Lídri „oceliarov“ sú s vysvedčeniami synov spokojní

PRIDANÉ: 28.6.2024

Posledný deň školského roka na Základnej škole Považská 12 je každoročne spestrený účasťou známych hokejistov. Inak tomu nebolo ani tento piatok a o odovzdanie vysvedčení sa postarala sedmička v zložení Michal Chovan, Marek Bartánus, Radek Deyl, Dominik Riečický, Antonín Bartoš, Jakub Demek a Martin Marinčin.

„Bol to príjemný návrat medzi školákov a cestou autom som si veru zaspomínal na svoje vysvedčenia. Boli dobré, ale úprimne priznávam, že ja som bol od malička sústredený na hokej a najradšej som mal hodiny na ľade,“ pousmial sa čerstvý majster českej extraligy Martin Marinčin. Obranca Třinca absolvoval základnú dochádzku na športovej škole, v jeho prípade však išlo o hokejovú triedu na Škultétyho ulici.

Špeciálnu príchuť malo dnešné odovzdávanie vysvedčení pre rodinu Bartošovcov. Syn päťnásobného majstra Slovenska Petra Antonín odovzdal vysvedčenie mladšiemu bratovi Adamovi, ktorý ukončil deviatu triedu a štúdium na základnej škole ukončil symbolickým vypustením balóna.

„Základnú školu mám za sebou a je to dobrý pocit. Na túto školu však budem spomínať iba v dobrom. Ponúkala totiž výbornú možnosť kombinovať štúdium s hokejom. Boli to pekné časy a teraz sa teším na športové gymnázium. Čo sa týka hokeja, verím, že v ňom dosiahnem aspoň to, čo otec s bratmi,“ vyslovil sa mladý hokejista, ktorého použité plienky boli v ére košického zlatého hetriku talizmanmi šťastia.

Stále čerstvé spomienky na Považskú 12 má útočník Jakub Demek. Hokejista draftovaný klubom Las Vegas Golden Knights tu dral lavice ešte pred šiestimi rokmi.

„Pán riaditeľ i väčšina učiteľov sú rovnakí a bol to teda príjemný návrat. Obzvlášť, ak som mohol odovzdať vysvedčenie bratovi Jurajovi, ktorý končí šiestu triedu. Netuším čo sa stalo, ale teraz mal výborné známky a dokonca bol aj vyznamenaný. Konečne som bol pridelený do jeho triedy a bol som pozrieť aj bratranca a sesternicu,“ poznamenal s úsmevom na tvári 21-ročný útočník klubu Henderson Silver Knights v AHL, ktorý mal z predmetov najradšej telesnú výchovu a matematiku. Nevoňala mu naopak chémia. Mladšieho brata za vysvedčenie pochválil a z pohľadu motivácie mu lístky na zápas Zlatých rytierov sľubovať nemusel. „Na NHL už bol a toto teda splnené má. Teraz ho však pozývam na burger do Prešova a to bude tiež dobrá odmena.“

Na kalorické odmeny sa môžu tešiť aj deti dvojice útočníkov HC Košice Michala Chovana a Mareka Bartánusa.

„Musím byť spokojný,“ pochválil Bartánus štvrtáka Alexeia a siedmačku Amy po prehliadnutí vysvedčení. „Tato bol dobrý trojkár a deti sú rozhodne lepšími žiakmi. Určite pôjdeme do mesta do nejakej reštaurácie a bude aj zmrzlina. Najväčšou odmenou pre deti však bude dovolenka pri mori. Z ukončenia školského roka mám radosť i ja, končí sa totiž obdobie každodenného taxikárčenia detí do školy.“

Možnosť odovzdať vysvedčenie synovi využil aj kapitán „oceliarov“ Michal Chovan.

„Je to už taká tradícia. Chodíme sem hlavne tí, ktorí tu majú deti, alebo tu v minulosti študovali. Škoda, že sme nezopakovali vlaňajšiu návštevu s majstrovským pohárom, ale urobíme všetko preto, aby sa to podarilo o rok,“ prisľúbil otec tretiaka Ryana. „Tentoraz to už neboli čisté jednotky, ale nevadí. Snaží sa a popri tom športuje. Nemôžem mu teda nič vyčítať. Hlavné je, aby sa snažil a mal dobré správanie.“