(0:1, 0:0, 0:0)
HKM Zvolen

HKM Zvolen — HC Košice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Góly a asistencie: 18. Skokan (Belluš, Růžička)

Vylúčení: 3:2 na dve min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc st., Novák — J. Konc, Synek, 4060 divákov

HKM Zvolen: Tomek (Hollý) — Lowney, Švarný (C), Betker, Corrin, Drgoň (A), Maier, Fatul — McPherson, Špirko (A), Štrauch — Thompson, Trotter, Bonis — Kelemen, Halama, Mráz — Tibenský, Petráš, Marcinek — Kolenič

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) — Repe, Slovák, Růžička, Čížek (A), Koch (A), Michalčin, Bučko — Eliáš, Chovan, Belluš — Klhůfek, Skokan (C), Rapáč — Jokeľ, Bortňák, Suja — Hrabčák, Vrábeľ, Milý

Zvolenčania vstúpili do zápasu poriadne naštartovali, čo demonštrovali už po 20 sekundách hry svojou prvou strelou. Od modrej to skúšal Lowney a aj keď bol Košarišťan nerozchytaný, s týmto zakončením nemal žiaden problém. Strieľal aj Bonis, no ani z tohto vážnejšia šanca nebola. K slovu sa tak dostali aj Oceliari z Košíc. Tí sa v ôsmej minúte dostali do prečíslenia, v ktorom na seba vzal zodpovednosť Jokeľ. Jeho rana ale pristála na tele Tomeka, ktorý hru výborne prerušil a svoj celok tak výrazne podržal. Sieť sa nevlnila ani o dve minúty neskôr. Na strane Košíc bolo avizované vylúčenia, Zvolenčania to ale ešte skúsili kombináciou v šestici. A takmer sa im podarilo skórovať, no McPherson z dobrej pozície nechal vyniknúť Košarišťanove betóny. Na dôležité zákroky a nevyužité šance to tak bolo 1:1. Na trestnú lavicu sa následne pobral Eliáš, no, paradoxne, počas jeho neprítomnosti na ľade sa museli mať na pozore predovšetkým Zvolenčania. Rytieri zo stredného Slovenska totiž pozabudli na Rapáča so Skokanom, ktorí sa vydali na únik. Prvý menovaný mohol otvoriť skóre, ale priestor troch žrdí tesne minul. Na gól sme si tak museli počkať napokon až do 18. minúty. Presilovku mali aj Košice, ktoré vystrelili zásluhou Růžičku. Puk síce priestor troch žrdí minul, no po odraze od mantinela sa vrátil späť do hry. Navyše, Skokan stál na správnom mieste, a tak ho upratal do Tomekovej siete. Oceliari šli po 20 minútach hry do šatne s vedením 1:0.

Košickí hokejisti síce ešte v úvode prostrednej časti dohrávali pri vylúčení Mcphersona svoju presilovú hru, ale prakticky nič to neznamenalo. Zvolenčania sa totiž dobre bránili a svojho súpera k ničomu nepustili. Naopak, v 27. minúte sa sami dostali do šance. Kelemenova strela švihom nebola vôbec márna, avšak našla len Košrišťanovu lapačku. Košický brankár puk síce nezachytil, ale vyrazil ho aspoň na ochrannú sieť. Do šance sa domáci dostali aj v 34. minúte. Všetko vypracoval Švarný, po ktorom prišiel so snahami o dorážky aj Špirko. Košarišťan však znova zatiahol roletu a Zvolenčanov tým začínal privádzať do zúfalstva. O to viac, keď rytieri nič nevyťažili ani z prečíslenia štyroch proti dvom. Aj Tomek na opačnej strane však potvrdzoval, že gólmani boli v tomto zápase mimoriadne dôležitými persónami. Minútu pred koncom druhej tretiny totiž dobre zareagoval na reč Jokeľa, ktorý sa snažil do siete usmerniť Růžičkovo nahodenie od modrej čiary. Keďže sa mu to nepodarilo, diváci na štadióne sa museli počas prostrednej 20-minútovky zaobísť bez presných zásahov. Aj pred treťou tretinou tak platilo, že Košice viedli najtesnejším možným rozdielom — 1:0.

Špirko vyhral úvodné vhadzovanie aj do tretice — v tretej tretine. Zvolen tak mohol započať svoju stíhaciu jazdu za bodmi, aj keď proti dobre organizovanej košickej defenzíve to mal len veľmi ťažké. Práve naopak, aj hostia boli naďalej aktívni, čo potvrdili v 43. minúte. Klhůfek sa dostal do samostatného úniku, v ktorom mohol zvýšiť už na 2:0. Volil ale blafák, ktorý Tomek včas prečítal a puk svojím betónom zneškodnil. O minútu neskôr stálo pri Košičanoch šťastie. Trotter to skúšal nenápadne, ale dobre. Puk nahadzoval na Košarišťana spoza bránky, napokon však tento pokus do siete nezapadol. Zdalo sa, že domáci začali mierne klesať na duchu, čo sa nepriaznivo prejavilo aj na ich ubúdajúcej kreativite. So svojimi strelami nič nevyriešili Štrauch s Petrášom. Navyše, McPherson sa musel pobrať na lavicu hanby, čo Zvolenu sa nepriaznivého stavu vôbec neprospelo. Naopak, k vážnejším šanciam sa už napriek svojmu záverečnému tlaku a hre bez brankára prakticky nedostal, čo znamenalo, že tri body putovali na východ Slovenska.

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Prvú tretinu sme začali dobre, daril sa nám prechod z obranného cez stredné pásmo. Problém však máme s tým útočným, kde sme málo agresívní. Košičania boli navyše v obrane obetaví, rýchlejší a silnejší, veľa šancí nám zmarili. My sme nevedeli dať ani škaredý gól. Mrzí ma to o to viac, že sme nedokázali pred koncom skórovať ani do prázdnej bránky.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Z našej strany to bol už tradične dobrý zápas na ľade súpera. Z hľadiska systému jeden z tých lepších. Porazili sme šikovný Zvolen, ktorý sme až do záveru nepúšťali do šancí. Naša hra sa mi páčila, chlapci hrali disciplinovane. Nula je tiež hlavnou zásluhou skvelého brankára Košarišťana. “