Prípravu ukončíme doma zápasom s GKS Tychy

Pridané: 29.08.2017    autor: ypm

Do Košíc pricestuje tím z Poľska

Príprava hokejistov HC Košice pomaly vrcholí a vo štvrtok 31. augusta sa stretnú s poľským mužstvom GKS Tychy vo svojom poslednom prípravnom zápase pred novou sezónou. Po prehre v Liptovskom Mikuláši 2:3 si budú chcieť napraviť chuť a naladiť sa na novú sezónu víťazstvom v domácom stretnutí.

Poľský klub GKS Tychy je dvojnásobným poľským majstrom a v uplynulej sezóne si opäť zahral vo finále. Tam bolo nad jeho sily mužstvo z Krakova, ktorému podľahol 3:4 na zápasy. Po skončení série zavesili striebornú medailu na krk aj bývalému hráčovi Košíc Jaroslavovi Kristekovi. V príprave na novú sezónu sa poľskému vicemajstrovi vcelku darí - zaznamenali 3 výhry, 1 prehru a 1 prehru po predĺžení (so Zvolenom 1:2).

Pred novou sezónou sa novým trénerom tohto poľského klubu stal Andrej Gusov. 47-ročný tréner doteraz trénoval len v Bielorusku, a tak pôjde o jeho prvú zahraničnú misiu. Jednotkou v bráne by mal byť 30-ročný Američan s poľským pasom John Murray, ktorý prichádza do tímu z konkurenčného Orlik Opole. Druhým brankárom je len 19-ročný poľský reprezentant Kamil Lewartowski.

Kapitánom tímu bol v poslednej sezóne ďalší poľský reprezentant – 30-ročný obranca Michał Kotlorz. Ten začne v GKS Tychy už svoju 11. sezónu. V mužstve zostal aj najproduktívnejší obranca tímu z poslednej sezóny. 25-ročný Bartołomiej Pociecha dokázal v 40 zápasoch základnej časti nazbierať 29 bodov za 6 gólov a 23 asistencií, ku ktorým v play-off pridal ešte ďalšie 3 kanadské body (1+2). V defenzíve sa môžu spoľahnúť aj na skúsenosti ďalších dvoch poľských reprezentantov – 28-ročného Mateusza Bryka a 24-ročného Bartosza Ciuru. Obaja nastúpili aj v olympijskej kvalifikácií na ZOH 2018, na ktoré sa nakoniec Poliakom nepodarilo kvalifikovať. Ďalším hráčom, ktorý vlastní aj poľské občianstvo, je 30-ročný rodák z Havířova – Michael Kolarz. Ten pôsobil aj na Slovensku, keď nastupoval za MsHK Žilinu. Neskôr si to po pôsobení v českej lige, EBEL a druhej nemeckej súťaže namieril do najvyššej súťaže našich severných susedov. V minulej sezóne si zahral aj v Champions Hockey League, kde si obliekol dres poľskej Cracovie Krakov. Partnera v obrane mu v prípravných zápasoch robil Kamil Górny. 27-ročný odchovanec JKH GKS Jastrzebie si v poslednej sezóne pripísal na svoje konto 13 bodov za 3 góly a 10 asistencií. Z bieloruského Neman Grodno prichádza do tímu Iľja Kaznadey. 28-ročný bieloruský obranca má taktiež skúsenosti s CHL, kde si zahral v sezóne 2015/2016 práve v drese Grodna. Zoznam obrancov uzatvárajú mladíci - 22-ročný Remigiusz Gazda a 21-ročný Marcin Horzelski, ktorí sa pobijú o miesto v A-mužstve.

V tíme bol na skúške počas leta aj Slovák Lukáš Hvila, no ten sa na podmienkach zmluvy nedohodol a mužstvo opustil. Predstavitelia klubu však nezaháľali a dotiahli iného skúseného útočníka. Je ním 33-ročný český center Vladimír Škoda, ktorý je známy aj z pôsobenia na Slovensku. V poslednej sezóne si zahral za České Budějovice. Najstarším útočníkom v tíme je 37-ročný Adam Baginski. Gdanský rodák aj napriek veku patrí medzi produktívnych hráčov poľskej súťaže. Dvojica 27-ročných zámorských hokejistov, Američan Mike Cichy a Kanaďan Alex Szczechura, už stihla prijať poľské občianstvo. Obaja prichádzajú do GKS Tychy z Orlik Opole, kde patrili medzi ústredné postavy mužstva. Z rovnakého mužstva prišiel počas leta aj Kacper Guzik. 24-ročný útočník si v uplynulej sezóne obliekol na seba aj reprezentačný dres. V 6 prípravných zápasoch zaznamenal jeden gól. Odchovanec klubu Michał Woźnica oslavoval s tímom oba poľské tituly. Tento 34-ročný krídelník si v posledných sezónach veľa zápasov nezahral, no je opäť pripravený zaradiť sa medzi ťahúňov tímu. Spomedzi útočníkov nazbieral najviac bodov v Tychy v minulej sezóne 30-ročný Jarosław Rzeszutko. Ten nastrieľal v základnej časti 21 gólov a na ďalších 15 prihral, v play-off sa mu podarilo rozvlniť sieť súpera ešte 5-krát a asistoval pri 8 góloch. Filip Komorski bude chcieť zopakovať formu z posledných sezón. S chuťou hrajúci 25-ročný rodák z hlavného mesta Poľska zaznamenal v 103 ligových zápasoch za Tychy 84 bodov (38+46). V kádri GKS Tychy ďalej nájdeme päticu poľských útočníkov, ktorí patria medzi stálice mužstva. Sú nimi 27-ročný Jakub Witecki, 26-roční Radosław Galant a Mateusz Bepierszcz, 25-roční Patryk Kogut a Kamil Kalinowski. Dvojica mladíkov, 20-ročný Mateusz Gościński a 19-ročný Bartołomiej Jeziorski nastupovala ešte v minulej sezóne aj v projekte reprezentačnej dvadsiatky. Obaja si potom zahrali aj na svetom šampionáte juniorov, mladší z tejto dvojice cestoval na jar so seniorským výberom Poliakov na majstrovstvá sveta 1. divízie.

Stretnutie s poľským vicemajstrom odohráme vo štvrtok 31. augusta, začiatok zápasu je naplánovaný na 17. hodinu. Nepremeškajte túto zaujímavú medzinárodnú konfrontáciu a príďte sa rozlúčiť s prázdninami do Steel arény.

Aktualizované: 22.09.2017