družstiev. Košice vstupovali do sezóny s vyrovnaným a kvalitným hráčskym kádrom, zásluhou posíl už z minulej sezóny a to: Selvek, Brtáň, Pažitný, M. Gregor, Pokorný, Michalec, Svoboda, Nedvěd a Kocourek. Naviac prišli ešte hráči Lang a Guriča. K presunu došlo aj na poste trénerov, kde M. Nitku vystriedal Ondrej Bendík, no už v priebehu sezóny 1965/66 ho striedal Ladislav Štemprok, ktorý pôsobil v Poľsku.

OLDŘICH MACHAČ
OLDŘICH MACHAČ
 
 • V sezóne 1965/66 Dukla Košice skončila na 7. mieste. Najlepším strelcom Dukly bol Kolláth (18 gólov), za ktorým nasledovali  Nedvěd (14 gólov) a Rys s Kordiakom (po 10 gólov). Majstrom Československa sa stalo mužstvo ZKL Brno. Zo súťaže vypadla Plzeň.
 • Hráčsky káder Dukly tvorili hráči: Holeček, Procházka, M. Gregor, Svoboda, Dratva, Selvek, Macháč, Lang, Brunclík, Guryča, Šimonov, Šoula, Stehlík, Kocourek, Nedvěd, Michalec, Rob, Šaloun, Pokorný, Pažitný, Kordiak, Kolláth, Rys, Zavěšický, Houška a Partl.
 • B-mužstvo Dukly hralo v sezóne VSL kraja, ktorú vyhralo,  avšak pre protest Spišskej Novej Vsi kvalifikáciu odohralo mužstvo Spišskej Novej Vsi. B-mužstvo viedol ako tréner O. Bendík. Mužstvo bolo zložené z vojakov a civilov (došlo k spojeniu Dukly a Lokomotívy Košice).

Sezóna 1966/67: Bola to veľmi kuriózna a úspešná sezóna. Družstvo Dukly sa posilnilo o ďalšie výrazné talenty. V zíme sa začali presadzovať hráči: Holeček, Macháč, Brunclík, Tajcnár a Stehlík. Niektorí z nich sa stali aj reprezentantmi Československa. Najlepším strelcom v družstve bol Stehlík (18 gólov), nasledovali: Brunclík (17 gólov), Nedvěd (15 gólov), I. Pažitný a Rys (po 10 gólov) atď.

 
RYS, MIKITA, KOLLÁTH
RYS, MIKITA, KOLLÁTH
 
 • Mužstvo Košíc sa umiestnilo na 6. mieste. Majstrom sa stala Dukla Jihlava a vypadli VZKG.
 • Hráčsky káder v sezóne 19766/67 tvorili: Holeček, Macháč, M. Gregor, Selvek, Houška, Kolláth, Pažitný, Srovnal, Šoula, Zavěšický, Nedvěd, Stehlík, Rys, Brunclík, Tajcnar, Partl, Novák, Stránsky, Plánička, Alexy, Korvin, Stankovský, Ágh, Stiburek, Hertl a Pagáč. Vedúcim mužstva bol Polkořab F. a trénerom mužstva bol Štemprok L.

Vznik VSŽ Košice – r. 1967

Začiatkom januára 1967 prešla Dukla pod TJ VSŽ. Generálnym sponzorom sa stali Východoslovenské železiarne a klub sa pretransformoval z vojenského na civilný s názvom VSŽ Košice. Svoj prvý zápas s novým logom na drese odohrali títo hráči: Holeček, Selvek, Tajcnár, Gregor, Machač (Houška), Kolláth, Brunclík, Stehlík, Srovnal, Zavěšický, Rys, Nedvěd, Pažitný a Partl. Trénerom mužstva bol L. Štemprok.

JIŘÍ HOLEČEK - BRANKÁR 1967
JIŘÍ HOLEČEK - BRANKÁR 1967

JÁN SELVEK A GREGOR MILAN 1967
JÁN SELVEK A GREGOR MILAN 1967

 

Týmto sa začala písať nová kapitola histórie hokeja v Košiciach. Mužstvo VSŽ Košice skončilo v lige na 6. mieste pred Kladnom (s náskokom 8 bodov), Gottwaldovom, Litvínovom a VŽKG. Majstrom ligy sa stala Dukla Jihlava, vypadli VŽKG Ostrava.

Sezónu 1967/68 možno považovať za jednu z najkritickejších. Prechodom do civilnej telovýchovnej jednoty nastali problémy so stabilizáciou hráčskeho kádra, pretože sa zastavil príliv mladých talentov – vojakov. Nepodarilo sa vybaviť zamýšľané prestupy hráčov, nakoniec sa uskutočnil len prestup B. Brunclíka. Tento do ligových bojov zasiahol až od 12. kola. Odišli opory mužstva Macháč, Stehlík, Nedvěd a Partl. Mužstvo bolo doplnené neznámymi a neskúsenými hráčmi. Košice sa stali kandidátom na zostup.

VSŽ KOŠICE - 1967
VSŽ KOŠICE - 1967

RUDOLF TAJCNÁR A EDUARD SVOBODA
RUDOLF TAJCNÁR A EDUARD SVOBODA
 
 • Vynikajúci záver súťaže dopomohol k umiestneniu na 9. mieste. Majstrom sa stala Dukla Jihlava, vypadol Chomutov. Najlepším strelcom mužstva bol Rys (20 gólov), nasledovali: Brunclík (12 gólov), Zavěšický (9 gólov), Korvin a Kolláth (po 8 gólov).
 • Pre ligové zápasy základnú zostavu tvorili vo väčšine títo hráči: Holeček, M. Gregor, Kiš, Houška, Tajcnar, Rys, Staňkovský, Smerčiak, Faith, I. Pažitný, Stránsky, Zavěšický, Selvek, Bálek, Kolláth, Svoboda, Srovnal, Korvín, Alexy, Plánička, Zupka, Pagáč a Brunclík.

Sezóna 1968/69: táto sezóna bola poznačená ďalším odchodom hráčov. Odišiel celý rad hráčov, ktorým skončil posledný rok vojenskej služby. Trénersku činnosť v klube ukončil aj tréner L. Štemprok, ktorý získal angažmán vo Švajčiarsku. Novými trénermi boli od 15.06.1968 Anton Haukvic a František Giba. Podarilo sa im s vedením oddielu pomerne úspešne doplniť hráčsky káder o hráčov Skopal, Kostúr, Biely, Kyselica a Janák. Vyriešili sa prestupy Metelku, Kuriša a Pláničku.

VSŽ KOŠICE - 1968
VSŽ KOŠICE - 1968
 
 • Hráčsky káder tvorili títo hráči: Metelka, Holeček, Faith, Bálek, Janák, Zavěšický, Smerčiak, Sopko, Biely, Svoboda, K. Pažitný, Selvek, Plánička, Kišš, M. Gregor, Kuriš, Kyselica, I. Pažitný a Brunclík. Predsedom oddielu bol plk. J. Kovaľ a tajomníkom L. Kriller. Handicapom v príprave mužstva bol malý počet zohratých prípravných zápasov pre augustové udalosti roku 1968.
 • V sezóne reprezentovali náš klub: Faith, Brunclík a Janák na zájazde v USA s mužstvom ČSSR „B“. Klubové mužstvo v prestávke súťaže sa zúčastnilo zájazdu do Švajčiarska.
 • Majstrom I. ligy sa stalo mužstvo Dukly Jihlava. Z ligy vypadol tím Českých Budějovíc. Najlepším strelcom  nášho mužstva bol Kolláth (15 gólov), nasledovali: Janák (14 gólov) a Faith (11 gólov). Košice v konečnej tabuľke skončili na 7. mieste.
 • Hokejový klub okrem „A-mužstva“ mal v súťaži divízie zaradené aj „B-mužstvo“ VSŽ, ktoré sa využívalo pre štart hráčov, ktorí nehrali pravidelne prvú ligu. Káder tvorili hráči: Kostúr, Tarásek, Dolník, Dorčák, Piro, Kertész, Matisko, Sajko, Schwartz, Bodnár, K. Pažitný (zároveň aj tréner), Kovács, Kyselica, Azari, Kovarík a Ondrejčík.

Sezóna 1969/70: Vstup do nového ročníka 1969/70 začal náročnou prípravou, ktorá vyvrcholila usporiadaním turnaja II. ročníka o Pohár VSŽ, za účasti mužstiev: Slovan Bratislava, Plzeň, Opava a Košice. Košice sa umiestnili na 3. mieste.

VSŽ KOŠICE - 1969
VSŽ KOŠICE - 1969
 
 • Košice si v povedomí hokejového Československa našli primerané postavenie. Najväčšie víťazstvo sezóny zaznamenali VSŽ so Spartou Praha, ktorú porazili 7:0. Bol to najlepší výkon železiarov. Neskôr sa v kolektíve začali znižovať morálno-vôľové vlastnosti, čo malo za následok stratu kontaktu so stredom tabuľky. Pribúdala depresia a mužstvo sa dostávalo do hrozivého postavenia v tabuľke. Následne na to vedenie klubu odvolalo trénera Antona Hankvica, ktorého na zbytok súťaže vystriedal Luděk Bukáč s asistentom Františkom Gibom. Výmena trénera priniesla úspech. Dovtedy z 22 kôl získali VSŽ len 13 bodov, potom zo 14 kôl 15 bodov. Košice sa v lige zachránili, keď získali v 36. zápasoch 27 bodov a obsadili 8. miesto v tabuľke. Z ligy vypadol Gottwaldov a majstrom sa stala opäť Dukla Jihlava.
 • V ligových zápasoch Košice nastupovali najčastejšie v tejto zostave: Holeček, Metelka, Houška, M. Kiš, M. Gregor, Selvek, E. Svodoba, Brunclík, Zavěšický, Kolláth, Biely, Faith, Smerčiak, Stránsky, I. Pažitný a Janák. Po skončení sezóny 1969/70 ukončili trénerskú činnosť obaja tréneri L. Bukáč i F. Giba. Najlepším strelcom mužstva bol Brunclík (16 gólov), nasledovali: Kolláth (11 gólov), Biely (10 gólov) a Faith (9 gólov).
 • Významná udalosť tejto sezóny sa spája s dátumom 26. novembra 1969, keď sa na štadióne L. Trojáka odohral medzištátny zápas medzi ČSSR a Kanadou, s výsledkom 4:1. Bol to aj posledný medzištátny zápas.

generálny partner

HC KOsICE

partneri