Patrik Jurčák: Snažím sa ísť príkladom

PRIDANÉ: 8.2.2024

Pozíciu trojky v našom A-mužstve zastáva brankár s reprezentačnými skúsenosťami, ktorý pravidelne chytá juniorskú ligu a vypomáha prvoligovému Trebišovu. Má skúsenosti zo zámoria, ale aj z ťažkého semifinálového zápasu proti Michalovciam v sezóne 2021/2022. Porozprávali sme sa s Patrikom Jurčákom.

Chcem pre tím odviesť čo najviac

Naši juniori sú v prebiehajúcej sezóne v dolnej polovici tabuľky. Potom čo Paťo vychytal juniorský titul, došlo  k obmene kádra, čo si vyžaduje čas. Mužstvo je aktuálne na 10. mieste extraligy.

„Vieme ako sme postavení. Je to sezóna, aby si chlapci navykli, keď budú lídrami. Nie je to určite ešte stratené a  dá sa s tým niečo robiť.

Patrik je najskúsenejším hráčom našej U20.  Uvedomuje si istú zodpovednosť, ktorá mu z tohto postavenia plynie.: „Teraz je dôležité, aby si chlapci preniesli skúsenosti do života aj ďalšej sezóny. Chcem pre tím odviesť čo najviac. V mužstve som najstarší takže sa snažím ísť príkladom, robiť veci správne a pomáhať spoluhráčom.“

S postavením v tabuľke sú spojené aj ciele mužstva. Hlavnou úlohou je dostať sa do vyraďovacej časti. „Cieľom je spraviť playoff. Ideme od zápasu k zápasu. Ak to vyjde chceme byť čo najlepšie pripravení,“  konštatuje stále len 19 ročný mladík, ktorý nastúpil v juniorke do 16 stretnutí a jeho percentuálna úspešnosť zákrokov sa pohybuje na úrovni 92,24%.

Paťo dostáva príležitosť aj v prvoligovom Trebišove, ktorý je na deviatom mieste SHL. Nastúpil do šiestich stretnutí, z ktorých štyri vyhral. Hneď v tom prvom mal veľký krst ohňom, keď čelil vlkom zo Žiliny.

„Z Trebišova mi zavolali, či by som odchytal zápas proti Žiline. Trénerovi som sa zapáčil a povolali ma aj na ďalšie stretnutia. Myslím si, že tam odvádzam dobrú robotu a svojej šance som sa chytil.“

V Žiline čelil až 63 streleckým pokusom. Naposledy pomohol Trebišovu  v stretnutiach proti Rimavskej Sobote, kde vychytal víťazstvo 5:2 a mužstvo sa tak odtrhlo od spodku tabuľky, a silnému Prešovu, v ktorom sa duel dostal až do samostatných nájazdov a Trebišov si z metropoly Šariša odviezol dôležitý bod.

Ako tretí brankár A-mužstva pravidelne trénuje s Jaroslavom Janusom a Dominikom Riečíckým od, ktorých si berie rady. „Na tréningoch so mnou veľa pracuje Dušan Strhársky, všíma si na mne detaily, aby som bol pripravený na každú príležitosť. Dobrý vzťah mám s Ričim a JayJayom, vieme sa porozprávať nielen o hokeji ale aj o bežných veciach. Obaja ma podporujú.“

Všetci sa ku mne správali priateľsky, cítil som sa tam veľmi dobre

V minulej sezóne sa Paťo predstavil  v zámorí, kde obliekal dres Corpus Christi IceRays v NAHL. Dokopy nastúpil v 14 stretnutiach. Život v Amerike mu priniesol nové, nielen hokejové skúsenosti.

„Žil som v rodine, kde sa o mňa starali, varili mi a zaujímali sa aj o moje potreby, napríklad či ma netreba odviesť na štadión. Páčilo sa mi najmä kvôli tomu v akom prostredí som hrával, mesto bolo väčšie ako Košice, mali sme teplo a boli sme pri oceáne. Všetci sa ku mne správali priateľsky, cítil som sa tam veľmi dobre.“

V tíme Corpus Christi zo štátu Texas sa Patrik rýchlo udomácnil. Musel si však zvykať na iný štýl hokeja. „Liga bola celkom náročná, boli tam naozaj šikovní hráči, a aj keď to nebola úplne najvyššia súťaž v Amerike. Hokej bol rýchly kvôli rozmeru klzísk, všeobecne hráči mali tvrdšie strely, bolo to úplne niečo iné ako v našej juniorke.“

O juniorský hokej je v zámorí je všeobecne väčší záujem ako v našej krajine a diváci vytvárajú elektirzujúcu atmosféru na všetkých domácich zápasoch. „Na naše zápasy chodilo viac ľudí ako na juniorku u nás. Bežne sme mali trojtisícové návštevy. Môj tím mal v meste najvyššiu návštevnosť.“ Stretnutia sa hrávali v piatky a soboty: „Ráno sme mali rozkorčuľovanie, večer o siedmej zápas, cítil som sa ako pri A-tíme na Slovensku.“

Po reprezentačnej prestávke odohrá Trebišov zápas v Žiari nad Hronom (13.2.), naša juniorka sa predstaví v domácom dvojzápase 17.-18.2. proti Žiline.