Proti Slovanu rozhodli kolektívne výkony

PRIDANÉ: 24.3.2024

História košického hokeja je bohatá a slávna. Z pohľadu klasicky najväčšej rivality so Slovanom Bratislava si však takúto sezónu nepamätá. Zverenci Dana Cemana zdolali „orlov“ od Dunaja vo všetkých ôsmich vzájomných zápasoch a o oprávnenosti postupu do semifinále tak nemôže byť najmenších pochybností.

Z našej strany to bola dobrá séria založená na kolektívnych výkonoch. Všetci hrali obetavo, spoločne dopredu i dozadu,“ zdôraznil kapitán Michal Chovan, podľa ktorého stav série 4:0 neznamená, že by bol súper „oceliarov“ bezzubý. „Ani Slovan nehral zle a mal svoju kvalitu. Možno sme mali občas šťastie, ale podržali nás brankári a zakladáme si na našej partii. Je jedno, kto góly strieľa, zvládli sme to spoločne. Hráme lepšie ako v základnej časti a snažíme sa plniť stanovené veci. Ide o veľa a toho chcenia je tam teraz o čosi viac.“

Autor víťazného gólu vo štvrtom zápase Marek Slovák ocenil úroveň i priebeh série dvoch deväťnásobných majstrov Slovenska.

„V prvom rade klobúk dole pred Slovanom. Bola to vynikajúca a férová séria. To sa mi páčilo. Nezachádzalo sa do zákerností. Je to 4:0, ale minimálne zápasy v Bratislave to bolo vyrovnané. Sila nášho tímu sa ukázala v tretích tretinách. Išli sme podľa nášho zápasového plánu a teší nás postup,“ poznamenal 35-ročný útočník, ktorý sa počas sezóny vrátil do kádra „oceliarov“ z rodnej Nitry. Cieľom návratu je zabojovať o obhajobu vlaňajšieho triumfu a podobných skúseností má v tíme väčšina hráčov. „Skúsenosti sú jedna vec, druhou je to, ako hráči zrealizujú trénerom stanovené veci. Nám sa to podarilo, ale nebolo to ľahké. Sme radi, že sme to zvládli na štyri zápasy. Každý z nich spĺňal kritériá play-off a diváci si prišli na svoje. Dôležité bolo, že sme zvládli domáce zápasy. Potom nám vyšiel aj tretí a pred štvrtým sme už boli hladní po ukončení série.“

Oprávnenosť postupu obhajcu majstrovského tímu priznal aj kapitán Slovana Michal Sersen.

„My sme hrali hokej a Košice hrali play-off hokej. Hlavne v prvých dvoch zápasoch sme robili zbytočné vylúčenia a na koňa sme ich stavali aj zlou pozičnou hrou. V treťom zápase sme im servírovali góly vlastnými chybami. Vo štvrtom sme to chceli zvládnuť, ale Košice si to umne postrážili a postúpili teda zaslúžene,“ zamyslel sa kapitán „belasých“.

Košičania opäť raz ukázali, že play-off je inou súťažou ako základná časť a v sérii proti Slovanu dokázali napraviť slabšie stránky, ktorými boli bilancia v domácich zápasoch či slabšia efektivita v zakončení. V štyroch víťazných zápasoch nastrieľali rovných 20 gólov. Kvalitnú prácu však odviedli aj v obrannom pásme.

„Dovolím si povedať, že sme boli silní okolo našej bránky a Slovan sme nepúšťali k dorážkam. To bolo veľmi dôležité,“ upozornil M. Slovák. Rýchly postup vytvoril priestor na poctivú prípravu na ďalšieho súpera. „Uvidíme, koho budeme mať. Máme dostatok času na prípravu a ten chceme využiť na regeneráciu a doliečenie boľačiek.“