V Košiciach sa konal tretí ročník Oceliarskej kvapky krvi

Pridané: 27.06.2017    autor: lpa

Hráči i fanúšikovia spoločne vykonali dobrý skutok

HC Košice pripravil v spolupráci s Nemocnicou Košice – Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, členom skupiny AGEL a ZŠ Považská 12 v Košiciach v poradí už tretí ročník akcie Oceliarska kvapka krvi. Na netradičnom darcovskom mieste „pustili žilou“ hráči a funkcionári HC Košice, ku ktorým sa pridali fanúšikovia a zamestnanci školy. Akciu podporili tiež rodičia školákov.

Na svoje si prišli aj tí, ktorí krv darovať nemohli. Predovšetkým žiaci základnej školy využili možnosť zmerať si množstvo baktérií na svojich rukách a vyčistiť si ich antibakteriálnym gélom. Záujemcovia si tiež mohli overiť svoju krvnú skupinu. Nechýbal ani stánok prvej pomoci, pri ktorom sa účastníci akcie dozvedeli, ako postupovať v prípade potreby.

Pavol Zůbek, športový manažér HC Košice: „Tretí ročník akcie Oceliarska kvapka krvi nám robí všetkým radosť. Chlapci prišli darovať krv bez ohľadu na to, či tak už v minulosti urobili. Ďakujem im a všetkým fanúšikom, ktorí sa dnes rozhodli prísť a túto skvelú myšlienku podporiť!“

MUDr. Jozef Kubašovský, hlavný lekár HC Košice: „Aj tentokrát sa potvrdilo to, čo vieme už dva roky. Naši hokejisti sa radi podieľajú na záchrane ľudských životov a na darovanie krvi sa začali spontánne hlásiť. Teší ma predovšetkým fakt, že odvahu našli aj tí, ktorí v našom tíme v minulosti neboli. Aj oni darovali najvzácnejšiu tekutinu ľuďom, ktorí ju skutočne potrebujú.“

Milan Jančuška, hlavný tréner HC Košice: „Som rád, že môžem dnešnú akciu považovať za vydarenú. V kreslách sa vystriedalo množstvo našich chlapcov, ale aj hokejových priaznivcov a učiteľov. Veríme, že naša krv pomôže čo najvyššiemu počtu ľudí!“

Pre mnohých išlo o darcovskú premiéru, čo hodnotila primárka hematologicko-transfuziologického oddelenia MUDr. Annamária Bratková kladne. „Sme veľmi radi, že sme mohli podporiť aj tretí ročník tejto úžasnej akcie. Predovšetkým pred prázdninami máme tej krvi skutočne málo, a tak si vážim každého darcu, ktorý dnes prišiel. Či už spomeniem hokejistov, funkcionárov HC Košice alebo fanúšikov, každý sa správal mimoriadne disciplinovanie a vyjadril nám podporu pri záchrane ľudských životov.“

Ľuboš Hvozdovič, riaditeľ ZŠ Považská 12 v Košiciach: „Som nadšený z toho, že sa takúto akciu podarilo uskutočniť práve tu, na pôde našej školy. Deti, ktoré sa na svojich hokejových hrdinov prišli pozrieť, odchádzajú s množstvom krásnych spomienok a cenných informácií. To tvorí s pomocou hokejistov, medzi ktorými som našiel aj bývalých žiakov našej školy, skvelú kombináciu!“

Fanúšička Marianna: „Keď som sa o akcii dozvedela, vedela som, že tu rozhodne nemôžem chýbať. Ide o skvelú myšlienku, ktorú by malo podporiť čo najviac ľudí. Napokon, krv, ktorú sme dnes darovali, môže zachrániť množstvo ľudských životov.“

Jakub Suja, útočník HC Košice: „Na podobné akcie sa vždy veľmi teším. Pomoc ľuďom nás napĺňa a preto sme si darovanie krvi nemohli nechaž ujsť. Skvelou myšlienkou je aj to, že sa odber koná na pôde základnej školy, vďaka čomu nás môžu deti spoznať aj z iného pohľadu.“

Richard Jenčík, útočník HC Košice: „Ide o dobrú vec, takže túto akciu hodnotiť negatívne ani nemôžem. Akcia sa odohrala na pôde základnej školy, vďaka čomu sa nám možno podarilo deti motivovať k tomu, aby krv v budúcnosti darovali tiež. Odchádzame s dobrým pocitom a veríme, že niekomu týmto činom pomôžeme.“

Václav Čížek, obranca HC Košice: „Aj ja musím skonštatovať, že dnešná akcia splnila účel, za ktorým sme sem prišli. Darovali sme množstvo krvi, ktorá poputuje do tých správnych rúk. Ak sa nám podarí dopomôcť k záchrane čo i len jedného života, budeme nesmierne radi.“

Stanislav Škorvánek, brankár HC Košice: „Krv som už raz daroval, takže som žiaden stres nepociťoval. Ak budem mať možnosť, určite prídem aj nabudúce. Podobné akcie totiž pomáhajú a my sa máme možnosť stretnúť a neformálne porozprávať aj s našimi priaznivcami.“

Šimon Stríž, junior HC Košice: „Priznám sa, že som sem šiel s menšími obavami, keďže som krv prišiel darovať po prvýkrát. Teraz už ale viem, že boli zbytočné. Pomohli sme tým, ktorí to potrebujú a aj deti videli, že nie sme len hokejisti, ale predovšetkým ľudia ochotní pomôcť.“

Celkovo sa odberu krvi zúčastnilo 30 darcov, z ktorých bol nespôsobilý len jeden. Tím lekárov napokon získal 14 litrov krvi, ktorá poputuje do tých správnych rúk. Len na Slovensku sa ročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek. Košickí hokejisti sa tak pripojili aj ku kampani Svetový deň darcov krvi, ktorý pripadá na nedeľu 14. júna.

Aktualizované: 22.09.2017