V príprave na suchu naplno zaberajú aj družstvá žiakov HC Košice

Pridané: 06.06.2017    autor: hcke

Navštívili sme tréning šiestakov pod taktovkou trénerskej dvojice Faith - Orság

Hoci sa blížia horúce letné dni, hokejisti pracujú na plné obrátky, a to aj tí mladší. Exkurz naprieč mládežníckymi kategóriami sme zahájili medzi budúcimi šiestakmi, ktorých do novej sezóny 2017/2018 pripravujú známe mená – bývalý vynikajúci hokejista HC Košice Juraj Faith a už skúsený mládežnícky tréner Róbert Orság.

Hneď na úvod je však dobré uviesť, že označenie „šiestaci“ už nie je celkom presné, či výstižné. Naša  mládež totiž postupne prechádza na „U“ označenie, ako je to obvyklé vo svete (U10, U11, U12 atď.). Takže ak vravíme o šiestakoch, máme na mysli ročník narodenia 2006, teda U11.

Piatakov a šiestakov kategórie U11 sme zastihli v špeciálnej telocvični pre bojové umenia - od MMA, cez kickbox a rôzne viac či menej exotické bojové disciplíny až po klasické zápasenie. „Začali sme 2. mája, nachádzame sa teda v štvrtom týždni letnej prípravy na suchu,“ rozhovoril sa mládežnícky tréner  Róbert Orság. „Trénujeme každý pracovný deň, chlapci si teda oddýchnu iba v sobotu a v nedeľu. V utorok máme dokonca tréningy dva, predpoludním aj popoludní. V tréningovom procese sa snažíme obsiahnuť všetky prvky, ktoré dnes moderný hokejista potrebuje, teda nezameriavame  sa len na silu, ale aj obratnosť a výbušnosť.  V tejto špeciálnej telocvični na bojové športy sme však  predovšetkým kvôli silovým a gymnastickým prvkom.“

Aj tento rok sa tréneri snažia mladším žiakom prípravu spestriť.  „Chlapci sa každý týždeň tešia napríklad na lezeckú stenu. Poldruha hodiny na stene, kde zapájajú celé telo, im dá viac, ako štyri hodiny na akomkoľvek  inom mieste,“ tvrdí Róbert Orság, „v rámci aktívnej regenerácie sme do celého procesu zaradili aj plávanie.“

Tréningového procesu sa aktívne zúčastňuje aj bývalý zápasník MMA Roman Pojezdala, ktorého skúsenosti využíva trénerská dvojica Faith - Orság práve na odborné zvládnutie gymnastických prvkov. „Máme pocit, že našim chlapcom chýba väčšia dynamická obratnosť,“  prezradil na svojich zverencov tréner Orság, „každopádne máme snahu, aby sa tréningy denne odlišovali a chlapcov bavili.“

Nováčikom v zostave trénerov mládeže je nedávno ešte aktívny hokejista  Juraj Faith. „Skôr, či neskôr, musí každý hokejista hráčsku kariéru ukončiť. Ja som sa na túto situáciu vždy pripravoval tak, že chcem pri hokeji pokračovať trénovaním mládeže. Som naozaj veľmi rád, že túto trénerskú šancu som dostal práve doma, kde som pri hokeji aj vyrastal, jednoducho mám tu pocit domova,“  povedal bývalý kapitán Oceliarov, dnes už vyše mesiaca vo funkcii hlavného trénera mladších žiakov. „Musím priznať, že pri porovnaní s minulou dobou sú dnešné deti menej pohybovo zdatné. Musíme sa venovať prvkom, ktoré už mali mať zvládnuté, čo je pochopiteľne na úkor iných vecí. Aj preto v súčasnosti rozvíjame u detí gymnastické schopnosti. Samozrejme, teším sa predovšetkým na ľad. Aj mňa v minulosti trénovalo veľa skvelých trénerov, vrátane mládežníckych, nosím preto v hlave mnoho myšlienok a nápadov, takže v podstate som už aj rád, že som takpovediac prešiel na druhú stranu,“ uzavrel s úsmevom Juraj Faith.

Ako sme sa ešte dozvedeli, trénerská dvojica Faith – Orság si kladie dva hlavné dlhodobé ciele. Po prvé, aby s našimi chlapcami uspeli aj mimo regionálnej úrovne, po druhé, aby ich čo najlepšie pripravili na neskorší prechod do vyšších kategórií, najmä U15 a vyššie. K tomu im samozrejme budeme držať palce!

Malí Oceliari „potiahnu“ prípravu na suchu až do začiatku letných prázdnin, v ich druhej polovici sa však už dostanú na ľad, na čo sa spolu s nimi veľmi tešíme!

Aktualizované: 19.09.2017